Zonama Sekot

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Zonama Sekot
Astrografia
Region: Zmienny (głównie Nieznane Regiony[1])
Sektor: Zmienny
Układ: Zmienny
Gwiazda: Zmienna
Księżyce: Brak[1]
Długość dnia: 23 standardowe godziny[1]
Długość roku: 380 lokalnych dni[1]
Geografia
Średnica: 11000 km
Atmosfera: Tlenowa[1]
Klimat: Umiarkowany[1]
Grawitacja: Standardowa[1]
Dominujący krajobraz: Lasy deszczowe, dżungle, rzeki i równiny[1]
Społeczeństwo i inne
Języki: Basic, język Yuuzhan Vongów
Rząd: Autokracja (Sekot)[1]
Struktura demograficzna:
Import: Brak[1]
Eksport: Sekotańskie statki (w czasach upadku Republiki)[2]
Zonama Sekot to żywa planeta, nasienie pradawnej ojczyzny Yuuzhan Vongów - Yuuzhan'tara. Potrafiła przemieszczać się poprzez przestrzeń kosmiczną. Zonama to nazwa globu, zaś określenie Sekot przysługuje jej inteligentnemu umysłowi.

Zonama Sekot pochodziła z galaktyki Yuuzhan Vongów. Powstała, kiedy oderwała się od umierającego Yuuzhan'tara, zniszczonego w wojnie cremleviańskiej. Wtedy też wyruszyła w bardzo długą podróż, aż natrafiła na galaktykę rycerzy Jedi, gdzie osiadła. W czasach inwazji Yuuzhan Vongów pomogła zakończył trwający cztery lata krwawy konflikt i przygarnęła pokonanych najeźdźców. Następnie odleciała w kierunku Nieznanych Regionów.

W języku ferroańskim nazwa planety oznacza tyle, co "świat ciała i umysłu".

Charakterystyka

Zonama Sekot to tajemniczy, wielki i niezwykle symbiotyczny ekosystem. Cały świat był jednym wielkim organizmem, tętniącym naturalnym życiem. Jego umysłem był Sekot - zarówno inteligentny, jak i wrażliwy na Moc, choć nigdy nie został w pełni wyszkolony w posługiwaniu się nią.

Powierzchnię planety pokrywały lasy deszczowe i dżungle (tampasi) złożone z drzew bora oraz rzeki, równiny i góry. Znajdowały się tam również małe oceany, a na biegunach - lodowce.

Demografia

Demografia Zonamy Sekot była zmienna. W okresie najprawdopodobniej rozciągającym się od końca wojny z Yuuzhan Vongami struktura przedstawiała się następująco: rdzenni Ferroanie stanowili 8%[3] ludności, Langhesi 3%[3], Yuuzhan Vongowie 80%[3] i 9%[3] innych ras. Natomiast w okresie wojny sithańsko-imperialnej wzwyż liczby były już znacznie inne: Ferroanie 44%[1], Langhesi 20%[1], Yuuzhan Vongowie 32%[1] i 4%[1] innych ras.

Historia

Początki i kolonizacja

Gdy Zonama oderwała się od Yuuzhan'tara i wyruszyła przez międzygalaktyczne przestworza, trafiła do galaktyki, w której istniało życie. Sekot przez swoją długą podróż straciła pamięć. W latach 229-89 BBY Zonama trafiła do Szczeliny Gardaji, gdzie ukryła się przed ewentualnym niebezpieczeństwem.

W 89 BBY na Zonamie wylądowali Ferroanie oraz Langhesi pod przywództwem przyszłego Magistra, Leora Hala. Wygnany Jedi, którym był Leor, odkrył Sekot w Zonamie. Rozpoczął naukę planety - uczył ją swojej doktryny Mocy, zwanej Potencjum.

Przybysze z Dali

Vergere poddaje się Yuuzhan Vongom na Zonamie Sekot.

W ciągu kilkudziesięciu lat, Zonama Sekot zasłynęła z najszybszych statków w galaktyce. Właśnie z powodu tych statków, a także czającego się niebezpieczeństwa na skraju galaktyki, na Zonamie wylądował rycerz Jedi, Foshanka Vergere. Wtedy to Przybysze z dali przypuścili pierwszy atak. Po dwóch latach walki i spustoszeniu południowej półkuli planety, najeźdźcy przestali atakować. W ich ręce oddała się Vergere, która na ponad pięćdziesiąt lat miała zostać wśród tych pozagalaktycznych form życia.

Rok później na Zonamie wylądował Obi-Wan Kenobi oraz jego padawan Anakin Skywalker. Przybyli oni w poszukiwaniu zaginionej przed rokiem Vergere. Wtedy to doszło do drugiej bitwy o planetę. Tym razem jednak Zonama walczyła z siłami zbrojnymi Republiki, kierowanymi przez Raitha Sienara i Tarkina. Zonama wygrała, ale odleciała w nadprzestrzeń.

Podczas tych dwóch bitew umysł Zonamy, Sekot, ożywił się. Było to spowodowane głównie pojawieniem się Yuuzhan Vongów, czyli Przybyszy z Dali.

Wojna z Yuuzhan Vongami

Zonama Sekot.

Pięćdziesiąt lat później, podczas trzeciego roku (28 ABY) wojny z Yuuzhan Vongami, na Zonamie wylądował zespół Jedi, w którego skład wchodził Luke Skywalker, jego żona, Jacen Solo, Saba Sebatyne, Danni Quee oraz Tekli. Szukali oni sposobu na powstrzymanie najeźdźcy atakującego galaktykę, którego Zonama pokonała pół wieku wcześniej. Sekot zgodziła się, widząc w Luke'u swojego przyjaciela - Anakina.[4][5]

Wkrótce na Zonamie wylądowała inna grupa: Jedi - Corran Horn i Tahiri Veila oraz Yuuzhan Vongowie - arcykapłan Harrar, mistrzyni przemian Nen Yim oraz prorok Yu'Shaa. Okazało się, że Yu'Shaa to Nom Anor, który chciał zarazić rdzeń reaktora olbrzymiego systemu nadprzestrzennego, który posiadała planeta. Przy okazji zabił Nen Yim, która odkryła, że Zonama Sekot mogła być ojczyzną istot jej rasy. Yu'Shaa stoczył też walkę z Harrarem, zrzucając go w przepaść. Następnie fałszywy prorok uciekł, ale wcześniej zatruł Zonamę. Przez to planeta wskoczyła w nadprzestrzeń.[6]

Gdy wróciła do normalnych przestworzy, Harrar odnalazł Jedi. Razem opracowali plan ataku na Coruscant, która od ponad roku była zajęta przez pozagalaktycznego najeźdźcę. Wkrótce, po kilku skokach, Zonama znalazła się w układzie Coruscant, a dokładniej pomiędzy planetami Stentat i Muscave. Przeleciała jednak tak blisko Coruscant/Yuuzhan'tara, że zniszczyła pierścień szczątków księżyców planety, "stworzony" wcześniej przez Yuuzhan. Yuuzhańscy heretycy uznali Zonamę za planetę ze swojego proroctwa.[7]

Gdy po szybkim ataku na Kalamar armada Nasa Choki wróciła na Yuuzhan'tar, rozpoczęła się ostateczna bitwa z najeźdźami, która rozprzestrzeniła się na cały układ Coruscant. Wkrótce przybyły też siły Sojuszu oraz Jedi. Obecność Zonamy Sekot dodawała otuchy yuuzhańskim heretykom, którzy walczyli zaciekle z wojownikami najwyższego lorda Shimrry. Grupa Jedi przyleciała na powierzchnię Coruscant, by zabić Shimrrę i Mózg Świata. Tymczasem Zonama wyprodukowała dla pozostałych Jedi żywe myśliwce, w których rycerze wkrótce włączyli się do walki o planetę. Yuuzhanie wysłali na Zonamę statek zakażony Alphą Red, który miał za zadanie zarazić planetę i w rezultacie doprowadzić do jej zniszczenia. Gdy Luke Skywalker zabił Shimrrę, Zonama zniszczyła statek z Alphą Red. Po pokonaniu przez Jacena Solo Onimiego, bitwa dobiegła końca i Sojusz wygrał. Wszyscy Yuuzhan Vongowie, którzy przeżyli wojnę, zamieszkali na Zonamie.[7]

Losy po wojnie

Niewiele wiadomo o Zonamie po wojnie z Yuuzhan Vongami. Na jej powierzchni zbudowano między innymi La'okio, miasto Yuuzhan Vongów. Mieli tam nauczyć się, przy małej pomocy rycerzy Jedi, żyć bez podziału na kasty.[8]

W 36 ABY bothański admirał Reh'mwa wysłał Avengeance na poszukiwania planety.[8]

Od wybuchu wojny sithańsko-imperialnej w 127 ABY Zonama Sekot zaszyła się jeszcze głębiej w Nieznanych Regionach.[1]

Miejsca przebywania

Konklawe na Zonamie Sekot.

Zonama Sekot słynęła z przemieszczania się w nadprzestrzeni. Oto znane miejsca, w których się znajdowała:

Ciekawostki

Przypisy

Źródła