Cilghal

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Cilghal była to kalamariańska mistrzyni i uzdrowicielka Jedi. Była znana jako osoba opanowana i spokojna.

Biografia

Przed wstąpieniem do akademii Jedi

Cilghal pełniła funkcję ambasadora w Nowej Republice. Kiedy w roku 11 ABY Leia Organa przybyła na Kalamar w poszukiwaniu admirała Giala Ackbara, Cilghal przywitała ją i pomogła odnaleźć ukrywającego się po katastrofie na Vortex wojskowego. Od początku wizyty Lei Cilghal przejawiała pewne zachowania, które mogły wskazywać na to, iż umie posługiwać się Mocą. Wyczuwała nastrój Lei, a podczas podróży w głąb oceanu była w stanie przewidzieć, którą rybę zaatakuje krakana. Po tym, jak flota admirał Daali zaatakowała Kalamar, Cilghal umiała bezbłędnie wskazać, który myśliwiec zostanie zestrzelony podczas bitwy. Stojąca obok niej Leia była w stanie wyczuć emanującą od Cilghal siłę, postanowiła więc wysłać ją do powstającej na Yavinie akademii zakładanej przez Luke'a. Niedługo po bitwie Cilghal udała się na księżyc Yavina, gdzie przywitał ją Luke, mówiąc, że skoro jego siostra uważa, że Cilghal dysponuje potencjałem Jedi, będzie zaszczycony mogąc ją uczyć.

Rycerz Jedi

Była w pierwszej grupie istot, które szkolił mistrz Luke Skywalker, by odbudować Zakon Jedi. Według słów Luke'a posiadała ona wrodzony talent do leczenia Mocą. Kiedy zaatakowany przez Kypa Durrona Luke Skywalker zapadł w śpiączkę, Cilghal zajmowała się nim. Dzięki swym dyplomatycznym umiejętnościom starała się utrzymać grupę uczniów Jedi razem i dowodziła zespołem podczas poszukiwań sposobu na wybudzenie mistrza. Później, używając Mocy, uratowała przed śmiercią Mon Mothmę, usuwając z jej organizmu cząsteczki trucizny.

Cilghal - uzdrowicielka Jedi.

Kryzys Mrocznego Gniazda

W 35 ABY badała czwórkę Jedi - Jacena Solo, Tahiri Veilę, Tesara Sebatyne oraz Tekli. Rycerze polecieli z misją do Nieznanych Regionów, aby pomóc ustabilizować konflikt między Killikami, a Chissami, w wyniku czego stali się dwumyślnymi.

Czwórkę Jedi na Ossus przywieźli Luke i Mara Skywalkerowie. Kalamarianka na polecenie mistrza Skywalkera zbadała umysły rycerzy. Wyniki ukazały (u trójki rycerzy, z wyjątkiem Jacena), że dzięki feromonom Killków, Corpus callosum obcej istoty zmienia swoją strukturę i czyni ją dwumyślnym. Skywalker pozostawił Jedi na Ossusie, aby Cilghal miała większe pole manewru w badaniach.

Po jakimś czasie, gdy Alema Rar dokonała sabotażu na pokładzie Millennium Falcona, a jedna z przedstawicielek gniazda Gorog dostała się do niewoli Jedi, Cilghal uzyskała dokładniejsze wyniki badań. Dowiodła, że umysł owadów jest kolektywny. Pozwalało to im na posiadanie dwóch świadomości. Świadomość, którą posiadali na własność była sterowana przez wpływ świadomości Mrocznego Gniazda, dlatego Killikowie nie wiedzieli o niektórych wydarzeniach w ich państwie.

Abeloth i Zagionione plemię Sithów

Gdy w 43 ABY Wielki Mistrz Luke Skywalker został wygnany z Coruscant, Cilghal cały czas utrzymywała z nim kontakt i informowała o sytuacji w Zakonie i na planecie oraz dostarczała mu informacji potrzebnych do odtworzenia wędrówki Jacena, która spowodowała, że przeszedł na ciemną stronę. Zajmowała się również rycerzami Jedi, którzy zapadli na psychozę Mocy, próbując ich wyleczyć.

Źródła