Vortex/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Ten artykuł dotyczy planety. Zobacz też: książkę, noszącą w oryginale tytuł Vortex.
Vortex
Astrografia
Region: Środkowe Rubieże
Współrzędne: K-7
Geografia
Klimat: Burzowy, wietrzny
Dominujący krajobraz: Trawiaste równiny
Społeczeństwo i inne
Języki: Vortexiański
Przynależność:
Vortex to mało znana planeta, zamieszkała przez inteligentną rasę zwaną Vorsami. Charakteryzowała się gwałtownymi zmianami pogody, częstymi burzami, oraz ostrymi wiatrami omiatającymi jej powierzchnię.

Historia

Do 11 ABY

Planeta od wieków należała do Republiki. Po przejęciu władzy nad galaktyką przez Imperium, została zapomniana i często pomijana przez wzgląd znikome znaczenie w ogromnej gospodarce.

Od 11 ABY

Przypomniano o niej sobie dopiero w okresie odbudowy Nowej Republiki, kiedy to na planetę wysłano księżniczkę Leię i admirała Ackbara, w celu podpisania porozumienia. Niestety w skutek sabotażu zmodyfikowanego myśliwca typu B, którym przylecieli, doszło do katastrofy. B-wing po wejściu w atmosferę stracił sterowność i rozbił się o Katedrę Wiatrów niszcząc ją doszczętnie. Podczas wybuchu śmierć poniosło trzystu pięćdziesięciu ośmiu Vorsów.

Chociaż sami Vorsowie nikogo nie obwiniali za to co ich spotkało, a sabotaż szybko wyszedł na jaw to i tak Nowa Republika dla wielu stała się tworem niekompetentnym i niebezpiecznym. Mon Mothma natychmiast wysłała na pomoc mieszkańcom ekipę ratunkową, a później także budowlaną, której celem była pomoc w odbudowie zniszczonej budowli, ale również mocno nadszarpniętego zaufania.

Podczas inwazji Yuuzhan Vongów, planeta została opanowana prze najeźdźców z innej galaktyki.

Ciekawostki

  • Katedra Wiatrów od pokoleń stanowiła centrum cywilizacji Vorsów i stanowiła nieodłączną część ich życia.
  • Niska grawitacja planety pozwoliła jej mieszkańcom na wykształcenie skrzydeł, jak też ich praktyczne stosowanie.
  • Na planecie nie było żadnych większych konstrukcji naziemnych, gdyż Vorsowie mieszkali pod ziemią. Na powierzchni ich struktury widoczne były jedynie jako skupiska niewielkich kopców, porośniętych różnobarwną trawą.

Galeria

Źródła

To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.