Raith Sienar/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Raith Sienar
Data i miejsce narodzin: Ok. 60 BBY
Data i miejsce śmierci: 3 ABY
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Niebieskie
Przynależność:
Raith Sienar był żyjącym w czasach Starej Republiki, a następnie Imperium inżynierem i przemysłowcem. Projektował głównie droidy, myśliwce oraz inny sprzęt wojenny. Uważa się go za twórcę idei Gwiazdy Śmierci. Inne jego słynne projekty to m.in. rodzina myśliwców TIE.

Biografia

Raith Sienar urodził się około roku 60 BBY w bogatej, tradycjonalistycznej rodzinie Sienarów. Od najmłodszych lat interesował się technologią i inżynierią. Zgodnie z tradycją rodzinną poszedł do wyższej szkoły i ukończył ją z wyróżnieniem. Spotkał tam swojego przyjaciela - Wilhufa Tarkina. Po wejściu w dorosłe życie, Raith przejął częściowo rodzinny interes - firmę Santhe/Sienar Technologies. Jako jej szef i główny projektant przyjmował zlecenia zarówno od Republiki jak i jej konkurentów. Produktów Sienara używała m.in. Federacja Handlowa. Jeden z najbardziej elitarnych kontaktów inżyniera dotyczył stworzenia na polecenie Dartha Sidiousa specjalnego myśliwca. W ten sposób powstał Infiltrator Sithów, o nazwie Scimitar. Używał go m.in. Darth Maul podczas blokady Naboo. W tym też okresie, Sienar zaczął rozmyślać nad planami stworzenia gigantycznej stacji bojowej, tworząc w ten sposób praprojekt Gwiazdy Śmierci. Kilka lat po tych wydarzeniach, Raith dowiedział się o istnieniu planety Zonama Sekot, gdzie wytwarzane są ponoć najlepsze myśliwce galaktyki. Udało mu się nawet zdobyć jedną z tych maszyn. Okazało się jednak, że prowadzić ją może jedynie jej pierwszy właściciel. Wkrótce historią tą zainteresował się także Tarkin, prawdopodobnie z polecenia Palpatine'a. Przyszły wielki moff zaproponował znajomemu wspólną akcję zdobycia myśliwców. Ostatecznie, Sienar otrzymał dowodzenie nad grupą dawnych okrętów Federacji Handlowej. W zadaniu pomagać mu miał wojownik Ke Daiv. Mimo ich wysiłków, Krwawemu Rzeźbiarzowi nie udało się przekonać mieszkańców Zonamy do sprzedania maszyny. W wyniku tych niepowodzeń, Tarkin rozkazał zmasowany atak na planetę. W konsekwencji, żywe myśliwce, wraz z Anakinem Skywalkerem i Obi-Wanem Kenobim pokonały oddział inwazyjny, a Zonama Sekot uciekła w nadprzestrzeń.

Po tych wydarzeniach, Raith schował się w cień i zajmował się jedynie kolejnymi projektami, nie mieszając się w politykę. Zmieniło się to dopiero po proklamacji Imperium w 19 BBY. Zaczął wówczas pracować dla nowego rządu. Jego najbardziej rozpowszechnionym osiągnięciem był system Podwójnych Silników Jonowych (TIE) używany m.in. w myśliwcach TIE Fighter i TIE Interceptor. Przez pewien okres, Sienar pomagał także w pracach nad Gwiazdą Śmierci. Zginął w roku 3 ABY, zamordowany przez nieznanego skrytobójcę.

Źródła

To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.