Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Zenoc Quah

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zenoc Quah.jpg
Zenoc Quah
Rasa: Yuuzhanin
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Niebieskie implanty
Przynależność: Imperium Yuuzhan Vongów
Zenoc z domeny Quah był yuuzhańskim członkiem kasty kształtowników, który przeżył inwazję na galaktykę w latach 25-29 ABY, jednak nie osiedlił się z resztą swoich ziomków na Zonamie Sekot. Wylądował na Waylandzie, gdzie ukrywał się przez kolejne sto lat, aż w końcu pomógł zakonowi Sithów Krayta w rozpętaniu wojny ze znienawidzonym Sojuszem Galaktycznym.

Biografia

Zenoc Quah brał udział w wojnie, którą Yuuzhan Vongowie wypowiedzieli światom Obiecanej galaktyki, co oznacza, że musiał się urodzić na długo przed 25 ABY. Nieznana jest ranga jaką osiągnął podczas swojego życia, a jego wygląd w późniejszym okresie nie pozwala jej zdeterminować, aczkolwiek wiedza na temat protokołów kształtowania jaką posiadł z pewnością przekraczała standardowy poziom wiedzy zwykłego adepta. W ostatniej fazie wojny, już podczas oblężenia Yuuzhan'tara, służył na pokładzie jednego z okrętów wojennych orbitującego wokół znajdującej się pod yuuzhańską okupacją i zvongizowanej w pełni planety Wayland. Gdy zespół uderzeniowy Jedi wdarł się do Cytadeli, najwyższy lord Shimrra Jamaane zginął od miecza świetlnego Skywalkera, a najwyżej stojący w hierarchii dowodzenia mistrz wojenny Nas Choka zawarł trwały pokój z Sojuszem Galaktycznym, wszyscy pozostali przy życiu obywatele Imperium Yuuzhan Vongów zaczęli się poddawać siłom porządkowym i zostali przetransportowani na Zonamę Sekot, mityczne nasienie ojczystej planety Yuuzhan, Yuuzhan'tara.

Zenoc, wierny straszliwym bogom i swojemu kodeksowi honorowemu, ewakuował się z płonącego okrętu i wylądował na Waylandzie. Postanowił nie wracać ze swoimi ziomkami na Zonamę, gdyż sama myśl o paktowaniu ze znienawidzonymi Jeedai i ich stechnicyzowanymi sojusznikami napawała go obrzydzeniem. Wszystkich wojowników, którzy osiedlili się razem z Nasem Choką, nazwał tchórzami. Uznał, że każdy prawdziwy Yuuzhanin winien zignorować rozkaz poddania się wydany przez mistrza wojennego. Wszystkie opowieści z czasów wojny powtarzał hodowanym przez siebie stworzeniom, z którymi koegzystował na planecie, a które były jego jedynymi towarzyszami. Z upływem czasu popadł w obłęd i herezję, obwołując się bogiem z racji swoich aktów tworzenia.

Gdy Kol Skywalker zapoczątkował wraz z mieszkańcami Zonamy Sekot Projekt Ossus, Quah uznał, że nie może dopuścić do tego, by niewierni używali wiedzy Wybranej Rasy do odbudowy zniszczonej w ich mniemaniu galaktyki. Projekt zakładał restaurację zvongizowanych podczas inwazji planet, a włączono do niego między innymi Wayland. Gdy sto lat po wojnie pojawiło się widmo odrodzonego zakonu Sithów, Zenoc zawarł pakt z uczniami Krayta. Wraz z Darth Maladi opracował wirus, który wkrótce zaprzepaścił wszystkie idee Kola Skywalkera, niszcząc wszystkie osiągnięcia Projektu Ossus przez straszliwe mutacje zakażonych tkanek. Wybuchła wojna sithańsko-imperialna, która w rezultacie doprowadziła do zagłady znienawidzonego przez Quaha zakonu Jedi i upadku Sojuszu Galaktycznego.

Zenoc pozostał na Waylandzie, by przez następne dziesięć lat pracować nad dalszymi protokołami kształcenia, próbując wytworzyć broń przeciw całej galaktyce. Wciąż wierny nieistniejącemu Imperium Yuuzhan Vongów, chciał by Wybrana Rasa zwyciężyła raz na zawsze.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!