Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.


Noghri

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Anakin dodopracowania.png
Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych. W tym artykule należy: zredagować tekst, pozbyć się powtórzeń.

Noghri.

Noghri byli krępymi, szaroskórymi istotami człekokształtnymi zamieszkującymi powierzchnię planety Honoghr. Byli silnie umięśnieni, a przy tym nieprawdopodobnie zwinni i szybcy. Ich rasa charakteryzowała się wielkim uporem i bezwzględnością. Noghri byli drapieżnikami o bardzo ostrych zębach, wielkich ruchliwych oczach, oraz wrażliwym węchu. Noghri mieli zwyczaj obwąchiwania każdej napotkanej istoty, co pozwalało im na zorientowanie się kim byli przodkowie tej osoby.

Zwyczaje, życie i wierzenia

Noghri żyli w klanach, a każdy mógł składać się z wielu rodzin, mieszkających zazwyczaj w odrębnych wioskach. Na czele klanu stała najstarsza istota płci żeńskiej, nazywana dynastką. To właśnie ona podejmowała większość ważnych dla klanu decyzji. Każdy klan posiadał także Dukhę, czyli wspólny budynek, gdzie odbywały się obrady. Zazwyczaj mieścił się on na środku wioski i odgrywał istotną rolę w życiu Noghrich. W walce posługiwali się głównie wibroostrzami oraz różnego rodzaju karabinami blasterowymi.

Historia

Czasy rebelii i Imperium

Starcie dwóch drednotów Rendili nad powierzchnią Honoghr spowodowało skażenie atmosfery i większości powierzchni planety. Kiedy dowiedział się o tym Darth Vader, przybył do ojczyzny Noghrich i przekonał ich, że planetę mógł uratować tylko on i Imperium. W zamian chciał dochowania wierności przez istoty i służenia Imperium w roli skrytobójców i osobistych strażników.

Kampania Thrawna

Wkrótce potem, kiedy Nowa Republika starała się powstrzymać admirała Thrawna, na Honogrze wylądowała księżniczka Leia. Poprosiła Noghrich o pomoc w pokonaniu resztek Imperium. Obwąchawszy ją Noghri natychmiast zrozumieli, że mają do czynienia z córką Vadera. Początkowo nie chcieli pomóc Republice, gdyż przysięgli już posłuszeństwo Imperium. Księżniczka wykazała jednak, że sojusz z Imperium zamiast ratować ich planetę, jeszcze bardziej ją zanieczyszcza. Dopiero wtedy zgodzili się na przyłączenie do Nowej Republiki oraz poprzysięgli zemstę na Imperium. Kampania Thrawna została przerwana właśnie dzięki jego prywatnemu ochroniarzowi, Noghriemu, który pozbawił go życia.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!