Imperium Sithów Dartha Krayta

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Ten artykuł dotyczy Imperium Sithów z czasów 130 ABY - 138 ABY. Zobacz też: inne imperia Sithów.
Ten artykuł dotyczy Imperium Sithów stworzonego przez Dartha Krayta. Zobacz też: inne imperia w świecie Gwiezdnych wojen.
Imperium Sithów Dartha Krayta
Typ rządu Imperium
Konstytucja Karta imperialna[1]
Szef Państwa Imperator Darth Krayt[2][3][4]
Szef Rządu Wysoki moff[5][6][7]
Naczelny wódz Darth Krayt
Organ wykonawczy
Organ ustawodawczy
Stolica

Coruscant[1]
(130[5]138 ABY[12])

Oficjalny język Basic
Religia Jeden Sith[2][9][11][12]
Święto narodowe Dzień Imperium[1]
Data założenia 130 ABY[16]
Data rozwiązania 138 ABY[17]



Imperium Sithów Dartha Krayta znane również jako Nowe Imperium Galaktyczne, Imperium Sithów, Nowy Ład lub po prostu Imperium - było rządem Sithów powstałym z Imperium Fela w 130 ABY chwilę po zakończeniu wojny sithańsko-imperialnej. Nowy Zakon Sithów pod przywództwem Dartha Krayta dokonał przewrotu, przejmując Imperium obejmujące obszarem większość galaktyki oraz zmuszając do wycofania się zwolenników Roana Fela na Bastion. Od tego momentu Imperium pod wodzą Krayta brało udział w ośmioletniej imperialnej wojnie domowej, podczas której próbowało wyeliminować drugą imperialną frakcję, Niedobitki Sojuszu Galaktycznego oraz pozostałych przy życiu Jedi z Nowego Zakonu. W 138 ABY wraz z ostateczną śmiercią władcy, Imperium Sithów przestało oficjalnie istnieć, ustępując miejsca nowemu tworowi politycznemu jakim był Triumwirat Federacji Galaktycznej.

Historia

Darth Krayt - imperator.

Wojna sithańsko - imperialna

W 127 ABY rozpoczął się projekt Ossus, czyli zakrojony na wielką skalę projekt terraformacji planet, mający na celu przywrócenie im dawnej świetności, sprzed inwazji Yuuzhan Vongów. Przywódca Nowego Zakonu Sithów, Darth Krayt, postanowił wykorzystać tą sytuację, aby przejąć władzę nad galaktyką. Szefowa wywiadu Sithów, Darth Maladi, doprowadziła do sabotażu projektu, co zdestabilizowało Sojusz Galaktyczny i spowodowało utratę zaufania do Jedi, czyli największych wrogów Sithów, wśród ludności cywilnej.[18]

W tym samym czasie, Darth Maladi, w sekrecie, skontaktowała się z imperialnymi moffami, Nyną Calixte i Morlishem Veedem. Zaproponowała, że będą razem z Sithami sprawować władzę, jeżeli pomogą im w jej przejęciu. Nyna i Morlish w taki sposób manipulowali Radą Moffów, że zgodziła się ona podpisać umowę, która oznaczała współpracę Imperium z Sithami. Następnie przymierze to zerwało traktat z Anaxes i tym samym wypowiedziało wojnę Sojuszowi Galaktycznemu.

Konflikt trwał trzy lata, od 127 do 130 ABY i był wyniszczający dla obu stron. Imperium zdołało jednak niemal doszczętnie rozbić flotę Sojuszu podczas bitwy o Caamas, co pozwoliło im na zajęcie Coruscant. Dwa dni później zaś, Darth Nihl poprowadził atak na Prakseum Jedi na Ossusie, który zniszczył Nowy Zakon Jedi i zmusił rycerzy do rozproszenia po galaktyce, którzy stali się przez to nic nie znaczącą siłą.

Obalenie Roana Fela

Chyba wszyscy zgodziliśmy się, że Roana Fela kiedyś trzeba będzie zastąpić. Jego poparcie dla tej wojny było w najlepszym razie umiarkowane. Nie dopuścił do uczestniczenia w niej Imperialnych Rycerzy i nigdy nie uznał nas, Sithów za swoich sojuszników - Darth Maladi w rozmowie z Nyną Calixte i Morlishem Veedem[19].

Gdy zarówno Jedi, jak i Sojusz Galaktyczny zostali pokonani i nie mogli już zagrozić w jakikolwiek sposób Sithom, Darth Krayt zdecydował się na ostateczne przejęcie władzy. Przybył on na Coruscant, zabił Roana Fela i ogłosił się nowym imperatorem. Okazało się jednak, że zabity został jedynie sobowtór Fela, a prawdziwy władca zdołał uciec ze stolicy. Ten fakt spowodował rozbicie dawnego Imperium Fela na dwie frakcje: Imperium Sithów Dartha Krayta, które było lojalne wobec nowego imperatora i Imperium na wygnaniu, które pozostało wierne Felowi.

Nowy Porządek

Mimo, że Imperium Sithów Darth Krayta było od 130 ABY dominującą siłą w Galaktyce, musiało ono stawić czoła wielu przeciwnikom.

Głównym problemem pozostały resztki Sojuszu Galaktycznego. Admirał Gar Stazi, który zdołał ewakuować się ze sporą częścią floty z Caamas był dość znaczną siłą. Jego ataki na wojska Imperium Sithów były bardzo dotkliwe. Szczególnie bolesną klęskę poniosło Imperium, gdy Sojuszowi udało się wykraść ze stoczni na Kalamarze nowy Gwiezdny Niszczyciel. Krayt w furii zdecydował się wtedy na zabicie 10% populacji planety, za to, że pomogła Staziemu w przeprowadzeniu tej brawurowej akcji. Miało to jednak efekt przeciwny do zamierzonego, gdyż inne systemy, zamiast ulec Sithom, zdecydowały się wspierać Sojusz w obawie, że je także mogłaby dotknąć eksterminacja.

Powitanie Fela na Bastionie przez 501 Legion.

Innym problemem był Roan Fel i lojalne wobec niego wojska. Nie wszystkie siły Imperium Fela poddały się woli nowego władcy i z biegiem lat jako siły lojalne wobec Roana zgromadziły się na Bastionie, w oczekiwaniu na powrót ich prawdziwego imperatora. Legion 501 dowodzony przez Orona Jaegera pozostał lojalny wobec imperatora Fela i wraz z Imperialnymi Rycerzami i ich liderem Antaresem Draco przejął dla niego kontrolę nad planetą Bastion w 137 ABY. Fel wiedział, że Krayt nie zaryzykuje przeprowadzenia frontalnego ataku na tak silnie ufortyfikowaną planetę, dlatego umieścił tam swoją główna siedzibę.

Ponadto, szturmowcy Krayta mieli już dość zabijania swoich krewnych i przyjaciół stojących po stronie byłego Imperatora i dlatego przechodzili na stronę Fela. Przykładem takiej sytuacji mogli być bracia Cassel. Jeden z nich, porucznik Gil Cassel stanął przed sytuacją, w której musiał wybierać między rodziną, czyli swoim bratem kapitanem Jardem Casselem a lojalnością wobec imperatora Krayta.

Jednostki, które niegdyś walczyły razem zmuszone zostały do walki przeciwko sobie. Dotyczy to m. in. bitwy pomiędzy 407 i 908 dywizją szturmowców stacjonującą na Borosk[3].

Również moffowie nie byli do końca lojalni. Spiskowali i knuli za plecami Krayta chcąc zagarnąć więcej władzy.

Śmierć Dartha Krayta i następca tronu

Śmierć Dartha Krayta.

W wyniku pułapki zastawionej przez Cade'a Skywalkera na Had Abbadon, Darth Krayt został ciężko ranny. Dobił go zaś najbliższy i najwierniejszy współpracownik imperatora Darth Wyyrlok i dzięki temu przejął władzę zarówno w Zakonie Sithów, jak i w Imperium. Następnie mianował wielkiego admirała Morlisha Veeda jako regenta tronu Krayta, podczas gdy sam potajemnie sprawował władzę za jego pomocą.

Struktury państwowe

Jako że Imperium Sithów Dartha Krayta było państwem absolutnym, Krayt miał w nim nieograniczoną władzę. Sprawował ją głównie przez swoich dwóch współpracowników: Dartha Wyyrloka, który był jego najbliższym doradcą i zastępował imperatora, gdy ten znajdował się w komorze zastojowej i Darth Maladi, przez którą kontaktował się z Radą Moffów i wydawał jej polecenia.

Krayt i ewentualnie tylko Wyyrlok (pod nieobecność Krayta), trzymał w swym ręku całą władzę ustawodawczą. Od niego pochodziły wszelkie polecenia i rozkazy. Władzą wykonawczą była zaś Rada Moffów i Sithowie, a w szczególności Ręce Krayta.

Ważniejsi członkowie

Przypisy

Źródła


Ważniejsze rządy w galaktyce
[Pokaż/Ukryj]
Poprzednik:
Galaktyczna Federacja Niezależnych Sojuszów
Dominujący rząd w galaktyce
130 ABY - 138 ABY
Następca:
Triumwirat Federacji Galaktycznej