Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Krążownik typu Carrack

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


LottDodZrodla.png
To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Carrack.jpg
Krążownik typu Carrack
Podstawowe dane
Producent: Damorian Manufacturing Corporation
Rodzaj: Okręt kosmiczny
Specyfikacja techniczna
Długość: 353 m
Silniki: 4 strumieniowe silniki jonowe
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 1007 ludzi
Pasażerowie: 142 żołnierzyKrążownik typu Carrack, znany też jako karaka, to lekki krążownik wykorzystywany od czasów wojen klonów.

Charakterystyka

Jednostka ta wielkością odpowiadała fregacie, uzbrojeniem krążownikowi (stąd jego nominalne zaszeregowanie), a pod względem prędkości przewyższała nawet niektóre myśliwce. Carrack nie był jednostką zbyt nowoczesną, jednak należał do tych okrętów, które pozostały użyteczne przez bardzo długi czas. Często pełnił klasyczne działania krążownicze, ale ponadto bardzo dobrze sprawdzał się zarówno w działaniach przeciw frachtowcom przemytniczym, jak i w akcjach przeciwko mniejszym klasom okrętów bojowych: fregatom i korwetom, które mógł doścignąć dzięki swojej bardzo wysokiej prędkości i zniszczyć lub zmusić do kapitulacji za pomocą silnego uzbrojenia (ciężkie turbolasery o mocy takiej, jak na drednocie)[źródło?]. Opancerzenia też mogłoby mu pozazdrościć wiele jednostek bojowych i to nawet tych powszechnie uważanych za silniejsze od niego.

Konstrukcja tego krążownika była tak odporna, że wielokrotnie po bitwie znajdowano żywe załogi wewnątrz czegoś, co z wierzchu zupełnie już nie przypominało okrętu. Minusem było jednak to, że aby osiągnąć taką wytrzymałość, wnętrze Carracka podzielono na wiele niewielkich pomieszczeń, co stawało się dość niewygodne dla załogi, a szczególnie dla osób wzrostu wyższego niż przeciętny.[źródło?]

Pewną wadą Carracka był także brak miejsca do przenoszenia większej ilości myśliwców. Cztery lub pięć TIE przenoszonych na zewnętrznych prowadnicach mogło pełnić zadania rozpoznawcze i brać udział w akcjach przeciw statkom handlowym, pirackim czy przemytniczym, jednak w przypadku walki z okrętem bojowym cały ciężar starcia spoczywał na samym krążowniku. Karaki mogły czasem służyć jako transportowce do przewiezienia bardzo ważnego ładunku oraz, ze względu na znaczną prędkość, jako rajderzy na zaplecze i konwoje wroga. Podobnie jak niszczyciele typu Victory, były też w stanie wejść w atmosferę planety znacznie głębiej, niż większość innych okrętów kosmicznych, co zostało wykorzystane m.in. przez wielkiego admirała Thrawna podczas ataku na Ukio[źródło?].

Ciekawostki

  • Zewnętrzny wygląd tej jednostki był o tyle mylący, że "okna mostka" sugerowały, iż jednostka była znacznie mniejsza, niż w rzeczywistości.

Źródła

SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!