Armia Imperialna/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Oficer2.png
Nic o tym nie wiem. Muszę to potwierdzić...

UWAGA! Ten artykuł może zawierać informacje niezgodne ze źródłami lub stanem faktycznym.


Jeżeli dysponujesz odpowiednią wiedzą, prosimy, sprawdź go i popraw.
W tym artykule trzeba zweryfikować: wszystko skonfrontować ze źródłami, bo artykuł wygląda na original research

Armia Imperialna - regularne naziemne siły zbrojne Imperium, składające się głównie z ochotników oraz poborowych, stanowiące obok Marynarki Imperialnej najliczniejszą formację Sił Zbrojnych Imperium. Armia Imperialna często wspierała lub była wspierana przez szturmowców, formacje te posiadały jednak odrębną strukturę dowodzenia.

Historia

Armia Imperium swoje początki zawdzięcza WAR, która w momencie nadania rozkazu 66 i obalenia Republiki Galaktycznej, a jednocześnie powstania Imperium stała się siłami zbrojnymi gwarantującym utrzymanie nowego ładu.

Struktura dowodzenia

Na czele sił lądowych stał zawsze Naczelny Dowódca Sił Lądowych[źródło?] w randze wielkiego moffa[źródło?]. W porozumieniu z imperatorem on dokonywał kluczowych decyzji odnośnie funkcjonowania tego rodzaju broni. Następni w hierarchii znajdowali się dowódcy jednostek tzn. naczelni generałowie sił szturmowych, artylerii, zaopatrzenia, logistyki itd[źródło?]. Po nich następował podział na dowódców sektorów (garnizony planetarne, lub jednostki bazujące na pokładach okrętów floty).

Finanse

Siły lądowe, jak każde inne wojska są finansowane z budżetu Imperium, uchwalanego przez Senat imperialny, a po jego rozwiązaniu - przez komisję budżetową.

Struktura

Armia zgrupowana jest w armie sektorowe dowodzone przez moffów lub marszałków. Armia sektora dzieli się na armie układu, a te na armie. Poniżej, czyli od poziomu korpusu i grup bojowych, następuje specjalizacja i podział na jednostki konkretnego przeznaczenia: szturmowe, wsparcia, zaopatrzenia, zwiadu, artyleryjskie, zmechanizowane itd.[1]


Oddziały wojskowe
[Pokaż/Ukryj]

Specjalizacje

Wyposażenie

Armia Imperialna korzysta ze standardowego wyposażenia produkowanego przez szereg firm zbrojeniowych. Charakterystycznym znakiem rozpoznawczym żołnierzy Armii Imperialnej jest hełmy z krótkim, niemal pionowym okapem chroniącym kark i boczne części szyi. Dodatkowo podczas misji szturmowych żołnierze mogą być wyposażeni w uzupełniającą mundur kamizelkę ochronną na korpus, a także ochraniacze na kończyny.

Przypisy

Źródła