TIE/gt

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
TIE Ground Attack
Podstawowe dane
Pełna nazwa: TIE/gt
Producent: Sienar Fleet Systems
Rodzaj: TIE
Specyfikacja techniczna
Długość: 6,3 m
Silniki: 2 silniki jonowe
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 1 pilot
Przynależność: Imperium GalaktyczneTIE Ground-targeting (TIE/gt) był pierwszą próba skonstruowania przez Sienar Fleet Systems myśliwca mogącego wspierać atakujące siły naziemne.

Charakterystyka

Podstawą tego modelu był zwykły T/ln, wyposażony w kilka rakiet bądź bomb używanych do ataków na cele naziemne oraz mocniejszą wersję klasycznych silników jonowych. Maszyny te były bardzo lubiane przez wojska lądowe, gdyż mogły w krytycznym momencie zapewnić sporo dodatkowej siły ognia. Wadami były zmniejszona w stosunku do podstawowej wersji zwrotność i znacznie zredukowana prędkość. Pomimo swojej przydatności na polu bitwy, TIE/gt nie były szerzej wykorzystywane: po pierwsze powstało ich zbyt mało, a po drugie - decyzja o ich użyciu pozostawała w gestii marynarki i najczęściej nie pokrywała się z żądaniami armii. Myśliwce te można też było czasami znaleźć - w niewielkich ilościach - w składzie garnizonów planetarnych.

TIE/gt był uzbrojony w jedno działko laserowe, a w jego wyrzutni pocisków znajdowało się zazwyczaj 12 rakiet. Modułowa budowa wyrzutni umożliwiała jednak zmianę przenoszonego uzbrojenia i tak zamiast rakiet myśliwiec mógł zabrać: 6 torped protonowych, 18 min powietrznych, dwie bomby kasetonowe lub, dla celów propagandowych, 20 000 ulotek.

Źródła


TIE
[Pokaż/Ukryj]
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.