Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Chagrianie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Chagrianin NEGAS.jpg
Chagrianie
Planeta macierzysta: Champala
Język: Chagri[1]
Wzrost: 170-220 cm[1]
Kolor oczu: Niebieskie[2]
Kolor skóry: Różne odcienie niebieskiego[1]
Cechy charakterystyczne: Ruchorogi u obu płci, u samców dodatkowa para rogów[3]
Zdolności: Widzenie w ciemnościach[4]
Chagrianie to humanoidalna, ziemnowodna rasa zamieszkująca planetę Champalę.

Biologia i charakterystyka

Mas Amedda, chagriański mężczyzna.

Chagrianie byli wysoką, z reguły potężnie zbudowaną rasą. Ich najbardziej charakterystyczną cechą były rogi. U obu płci występowały ruchorogi, które wyrastały z wyrostków znajdujących się po obu stronach głowy. Mogły one urastać do znacznych długości, a z wiekiem stawały się coraz twardsze[1][3][4]. Mężczyźni posiadali dodatkową parę rogów wyrastającą z czaszki, której używali w dawnych czasach w walkach o samicę[4]. Kobiety natomiast miały w tym miejscu długi grzebień, który zaczynał się u czubka głowy i kończył u podstawy szyi. Skóra Chagrian przybierała różne odcienie błękitu, podobnie jak ich krew[5].

Mogli oni przetrwać zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Dzięki procesom ewolucyjnym, ich skóra była w znacznym stopniu odporna na promieniowanie. Ich wzrok zaś pozwalał widzieć im niemal dwa razy lepiej, niż większość ras. Mieli też zdolność do rozpoznawania kolorów w ciemnościach. Jednak, z powodu bezustannego eksplorowania oceanów Champali, mieli oni słaby zmysł smaku, który stawał się jeszcze słabszy z wiekiem. W związku z tym uważali jedzenie za stratę czasu; nowocześni Chagrianie często nosili ze sobą suplementy energetyczne zamiast jedzenia. Do wyczuwania zapachów używali głównie języków, w podobny sposób, jak czyniły to rasy gadopodobne[4].

Rozwój

Chagianie przychodzili na świat jako kijanki mierzące trzydzieści centymetrów. Poza łonem matki rozwijały się ramiona, nogi i płuca zdolne do oddychania powietrzem. Zazwyczaj rodziło się trzech lub więcej młodych Chagrian i byli oni trzymani w tubach z ciepłą, krążącą wodą, które znajdowały się w prywatnych domach. Gdy dzieci osiągały odpowiednie stadium rozwoju, opuszczały tubę i mogły już, z niewielką pomocą, chodzić. Od tego czasu zaczynały rosnąć rogi, które osiągały połowę swojej długości, gdy Chagrianin wkraczał w wiek dojrzewania płciowego[4].

Osobowość

Typowy Chagrianin był osobą ściśle przestrzegającą prawa i spokojną, czasem wręcz stoicką. Rasa zawsze żyła w dostatku, więc wśród jej przedstawicieli rzadko zdarzały się istoty skąpe i chciwe. Lubili oni ponadto przebywać w obszarach o dużym zaludnieniu, gdzie mogli spotykać się z innymi. Nie obca była im jednak próżność[1][4].

Kultura

Saarai, chagriańska kobieta.
W dawnych czasach mężczyźni tej rasy używali swojej drugiej pary rogów, by walczyć między sobą o partnerkę w podwodnych pojedynkach. Później jednak ta praktyka przestała być konieczna, a nawet ją zdelegalizowano, z powodu coraz większej ilości aranżowanych małżeństw. Mimo tego, rogi samców były dla nich symbolem dumy i obiektem wielu zabiegów pielęgnacyjnych[1][4].

Znanym obyczajem Chagrian było sprawdzanie wartości odżywczej jedzenia pochodzącego spoza ich rodzinnej planety; ponieważ mieli oni słaby zmysł smaku, uważali, że pożywienie ma dostarczać jedynie energii. Przez to nie świętowali spożywania posiłku w taki sposób, jak czyniły to inne rasy[1][4].

Ponieważ powierzchnię ich świata w znaczącej części stanowił ocean, budowali oni swoje budynki w strefach pływowych wzdłuż wybrzeży małych wysp. Gdy nadchodził przypływ, zanurzały się one w wodzie, co pozwalało Chagrianom na przepływanie między nimi. Jedynie najstarsze porty kosmiczne były usytuowane dość wysoko na suchym lądzie, skąd przybyszy odwoziły aerośmigacze[4].

Gospodarka Chagrian opierała się głównie na turystyce, ponieważ plaże Champali były miejscem niezwykle popularnym wśród podróżników ze Środkowych Rubieży. W miastach znajdowały się spa i ośrodki wypoczynkowe. W przemyśle turystycznym pomagali Chagrianie, którzy wyruszali poza planetę, a następnie wracali, by nauczyć innych mieszkańców basicu.

Historia

We wczesnych stadiach rozwoju życia na Champali, tamtejsze słońce stało się niestabilne i jego radioaktywne promieniowanie znacznie wzrosło. Przeżyły tylko te rasy, które wykształciły system obronny. Wśród nich znaleźli się Chagrianie, których skóra wykształciła odporność na promieniowanie i stała się niebieska[1][4].

Jednym z najsłynniejszych Chagrian był Mas Amedda, który służył jako Wiceprzewodniczący Senatu za czasów kanclerza Finisa Valoruma, a później Palpatine'a[2]

Po powstaniu Imperium wielu Chagrian dołączyło do Sojuszu. Odegrali oni istotną rolę w wyzwalaniu wodnych światów, na przykład Kalamara. Później byli jednymi z pierwszych, którzy dołączyli do Sojuszu Wolnych Planet i Nowej Republiki[1][4].

W powstaniu Imperium Sithów Dartha Krayta istotną rolę odegrała rodzina Wyyrloków. Darth Wyyrlok III służył jako prawa ręka nowego Imperatora.

Przypisy

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Chagrian.
Ossus mini 2.png
Zobacz przedstawicieli
rasy Chagrian.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!