Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Darth Maladi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Darthmaladi.jpg
Darth Maladi
Miejsce pochodzenia: Devaron
Rasa: Devaronianka
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Żółte
Kolor skóry: Czerwony
Przynależność:
Profesja: Mroczna Lady Sithów
Darth Maladi, urodzona jako Malincha, przez Dartha Nihla nazywana Małą Trucicielką, była córką devarońskiego Jedi. Po śmierci rodziców przyłączyła się do Dartha Krayta i jego Nowego Zakonu Sithów. Tam, już jako Sith zajmowała się kierowaniem wywiadem. Zimna, beznamiętna i okrutna, była ekspertem w dziedzinie tortur i manipulacji Mocą. Była bezpośrednio odpowiedzialna za niepowodzenie projektu Ossus.

Biografia

Wczesne życie

Ojciec Darth Maladi.
Urodziłam się na Devaronie, jako córka rzadkiego devarońskiego Jedi.[1]
— Darth Maladi do Dartha Nihla.

Data urodzin Malinchy nie jest znana. Była ona córką devarońskiego Jedi. Urodziła się na Devaronie. Gdy była małą dziewczynką, na planetę przybył Darth Krayt i zabił jej rodziców. Oszczędził jednak Malinchę, w której wykrył wielki potencjał. Zdecydował się zabrać ją na Korriban i tam Devaronianka uczyła się posługiwania ciemną stroną Mocy. Wtedy to przyjęła imię Darth Maladi. Specjalizowała się w yuuzhańskiej bioinżynierii i alchemii Sithów. Jej umiejętności pomogły jej zajść bardzo wysoko w hierarchii Zakonu. Będąc szefem wywiadu, była niemal ciągle przy boku swojego mistrza.

Przejęcie władzy przez Dartha Krayta

To geniusz Maladi jest odpowiedzialny za mutację i sabotaż projektu Ossus.[2]
— Darth Krayt do Cade'a Skywalkera o Darth Maladi.

W 127 ABY ruszyły przygotowania Sithów do przejęcia władzy nad galaktyką. W tym celu Maladi, razem z Zenocem Quahem opracowała w swoim laboratorium na Wayland wirus, który doprowadził do niepowodzenia projektu Ossus. Ta porażka zakonu Jedi spowodowała destabilizację Sojuszu Galaktycznego. Wtedy, Maladi skontaktowała się z Nyną Calixte, szefem wywiadu Nowego Imperium, a ta razem ze swoim kochankiem, Morlishem Veedem przekonała Radę Moffów do przyjęcia propozycji Sithów, czyli zerwania pokojowej umowy z Sojuszem, a następnie wypowiedzenia mu wojny. Konflikt był bardzo krwawy i trwał trzy lata. Jego ostatnią batalią była bitwa o Caamas, która ostatecznie zniszczyła flotę Sojuszu i pozwoliła Imperium zająć Coruscant. Dwa dni po tym wydarzeniu, Darth Nihl poprowadził atak na Prakseum Jedi na Ossusie. Ta rzeź pozbawiła życia niemalże połowę Jedi, w tym Kola Skywalkera, a reszta została zmuszona do rozproszenia się po galaktyce.

Chyba wszyscy zgodziliśmy się, że Roana Fela kiedyś trzeba będzie zastąpić.[3]
— Darth Maladi w rozmowie z Nyną Calixte i Morlishem Veedem.

Gdy zarówno Nowy Zakon Jedi, jak i Sojusz Galaktyczny stali się nieszkodliwi, Sithowie mieli już tylko jednego przeciwnika. Był nim władca imperium - Roan Fel. Jako, że Krayt nie zamierzał dzielić się z nikim władzą, postanowił pozbyć się imperatora i zasiąść na jego tronie.

Darth Maladi razem z Morlishem Veedem i Nyną Calixte na pokładzie Imperiousa.

Trzy godziny po masakrze na Ossusie, Maladi spotkała się na pokładzie krążownika Imperious z moffami Morlishem Veedem i Nyną Calixte. Veed skrytykował zbyt szybki atak na Ossus, gdyż przez pośpiech ponad połowa Jedi zdołała uciec. Maladi nie zgodziła się z nim mówiąc, że dzięki szybkiemu natarciu Jedi nie mieli możliwości zorganizować ewakuacji i zostali rozproszeni po galaktyce, przez co stali się dużo łatwiejszym celem, niż gdyby pozostali skupieni. Następnie powiedziała moffom, że Darth Krayt uznał, iż imperatora należy zastąpić i w tym celu przybędzie na spotkanie rady. Poleciła im również, by nikogo o tym nie informowali i udawali zdziwionych po pojawieniu się jej mistrza. Jak się jednak później okazało, Calixte powiadomiła o wszystkim Fela. Tymczasem Veed w swojej naiwności pomyślał, że to on ma być nowym władcą, co było przewidziane przez Maladi, chcącą utrzymać swych sprzymierzeńców.

Po pewnym czasie Devaronianka, razem z Darthem Wyyrlokiem i Darthem Nihlem, towarzyszyła Darthowi Kraytowi, gdy ten przybył na Coruscant, aby zabić Roana Fela i przejąć władzę nad galaktyką. Udało mu się "tylko" to drugie, gdyż imperator zdołał uciec, a zgładzony został jedynie jego sobowtór. Maladi, jako szefowa wywiadu musiała się wytłumaczyć z pomyłki. Próbowała wyjaśnić swemu mistrzowi, że Fel przestał być znaczącą siłą i nie mógł już mu zaszkodzić, ale Krayt nie zgodził się z jej argumentami. Polecił jej jednak zająć się szukaniem Jedi i lojalnych wobec Roana moffów, gdyż uznał ich za większe zagrożenie od samego Fela.

Zaraz po tym wydarzeniu, Maladi spotkała się z Calixte w jej tymczasowych apartamentach. Przyłożyła jej miecz świetlny do szyi i powiedziała, że imperator zbiegł i podejrzewa ją o spowodowanie takiego obrotu wydarzeń. Nyna zaczęła przekonywać ją, że będzie jej potrzebna, gdyż po ucieczce Roana Sithowie, będą musieli utrzymać zgodną Radę Moffów, co ona jest w stanie jej zapewnić. Maladi schowała miecz i po uznaniu, że Calixte może być jednak przydatna, poleciła jej znaleźć zbiegłego imperatora.

Poszukiwanie Cade'a Skywalkera

Przesłuchanie Hosk'a Trey'lisa.
... chcę, żebyś znalazła mi tego Cade'a. To twoje najważniejsze zadanie.[4]
— Maladi do Nyny Calixte.

Siedem lat po przejęciu władzy przez Krayta w ręce Maladi trafił Jedi – Hosk Trey'lis. Został on wydany przez Cade'a Skywalkera, o którym Darth Krayt chciał się jak najwięcej dowiedzieć, gdyż był on ostatnim znanym mu przedstawicielem tego rodu. Lady Sith prowadziła przesłuchanie osobiście torturując Bothanina w swoim laboratorium. W tym samym czasie wezwała do siebie Calixte, gdyż chciała ją przestraszyć widokiem tortur, a tym samym "zmotywować" do bycia lojalną wobec Sithów.

Darth Maladi i Nyna Calixte.

Nie długo zajęło jej aby wydobyć z więźnia wszystko, co wiedział o Skywalkerze. Po zakończeniu przesłuchania podeszła do Nyny i rozkazała jej odnaleźć Cade'a. Calixte spytała się dlaczego Sithowie chcą go mieć, na co Devaronianka rzekła, że taka była wola Krayta i nic więcej nie potrzebuje wiedzieć. Moff jednak pytała dalej, tłumacząc się, że musi znać przyczynę tak wielkiej wartości Cade'a, aby móc go znaleźć. Maladi powiedziała jej wtedy, że to Skywalker i że można go zlokalizować przez pirata Rava. Poleciła też Nynie znaleźć towarzyszy Cade'a – Delię Blue i Jariaha Syna oraz, że jest ona bezpośrednio odpowiedzialna za powodzenie operacji. Przykazała jej, aby nie mówiła nikomu, że poszukiwany to Skywalker. Po opuszczeniu pomieszczenia przez moff, sama zaczęła się zastanawiać, czemu Cade był tak wartościowy dla Krayta.

Zamach na Roana Fela

Maladi zabijająca Vikara Dorna.
Były gubernator Dorn jest tu, aby pomóc ci w twoim nowym zadaniu, Darthie Kruhl ... Roan Fel.[5]
— Darth Maladi do Dartha Kruhla.

W tym samym roku odnalezione zostało miejsce pobytu imperatora Fela. Maladi wysłała Dartha Kruhla z misją zgładzenia go. W zadaniu miał mu pomóc były gubernator Vikar Dorn, który udając chęci przyłączenia się do Fela umożliwiłby Sithowi dostanie się na silnie strzeżoną planetę Bastion. Operacja zakończyła się jednak fiaskiem, gdyż imperator zabił zarówno Kruhla, jak i całą załogę krążownika Dauntless, którym Sith przyleciał. Roan pozwolił jednak Dornowi odejść z mieczem pokonanego Kruhla. Gdy Vikar opowiedział o wszystkim Maladi, ta zapytała się go tylko, czy mówił o tym komuś jeszcze, a gdy otrzymała przeczącą odpowiedź, przebiła gubernatora mieczem. Całe zajście obserwował Krayt, który stwierdził, że jej strategia zawiodła. Ona odparła, że wszystko idzie zgodnie z planem, na co jej mistrz zagroził, że nie chce, aby jej pewność siebie przyćmiła jej cel jakim była śmierć Roana Fela.

Pojmanie Cade'a Skywalkera

Imperator Krayt odwołał poszukiwanie Cade'a Skywalkera.[6]
— Darth Maladi do Nyny Calixte.

Gdy Cade Skywalker został złapany przez Sithów został on natychmiast dostarczony Lady Maladi. Zanim jednak przystąpiła do torturowania więźnia, poinformowała Calixte, że poszukiwania Cade'a zostają zakończone. Nie odpowiedziała jednak na pytanie moff, czy ma to oznaczać, że został on ujęty.

Cade Skywalker torturowany przez Darth Maladi.

Podczas tortur, zadziwiała ją zdolność Skywalkera do regeneracji. Mimo całego dnia zastrzyków z narkotykiem ixetal cilona, organizm Cade'a oczyszczał się z trucizny. Po chwili do pomieszczenia wszedł Darth Krayt. Powiedział, że jego również zaskoczyły umiejętności Skywalkera. Przeprowadził krótką rozmowę z więźniem. Chciał, aby ten zaprezentował swe umiejętności uzdrawiania kogoś, a nie siebie. Cade powiedział, że wcale tego nie potrafi, więc wtedy Darth Talon przyprowadziła dwójkę jego przyjaciół – Delię i Jariaha. Krayt zaczął ich przesłuchiwać, ale ci kłamali mówiąc, że ich przyjaciel nie potrafił uzdrawiać. W tym momencie, Maladi poraziła pojmanych błyskawicą Mocy i w ten sposób zaraziła ich zmodyfikowanymi yuuzhańskimi nasionami koralowymi, tymi samymi, które spowodowały fiasko projektu Ossus. Było jasne, że tylko umiejętności Cade'a były w stanie ocalić jego przyjaciół, gdyż żadne lekarstwo na te nasiona nie było znane. Skywalker rozpoczął uzdrawianie swoich towarzyszy. Wszystkiemu przyglądała się Maladi, która miała wątpliwości, czy Cade przeżyje tak wielki wysiłek. Krayt kazał jednak nie przerywać, gdyż chciał zobaczyć jak wiele młody Jedi potrafi. Udało mu się: Delia i Jariah byli uzdrowieni.

Darth Maladi i Darth Nihl podczas jednej z wielu rozmów na temat Skywalkera.

Jeszcze tego samego dnia, Cade został zabrany z laboratorium tortur do pomieszczeń Dartha Krayta przez Nihla, Talon i Wyyrloka. Okazało się jednak, że Nihl nie został wpuszczony do wewnątrz przez Wyyrloka, co było poleceniem Krayta. Nagaj nie zgadzał się z tym, ale musiał to zaakceptować. Całą scenę obserwowała Maladi. Powiedziała mu, że to przez to, że w przeciwieństwie do Darth Talon nie urodził się on Sithem. Nihl odpowiedział, że to nie ma znaczenia, a on zasłużył sobie na to, by mieć u Krayta pierwszeństwo. Po chwili jednak zauważył, że choć Devaronianka urodziła się jako Sith, również nie została wpuszczona. W odpowiedzi, Maladi stwierdziła, że tylko ich mistrz zna przyczyny swoich wyroków, a ich zadaniem było spełniać jego wolę.

Tydzień później Maladi ponownie odbyła rozmowę z Nihlem. Stwierdziła, iż Krayt wpadł w obsesję na punkcie Skywalkera i jego umiejętności, potrzebnych mu do pozbycia się męczącej go od lat choroby. Tym samym, zgodnie z opinią Devaronianki, Cade stał się dla Krayta bardzo niebezpieczny; nikt nie był w stanie przewidzieć, co mogłoby się zdarzyć w przypadku niepowiedzenia się działań młodzieńca, zaś sam imperator nie miał żadnego następcy. Nihl, któremu nie podobała się obsesja jego mistrza, przewidywał, że zechce on zrobić ze Skywalkera swojego dziedzica.

Ucieczka Cade'a Skywalkera

Darth Maladi rozmawiająca z Ravem (w hologramie) o Skywalkerze.
Rozumiesz, że jakiekolwiek przyszłe informacje o Skywalkerze posiądziesz, to możesz dzielić się nimi tylko ze mną.[7]
— Darth Maladi do Rava.

Nie minęło dużo czasu, gdy Skywalker z pomocą swojej matki i przyjaciół dał radę uciec. Wtedy to Maladi zajęła się rannymi w wyniku walki z Cade'em Sithami. Z polecenia swego mistrza dorobiła Nihlowi protezę yuuzhańską zastępującą mu odciętą rękę, mimo że istniała możliwość przyszycia oryginalnej kończyny. Darth Talon została zaś przez nią umieszczona w zbiorniku z bactą. Później, Maladi skontaktowała się z piratem Ravem – byłym pracodawcą Cade'a. Zawarli umowę, że Devaronianka będzie mu bardzo dobrze płacić za informacje o Skywalkerze, oraz że Rav będzie się dzielił informacjami tylko i wyłącznie z nią.

Pułapka na Had Abbadon

Maladi oglądająca zwłoki Dartha Reave'a, zamienionego w Rakghula.
My Sithowie walczymy razem, Jedi![8]
— Darth Maladi do Celeste Morne.

Pewnego dnia do świątyni Sithów na Coruscant przybył Darth Reave. Stacjonował on wcześniej na Had Abbadon, lecz jego placówka została zaatakowana przez Celeste Morne, Cade'a Skywalkera i Azlyn Rae. Zdołał uciec, ale został wcześniej pogryziony przez rakghule. Opowiedział o wszystkim Kraytowi. Jego raportu słuchali również Darth Stryfe, Darth Talon, Darth Wyyrlok i Darth Maladi. W pewnym momencie, Reave zaczął zamieniać się w rakghula. Szybko został zabity przez Stryfe'a, a Krayt zażądał od Maladi wyjaśnień, co stało się z Sithem. Devaronianka odparła, iż była to sprawa alchemii Sithów. Wyjaśniła, że pewien holokron mówił o pladze tych zwierząt na Taris. Ich ugryzienia infekowały ofiarę i powodowały, że zamieniała się w rakghula.

Pojedynek Darth Maladi z Shado Vao.

Zanim jednak skończyła mówić, z Kraytem skontaktowała się przy użyciu hologramu, Celeste Morne. Powiedziała, że ma Skywalkera i jeżeli Sith chce go dostać, musi przybyć samemu na Had Abbadon. Krayt przystał na taką propozycję, ale poleciał na Had Abbadon w eskorcie Maladi, Stryfe'a i Talon. Wyyrlok został zaś w statku na orbicie.

Maladi zostaje ranna w wyniku wybuchu spowodowanego błyskawicami Mocy Celeste Morne.

Sithowie dotarli do miejsca, gdzie znajdował się Skywalker przetrzymywany przez Morne. Krayt mimo że nie dotrzymał umowy, był przekonany, że Celeste nie będzie mogła nic zrobić w przypadku, gdy przybędzie na planetę z dużą obstawą. Polecił Talon zabrać Cade'a i w tym momencie zza skał wyskoczyli Antares Draco, Ganner Krieg, Azlyn Rae i Shado Vao. W szóstkę, ze wsparciem rakghuli, walczyli przeciwko czterem Sithom.

Maladi pojedynkowała się z Shado prezentując swoje umiejętności walki mieczem i Mocą. Stosowała wtedy rzadką i trudną metodę, polegającą na jednoczesnym atakowaniu przeciwnika błyskawicami i mieczem świetlnym. Walka została jednak przerwana, gdy Celeste zaczęła walczyć na własną rękę i jej stworzenia zaatakowały Jedi i Rycerzy Imperialnych. Wtedy to Maladi musiała bronić się przed rakghulami, a następnie pomogła Kraytowi w walce przeciwko Morne. Została jednak ciężko ranna. Gdy na planetę przybył Wyyrlok natychmiast umieścił Devaroniankę i resztę Sithów w zbiorniku z bactą, a umierającego Krayta dobił błyskawicą Mocy.

Wayland

Potrzebuję przetestować najpierw moją broń. Do tego potrzebny mi jest obiekt potężny w ciemnej stronie Mocy. Ty nim będziesz.[9]
— Darth Maladi do Cade'a Skywalkera.
Maladi w swoim laboratorium na Wayland.

Po wyzdrowieniu, Maladi i pozostali Sithowie usłyszeli od Wyyrloka o tym, że Darth Krayt żyje, lecz jest umieszczony w komorze zastojowej. Ona jako jedna z niewielu nie uwierzyła w tę historię i natychmiast rozpoczęła przygotowania do przejęcia władzy nad Zakonem Sithów. Wiedziała, że Wyyrlok będzie z całej siły starał się utrzymać jedność Sithów, a więc będzie zmuszony zniszczyć swoich politycznych przeciwników. Devaronianka obawiała się, że ona również może być zagrożona, więc postanowiła przygotować się do obalenia Chagrianina, póki był jeszcze czas.

Skontaktowała się z Ravem i poleciła mu namówić Cade Skywalkera, do przylotu na planetę Wayland. Zapłaciła mu za to milion kredytów. Potrzebowała go do prac nad swoją bronią, która zapewniłaby jej przewagę wystarczającą go przejęcia kontroli nad Zakonem. W pracach pomagał jej Zenoc Quah.

Darth Maladi i Darth Nihl na Wayland.

Zanim jednak na planecie pojawił się Skywalker i jego przyjaciele, na zaproszenie Maladi przybył Darth Nihl. Odbyli ze sobą kolejną rozmowę. Devaronianka wyjaśniła Nihlowi, że Wyyrlok kłamał co do losu Krayta, a następnie wyjaśniła mu całą sytuację panującą w Zakonie. Przekonała go, że muszą ze sobą współpracować, jeżeli plan przejęcia władzy ma się udać. Nihl był początkowo sceptyczny, ale wtedy Maladi postanowiła użyć innej metody perswazji. Powiedziała Nagajowi, że ona również nie była urodzonym Sithem. Nihl przypomniał sobie wtedy to, jak się czuł, gdy nie został wpuszczony do komnat Krayta razem ze Skywalkerem, a na zewnątrz razem z nim pozostała Maladi. Zgodził się na współpracę, a Devaronianka poleciła mu polecieć na Korriban i sprawdzić, czy Krayt żyje, czy nie. Musieli mieć co do tego pewność, przed rozpoczęciem szerszych działań.

Maladi szantażuje Cade'a.

W tym samym czasie, lecz w innym miejscu na planecie Wayland znajdowali się już Cade, Delia i Jariah. Zostali oni zaatakowani przez bliżej nieznane yuuzhańskie stworzenia. W wyniku tej walki Skywalker i Syn zostali ranni, a Blue porwana. Zwierzęta zabrały Zeltronkę do Darth Maladi, a ta umieściła ją w zmodyfikowanych przez siebie Objęciach Cierpienia i zaraziła bliżej nieznanym yuuzhańskim wirusem. Cade w tym czasie ocknął się i zaczął używać Mocy, aby znaleźć przyjaciółkę. W ten sposób dotarł do sekretnego laboratorium Maladi, a jego oczom ukazała się Delia w Objęciach Cierpienia. Skywalker próbował uwolnić ją przy użyciu Mocy, ale okazało się, że maszyna była na to odporna i jakiekolwiek działania powodowały u Zeltronki większy ból. W tym momencie, gdy Cade zorientował się, że nic nie może zrobić, został nagle obezwładniony przez Zenoca Quaha a do pomieszczenia weszła Maladi.

Maladi torturująca Skywalkera.

Wyjaśniła mu całą sytuację. Powiedziała, że Rav wydał go za milion kredytów, a ona potrzebuje go do testów nad swoją nową bronią. Jednocześnie posługiwała się szantażem, że jeżeli nie będzie współpracował, to jego przyjaciółka umrze. Skywalker nie miał wyboru - musiał się zgodzić. Devaronianka najpierw umieściła go w Objęciach Cierpienia, a potem zmusiła do tego, aby uzdrawiał Delię z wirusa, którym sama ją zaraziła. W ten sposób chciała wzmacniać w Cadzie ciemną stronę. Wykorzystywała do tego również jego lęki, gdyż próbowała wpływać przy użyciu Mocy na jego umysł. Obróciło się to jednak przeciwko niej. Skywalker stał się na tyle potężny, że to on zaczął opanowywać myśli Devaronianki. Sith przeżyła wtedy tak wielki szok, że straciła kontrolę nad swoimi stworzeniami. Odepchnęła Cade'a Mocą i ewakuowała się z laboratorium uruchamiając jednocześnie proces autodestrukcji. Miała nadzieję, że śmierć Skywalkera uspokoi jej strach przed nim, ale ten jednak przeżył.

Pojmana

Negocjacje Maladi z Roanem Felem.
Chcę głowy Cade'a Skywalkera![10]
— Darth Maladi do Roana Fela.

Po fiasku swojego projektu na Wayland, Maladi uciekła z planety na pokładzie statku Yuzhann Vongów. Tam samodzielnie zapadła w śpiączkę. W taki sposób podróżowała Drogą Hydiańską, aż do momentu, gdy została przechwycona przez jedną z fregat, należących do Imperium Fela, która patrolowała tamte rejony. Gdy odkryto, kim była osoba znajdująca się wewnątrz pojazdu, natychmiast przetransportowano Devaroniankę w tajemnicy na Bastion i umieszczono w lochach. Nadzorował to szef wywiadu Imperium Fela, Hogrum Chalk, który poinformował o wszystkim imperatora Fela. Powiedział mu również, że Maladi bardzo pragnie z nim porozmawiać.

Gdy Roan przyszedł do celi Devaronianki, od razu zauważył, że była ona na krawędzi szaleństwa, do czego doprowadził ją umysłowy atak Skywalkera. W rzeczywistości jednak nie straciła zmysłów. Zaproponowała Felowi umowę: ona stworzy dla niego broń chemiczną masowego rażenia, a on w zamian podaruje jej głowę Cade'a. Wiedziała, że imperator będzie jej potrzebował, jeżeli chce wygrać wojnę z odrodzonym Darthem Kraytem. Fel jednak nie był przekonany do tego pomysłu. Obawiał się, że użycie broni masowej zagłady zrobiło by z niego ludobójcę, a tym samym upodobniło do Sithów. Ostatecznie odmówił. Rozkazał tylko Hogrumowi utrzymać w sekrecie obecność Maladi na Bastionie.

Nie minęło jednak dużo czasu, gdy wojna zaczęła przybierać bardziej niekorzystny dla Fela obrót. Wtedy zdecydował się on jednak przyjąć ofertę Maladi. Poszedł do jej celi i polecił Devaroniance stworzenie broni. Ona domyśliła się, że skoro Fel nagle tak zmienił zdanie to musiało oznaczać, że miało miejsce jakieś wydarzenie, które przechyliło szalę zwycięstwa na korzyść Sithów. Istotnie, wówczas właśnie upadła sekretna świątynia Jedi na Taivas. Widząc kłopoty imperatora, Maladi zażądała nagrody, jaką była śmierć Skywalkera. Fel we wściekłości zgodził się, ale zagroził Devaroniance, że ją zabije, jeżeli ta nie dotrzyma swojej części umowy.

Maladi wręcza Felowi swoją broń chemiczną.
Czy to zadziała?
Zniszczy wszelkie życie na całej planecie w ciągu kilku chwil.[11]
— Roan Fel w rozmowie z Maladi.

Maladi nie miała jednak zamiaru oszukać Fela i zgodnie z daną mu obietnicą przygotowała broń. Prace dokończyła w więzieniu na pokładzie niszczyciela Jagged Fel i na pokładzie tego też statku wręczyła urządzenie imperatorowi. On upewnił się tylko co do skuteczności broni, a następnie wyszedł z pomieszczenia. Wtedy Maladi dała w Mocy sygnał do Dartha Krayta, że wykonała zadanie, a następnie uciekła z niszczyciela wyłączając zabezpieczenia błyskawicą Mocy. Miało to miejsce, gdy rozpoczęła się już decydująca bitwa o Coruscant, a krążownik znajdował się nad tą właśnie planetą.

Po pewnym czasie okazało się, że Maladi otrzymała wcześniej, lecz nie wiadomo kiedy dokładnie instrukcje od Krayta, co ma robić. Stworzyła toksynę, która zabijała wszystko na całej planecie, zgodnie z obietnicą, ale równocześnie z drobnym wyjątkiem - Sithowie byli odporni na jej działanie. Oznaczało to, że gdy Roan Fel spróbowałby użyć skonstruowanej przez Maladi broni, zabiłby wszystkich Jedi, żołnierzy Imperium, żołnierzy Sojuszu Galaktycznego i cywili, a nie Sithów z Kraytem na czele.

Interwencja Antaresa Draco spowodowała jednak, że imperator Fel nie uruchomił broni. Krayt został zabity przez Cade'a Skywalkera, Sithowie przegrali bitwę i wycofali się. Devaronianka dołączyła do nich i ewakuowała się z nimi do ustalonego układu. Tam odzyskała swoją funkcję, czyli szefa wywiadu Sithów i zajęła się infiltracją najróżniejszych organizacji i rządów galaktyki, podczas gdy Nowy Zakon Sithów, tym razem pod wodzą Dartha Nihla, był zmuszony pozostać w ukryciu.

Osobowość i umiejętności

Lady Maladi - z powrotem w swoim laboratorium.
Ja handluję kłamstwami...[12]
— Darth Maladi.

Darth Maladi była postacią wyjątkowo enigmatyczną, zimną i okrutną. Potrafiła w pełni kontrolować swoje emocje. Umiała kłamać, oszukiwać, manipulować przeciwnikami i sojusznikami, aby dostać to, czego chciała. W razie konieczności, co miało jednak miejsce dosyć często, posługiwała się torturami. Jej znajomość anatomii najróżniejszych stworzeń bardzo jej w tym pomagała. Była bezwzględnie wierna Kraytowi, ale gdy on zniknął, obudziły się w niej osobiste aspiracje, aby przejąć władzę nad Zakonem, co planowała zrobić we współpracy z Nihlem.

Biegle opanowała języki: basic, bocce, bothański, devaroniański, durosjański, kalamariański, quarreński i twi'lekański. Potrafiła zrozumieć język shyriiwook.

Ciekawostką było to, że mimo swego okrucieństwa i bezwzględności, Maladi używała swych umiejętności nie tylko do zadawania bólu i cierpienia, ale również do pomagania innym. Znajomość anatomii spowodowała, że Maladi często zajmowała się leczeniem rannych Sithów. Woleli oni przychodzić do niej niż korzystać z usług droidów medycznych.

Dzięki tym umiejętnościom Maladi znalazła się na stanowisku szefa wywiadu Sithów. Miała swoich agentów w każdym zakątku galaktyki. Potrafiła bez problemu rozpoznać kłamstwo i zdradę. Sam lord Krayt bardzo narzekał, gdy brakło Maladi po jego odrodzeniu. Cały czas używał jej do kontaktowania się z imperialnymi moffami, bo wiedział, że dzięki niej go nie oszukają. Po jej zniknięciu, miał problemy ze znalezieniem szpiega, który znajdował się tuż pod jego nosem na Coruscant. Mówił, że Devaronianka natychmiast rozszyfrowałaby cały spisek.

Darth Maladi - naukowiec, dyplomata, Sith.

Darth Maladi, jako w pełni wyszkolony lord Sithów, znakomicie posługiwała się Mocą i mieczem świetlnym. Jako jedna z niewielu użytkowników Mocy potrafiła atakować przeciwnika mieczem i błyskawicą jednocześnie. Użyła tej techniki podczas pojedynku z Shado Vao na Had Abbadon. Potrafiła ponadto zaatakować błyskawicą Mocy kilka celów, atakować nią z dużej odległości i używać jej wyłącznie do ogłuszania. Opanowała technikę duszenia, sztuczki myślowe i miała wyczuloną umiejętność poznawania otoczenia przy użyciu Mocy.

Oprócz bycia potężnym Sithem, Maladi była również utalentowanym naukowcem. Jej specjalizacją była bioinżynieria Yuuzhan Vongów, której znajomość pozwoliła jej zarówno na sabotaż projektu Ossus, jak i skonstruowanie protezy Darthowi Nihlowi. Znała się jednak również na starożytnej alchemii Sithów i technologiach jej współczesnych. Bez problemu poznała "chorobę", która zaatakowała Dartha Reave'a oraz udoskonalając truciznę, czerwoną Alphę, stworzyła jej znacznie groźniejszą odmianę - czerwoną Omegę, która była w stanie zniszczyć życie na całej planecie.

Wszystkie te umiejętności sprawiły, że Maladi była w grupie najważniejszych Sithów Zakonu jeszcze przed 127 ABY. Używała ich do wykonywania zadań, jakie stawiał przed nią Darth Krayt, lub też swoich własnych celów.

Ciekawostki

Darth Maladi - ilustracja koncepcyjna.
 • Jan Duursema zdecydowała się zmienić ostateczny wygląd Maladi (prototyp na obrazku po prawej), gdyż stwierdziła że Devaronianka byłaby zbyt podobna do Darth Talon.[13]
 • Imię Maladi pochodzi od angielskiego słowa malady, które oznacza chorobę, dolegliwość lub bolączkę.
 • La Malinche była indiańską kobietą, tłumaczką i towarzyszką życia Hernána Cortésa. To od niej pochodzi prawdopodobnie pierwsze imię Darth Maladi - Malincha.

Przypisy

 1. I was born on Devaron, child of a rare Devaronian Jedi. - Dziedzictwo 45: Potwór, część 3
 2. Maladi's genius is responsible for the mutation and sabotage of the Ossus project. - Dziedzictwo 15: Smocze szpony, część 2.
 3. I believe we were all in agreement that Roan Fel would eventually need to be replaced. - Dziedzictwo 8: Sprzymierzeńcy
 4. ... I want this man Cade found. This is the highest priority. - Dziedzictwo 8: Sprzymierzeńcy.
 5. Former governor Dorn is here to assist you in your next assignment, Darth Kruhl -- Roan Fel. - Dziedzictwo 13: Gotów na śmierć.
 6. Emperor Krayt has called off the search for Cade Skywalker. - Dziedzictwo 15: Smocze szpony, część 2.
 7. You do understand that any future knowledge of Skywalker you may acquire is to be shared only with me. - Dziedzictwo 23: Lojalność, część 1.
 8. We Sith stand as one, Jedi! - Dziedzictwo 31: Wektor, część 12.
 9. I need to test that weapon first. I require a subject powerful in the dark side of the Force. You will do. - Dziedzictwo 45: Potwór, część 3.
 10. I want the head of Cade Skywalker! - Dziedzictwo: Wojna 2.
 11. Will it work? / It will wipe out all life on an entire world within matter of breaths. - Dziedzictwo: Wojna 5.
 12. I traffic in lies ... - Dziedzictwo 45: Potwór, część 3.
 13. Wypowiedź Jan Duursemy

Źródła