Zapraszamy do udziału w XI konkursie


TIE/e1

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
TieExp1.png
TIE/e1
Podstawowe dane
Pełna nazwa: TIE Experimental M1
Producent: Sienar Fleet Systems
Rodzaj: TIE
Specyfikacja techniczna
Silniki: 4 silniki jonowe
Prędkość w kosmosie: 104 MGLT
Hipernapęd: Brak
Uzbrojenie: 1 turbolaser
Osłony: Brak
Różne
Załoga: Brak
Przynależność: Imperium GalaktyczneTIE Experimental M1 (znany w Sienar Fleet Systems jako TIE/e1) to pierwszy bezzałogowy prototyp myśliwca typu TIE. Powstał w 3 ABY, czyli wtedy, kiedy miał miejsce cały projekt.

Charakterystyka

Sensory łączności wykryły wezwanie pomocy przychodzące z pobliskiego systemu. Wygląda na to, że są atakowani przez jakieś nieznane maszyny.
pilot rebeliancki.[1]

TIE/e1 powstał na bazie zwykłego TIE/ln, z którego wzięto kokpit i prawy płat słoneczny. Następnie przerobiono go w taki sposób, aby umieścić w nim cały centralny komputer sterujący. Później doczepiono kolejny kokpit po drugiej stronie i zamontowano w nim potężny turbolaser razem z dodatkową parę silników jonowych. Dawało to myśliwcowi, mimo swojego bardzo ciężkiego uzbrojenia, dużą prędkość, zwrotność i przyśpieszenie. Imperium jednak nie zdecydowało się wyposażyć go w osłony, przez co myśliwiec ten był dokładnie tak samo delikatny, jak tradycyjny TIE Fighter.

TIE Experimental M1 - widok z tyłu.

Mimo, że maszyna ta była bardzo skuteczna w walce przeciwko ciężkim okrętom, to doświadczenie zebrane przy jej konstrukcji nie przydało się Imperium w przyszłości. Powody były bardzo proste: zasilacz był zmuszony przeznaczać bardzo dużo energii do turbolasera, a i tak nie był w stanie zapewnić mu wystarczająco dużo mocy. Przez to działo musiało mieć częste przerwy, aby był czas na jego podładowanie w walce. Ponadto generatorowi brakowało już mocy, aby zasilić jakiekolwiek inne wyposażenie.

Przypisy

  1. Comm sensors are detecting a distress call from a nearby system. It seems they're under attack by unknown craft.

Źródła


TIE
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!