TIE/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


TIE Fighter - standardowy myśliwiec Imperium.

TIE (ang. Twin Ion Engine - Podwójny Silnik Jonowy) to seria myśliwców i innych pojazdów opartych na tej technologii, wyprodukowanych przez Sienar Fleet Systems.

Historia

Pomysł na linię myśliwców, opartą o koncepcję wykorzystania podwójnych silników jonowych, już na wstępie stosunkowo tanich, a zasilanych dodatkowo panelami słonecznymi, zrodził się w głowie Raitha Sienara jeszcze przed wojnami klonów i zasadzał się na pomyśle stworzenia niewielkiej, zwrotnej maszyny, którą można było przechowywać na pokładach takich okrętów, jak drednot Rendili czy krążownik typu Carrack. Schemat techniczny i pomysł zastosowania sferycznego kadłuba opierał się o wyprodukowany jeszcze przed 32 BBY przez należącą do Raitha Sienar Design Systems Scimitar, statek, który był infiltratorem Sithów Dartha Maula (chociaż tamten projekt był zbyt duży, aby móc z niego zrobić regularny myśliwiec przewagi przestrzennej). Sienar dopracował jednak swój pomysł, który zaprezentował szerszej publiczności już w 22 BBY i pierwsze (chociaż pozbawione baterii słonecznych) dwa silniki jonowe pojawiły się w wypuszczonych podczas wojen klonów V-wingach, powstałych jednak na licencji Kuat Systems Engineering. Warto jednak nadmienić, że te dwa silniki jonowe nie były tym samym, co podwójny silnik jonowy autorstwa Sienara. Późniejsze przetargi na myśliwce Imperium wygrała Sienar Fleet Systems, wprowadzając swoją koncepcję w życie.

Charakterystyka

W myśliwcach z rodziny TIE zazwyczaj montowano silniki jonowe SFS P-s4, ale w późniejszych wersjach zdecydowano się na modele rozwojowe: SFS P-s5.6 (w TIE Interceptorach), SFS P-sx7 (w TIE Avengerach) czy SFS P-sz9.7 (w TIE Defenderach). Zasilał je reaktor jonizujący energię słoneczną SFS I-s3a. Większość modeli TIE nie posiadała hipernapędu, przez co nie było też konieczności montowania komputera nawigacyjnego.

Produkty

TIE Defender - jeden z ostatnich myśliwców typu TIE produkowanych za czasów Imperium Palpatine'a.

Myśliwce

Myśliwce bezzałogowe

TIE Interceptor - przykład myśliwca typu TIE.
W ciągu ostatnich kilku miesięcy otrzymaliśmy alarmujące raporty o znikających konwojach w sektorze Vilonis. Kilka wezwań pomocy, które otrzymaliśmy, mówią o chmarach dziwnych myśliwców, które atakowały bezbronne frachtowce. Kiedy nasze myśliwce odpowiadały, było już za późno. Wszystko co znajdowali to płonące szczątki pozostałości konwoju.
Komandor Devers [1]

Do grupy myśliwców typu TIE należą również bezzałogowe maszyny, które były produkowane przez SFS w 3 ABY. Miały one być odpowiedzią na duże koszty utrzymania olbrzymich ilości myśliwców, które były w posiadaniu Imperium, jak i problemy z pilotami. Ich trenowanie i utrzymanie również było bardzo drogie, a oni sami nie mogli bez przerwy walczyć, gdyż byli żywymi istotami i musieli co jakiś czas odpoczywać.

Odpowiedzialnym za ten projekt był admirał Zaarin, a głównym naukowcem był dyrektor Lenzer, który stał na czele ekipy konstruktorów. Próbowali oni stworzyć myśliwiec wyposażony nie tylko w doskonały komputer, zdolny w pełni zastąpić pilota, ale również wyposażyć maszynę w najlepsze wówczas dostępne uzbrojenie. Owocem tych prac był powstały dużo później TIE Droid, czyli jak na razie jedyny w pełni samodzielny myśliwiec bezzałogowy i pięć prototypów, które powstały przed tą maszyną. Nie były one w pełni samodzielne, gdyż musiały być po części zdalnie sterowane przez kontrolerów znajdujących się w transportowcach eskortowych typu Beta. Wydawali oni komendy takie jak zmiana celu, wycofanie się, manewr wymijający itd. Mimo to, myśliwce narobiły dużo kłopotów Rebeliantom, gdy były testowane na ich konwojach.

Post-imperialne pochodne

Inne produkty pochodne

Przypisy

  1. In the last few months, we have recieved alarming reports about convoys in the Vilonis Sector disapearing. The few distress calls we have recieved speak of swarms of strange spacecraft descending upon helpless freighters. When our fighters respond, it is too late. All they find remaining of the convoy is burning debris. - X-Wing Alliance

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
myśliwców z serii TIE.