Kalamar/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Kalamar
Dac
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże
Sektor: Calamari
Układ: Calamari
Gwiazda: Daca
Księżyce: 1
Długość dnia: 21 godzin
Długość roku: 398 dni
Geografia
Typ: Skalista
Średnica: 11 030 km
Atmosfera: Standardowa
Klimat: Umiarkowany
Grawitacja: Bliska standardowej
Dominujący krajobraz: Oceany
Społeczeństwo i inne
Języki: Basic
Ludność: 27,5 miliarda
Struktura demograficzna:
Główne miasta: Coral City
Import:
  • Technologie
  • Produkty spożywcze
Eksport:
  • Owoce morza
  • Okręty wojenne
  • Broń
Przynależność:
Kalamar, nazywany również Mon Calamari oraz Dac, to planeta w całości pokryta oceanami. Zamieszkana była przez dwie rasy: Quarrenów i Kalamarian, zaś na jej powierzchni zbudowano kilkaset miast, które unosiły się nad powierzchnia wody tylko w górnej, często najpiękniejszej części, pozostała znajdowała się pod wodą, gdzie najniższe poziomy zamieszkiwali Quarrenowie lubujący się w ciemnych, wilgotnych pomieszczeniach.

Historia

Większość historii tej planety wypełniają liczne konflikty między Quarrenami a Kalamarianami. Wynikło to z poróżnień międzyrasowych. Kalamarianie jako pierwsi zamieszkali w nawodnych miastach, natomiast Quarrenowie woleli pozostać w głębinach oceanu, co wynikało z ich niechęci do wszystkiego nowego i obcego. Konflikt ten wygrali jednak Kalamarianie, jednak oszczędzili Quarrenów i pozwolili im dalej rozwijać się obok siebie. Po odkryciu przez Republikę, Kalamarianie wykonali duży skok technologiczny, i zaczęli swe podróże po galaktyce.

Wojny klonów

Zobacz główny artykuł: Bitwa o Kalamar.

W czasie wojen klonów (13:6) jedna z frakcji Konfederacji Niezależnych Systemów Quarreńska Liga Izolacjonistyczna wystąpiła przeciwko Radzie Kalamari i z pomocą droidów zdołała opanować planetę. Siły Kalamarian były zbyt słabe, by stawić opór, więc Republika zdecydowała wysłać na Dac oddziały klonów pod dowództwem mistrza Jedi Kita Fisto. Z pomocą sił rdzennych mieszkańców planety armia Republiki odniosła zwycięstwo, mimo problemów z odkryciem tożsamości prawdziwego dowódcy Separatystów.

Galaktyczna wojna domowa

Kiedy Imperium (przy pomocy przedstawicieli Quarrenów) opanowało i zaczęło okupować planetę, na Kalamarze stopniowo zaczął budzić się ruch oporu. Z początku bierny, kiedy został krwawo stłumiony - przekształcił się w opór czynny. Na krótko przed bitwą o Yavin zjednoczeni w końcu mieszkańcy planety przy wsparciu sił Sojuszu Rebeliantów wyparli z planety garnizon imperialny. Był to jeden z niewielu przypadków, kiedy powstanie takie nie zostało ostatecznie krwawo stłumione - dzięki potężnej flocie krążowników kalamariańskich planeta byłaby w stanie oprzeć się siłom, które Imperium mogło zaangażować na tym froncie.

Źródła