Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Jae Juun

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jae Juun
Rasa: Sullustanin
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Czarne
Przynależność: Galaktyczna Federacja Niezależnych Sojuszów
Profesja: Przemytnik
Jae Juun był to sullustański przemytnik, kapitan frachtowca XR808g. Jego wiernym kompanem i drugim pilotem, był Ewok, Tarfang.

Biografia

Współpraca z Solo

Gdy Tarfang spotkał Sabę Sebatyne w jednej z kantyn w gnieździe Lizil, Jedi szukała informacji o grupie rycerzy Jedi, którzy zapuścili się w te rejony. Ewok zaprowadził Sabę i Luke'a Skywalkera do swojego szefa Jae Juuna. Podczas spotkania z mistrzami Jedi oraz małżeństwem Solo (których spotkali w czasie drogi do Sullustanina), Juun naprawiał swój statek, aby móc wyruszyć z misją na Yoggoy. Jedi poprosili go podzielenie się informacjami na temat położenia swoich towarzyszy. Jae odmówił udzielenia pomocy, gdyż wiązała go umowa z Lizilem, aby nie udzielać informacji o położeniu gniazd Kolonii. Po trwających jakiś czas negocjacjach i wykręceniu się przez Hana Solo kodeksem przemytników, Juun skuszony dużą gotówką zgodził się na towarzystwo Jedi w jego wyprawie do gniazda Yoggoy.

Zaraz po starcie swojego statku Sullustanin wyłączył transponder statku co zmusiło jego klientów do lotu na ślepo. Jego klienci użyli do wytopienia Juuna Mocy i wkrótce po nim wylądowali w hangarze gniazda. Na miejscu Han chciał zabić Jaego lecz Sullustanin powiedział, że to ich Yoggoy-przewodnik wyłączył transponder. Tarfang nawet próbował go powstrzymać w wyniku czego został ranny.

Gdy drużyna Hana Solo po spotkaniu z władcą Kolonii, UnuThulem, wróciła do hangaru, aby odlecieć z Yoggoy, Juun (zgodnie z poleceniem Hana) był więźniem na pokładzie Millennium Falcon. Solo namówili Sullustanina na odlot z Kolonii. Jako, że Tarfang odniósł rany po starciu z ich nawigatorem, drugim pilotem frachtowca Juuna, została Saba Sebatyne.

Podczas lotu na Qoribu, Jedi oraz Juun napotkali przeszkodę. W przestworzach toczyła się potyczka między Killikami, a Chissami. Jae zgodnie z procedurami poleciał wprost na Qoribu. W czasie jego lotu insekty odstrzeliły mu obydwa silniki. Jego statek stał się bezużyteczny. Na ratunek Barabelce i Juunowi ruszył Han Solo w Sokole. Były przemytnik wziął na hol uszkodzony frachtowiec dzięki promieniu ściągającemu lecz gdy pasażerowie dostali się na pokład Sokoła, XR808g został zniszczony.

Po utracie statku Juun latał jako nawigator u małżeństwa Solo, na Sokole. Razem ze swoimi nowymi pracodawcami poszukiwał porwanego Lowbacci. Gdy podczas poszukiwań zaatakowali ich Chissowie, tchórzliwie (jak każdy Sullustanin) doradzał odlot na bezpieczne Qoribu. Han jednak nie zrezygnował. Mimo porażki w poszukiwaniach, Jae nabrał jeszcze większego podziwu dla wyczynów Hana.

Gdy mistrzowie Skywalker wyruszyli na Kr z misją zniszczenia gniazda Gorog, Juun wraz Solo leciał im z pomocą. Gdy małżeństwo wylądowało na powierzchni księżyca, Juun, Cakhmaim, Meewalha, C-3PO oraz Tarfang pilnowali Sokoła. Lecz gdy Noghri wyszli na zewnątrz statku, Tarfang wyłączył robota i próbował uprowadzić frachtowiec. Powstrzymali go Jaina Solo i Zekk, którzy również przybyli na pomoc Skywalkerom. Juun wytłumaczył to zajście przez komlink tym, że chcieli tylko przestawić Sokoła w bezpieczniejsze miejsce. Dzięki tej wymówce Solo nie dowiedzieli się niedoszłym porwaniu ich statku.

Druga galaktyczna wojna domowa

W 40 ABY razem ze swoim partnerem na rozkaz admirał Cha Niathal pilnował Rady Wookieech by nikt nie przeszkadzał w jej obradach. Gdy pojawiło się małżeństwo Solo, by nie dopuścić do przekazania floty wookieech pod władzę Jacena, ewok kazał ich aresztować. Po krótkiej walce Solo zostali uwięzieni.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!