Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Bombowiec typu Scimitar

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy bombowca. Zobacz też: statek Darth Maula.
Scimitarbomb.jpg
Bombowiec typu Scimitar
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Bombowiec szturmowy typu Scimitar
Producent: Sienar Fleet Systems
Rodzaj: Bombowiec
Specyfikacja techniczna
Długość: 8 m
Silniki:
Prędkość w atmosferze: 850 km/h (w czasie nalotu 1000 km/h)
Uzbrojenie:
Różne
Załoga:
Cena: 120000 cr
Przynależność: Imperium GalaktyczneScimitar to typ bombowca stworzony na rozkaz wielkiego admirała Thrawna.

Charakterystyka

Konstruktorzy z Sienar Fleet Systems konsultowali się w czasie projektowania tego bombowca z elitarnym skrzydłem bombowo-szturmowym "Scimitar". Bombowiec miał lepsze osiągi od TIE Bombera i był dobrze przystosowany zarówno do lotów w próżni, jak i w atmosferze (ok. 850 km/h). Jego podstawowym zadaniem było prowadzenie nalotów na cele naziemne, wrogie umocnienia i pojazdy. Bombowce te mogły także pełnić funkcję eskorty dla lądujących transportowców lub promów, zapewniając im osłonę przeciwko ostrzałowi z ziemi.

Załogę myśliwca tworzyło dwóch ludzi: pilot i bombardier. Płaty baterii słonecznych były prawie prostokątne, a kabina wysunięta przed nie, dzięki czemu pole widzenia było nieograniczone. Środek statku zajmował komputer nawigacyjny, celowniczy, generator, a na wspornikach skrzydeł umieszczono dwa wyloty silników jonowych. Trzeci zaś nietypowo umieszczony był w tylnej części kadłuba wraz z komorą bombową.

Wzmocniony kadłub i osłony czyniły go trudniejszym do zestrzelenia niż TIE Bomber. W przedniej części kabiny dwa działka laserowe zaprogramowane były na niszczenie celów naziemnych. Standardowo komora bombowa mieściła 16 rakiet.

Jednym z pierwszych zadań nowego bombowca był nalot na planetę Mrisst, na początku kampanii Thrawna przeciwko Nowej Republice. W akcji wzięło udział pełne skrzydło tych maszyn (72). Atak zakończył się pełnym sukcesem, udowadniając przydatność nowej konstrukcji.

Źródła


TIE
[Pokaż/Ukryj]