Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Demetrius Zaarin

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zaarin2.jpg
Demetrius Zaarin
Data i miejsce śmierci: 3 ABY
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Piwne
Kolor skóry: Jasna
Przynależność: Imperium Galaktyczne
Profesja: Wielki admirał
Demetrius Zaarin był jednym z dwunastu imperialnych wielkich admirałów, odpowiedzialnym między innymi za rozwój nowych typów myśliwców. Podczas galaktycznej wojny domowej podjął nieudaną próbę zamachu stanu, która ostatecznie kosztowała go życie.

Technika

Zaarin był geniuszem naukowym i doskonałym projektantem. Nadzorował wprowadzanie do produkcji i służby maszyn TIE Advanced oraz prace nad jego następcą - TIE/D Defenderem. Pod jego kontrolą powstawały eksperymentalne projekty myśliwców dyrektora Lenzera, jego pomysłem było wyposażenie myśliwców w hipernapęd, by stały się mniej zależne od statków mogących je przenosić; a także skonstruowanie miniaturowych wersji emiterów promienia ściągającego wykorzystywanych w maszynach myśliwskich.

Polityka

Demetrius Zaarin otwarcie popierał plany Imperatora dotyczące uwięzienia admirała Harkova za zdradę. Nikt nie przypuszczał, że dokona tego samego, co tamten.

Wielki admirał chciał obalić Imperatora i zająć jego miejsce. Musiał się jednak pośpieszyć, zanim jego konkurent, Batch, zakończył swe prace nad urządzeniem maskującym. Na czas ataku wybrał chwilę krótko po śmierci księcia Xizora, gdy Lord Vader ścigał resztki Czarnego Słońca po galaktyce.

Pod silną osłoną myśliwców Zaarin zaatakował okręt Imperatora na podejściu do Coruscant, podczas gdy jego współpracowniczka, Arden Lyn, porwała Imperatora i na pokładzie promu usiłowała przewieźć go na okręt wielkiego admirała (według niektórych relacji możliwe jest, że nie był to Imperator, a jego klon lub dubler). W planie przeszkodził jednak wiceadmirał Thrawn oraz piloci wierni Imperatorowi, którzy przechwycili uciekające jednostki, a Zaarina zmusili do ucieczki.

Wojna

Dalsze działania Zaarina obracały się wokół próby pozbawienia sił lojalnych Imperatorowi zaawansowanych myśliwców, szczególnie TIE Advanced. W walce o fabryki i centra badawcze Imperium z początku przegrywało, wkrótce jednak sytuacja zbliżyła się do równowagi - a wskutek tych walk większość maszyn i fabryk zdolnych konstruować zaawansowane maszyny bojowe uległa zniszczeniu.

Równocześnie Zaarin podejmował próby podjęcia masowej produkcji TIE Defendera i uniemożliwienia tego samego siłom lojalnym Imperium. W wyniku walk - toczonych głównie z siłami Thrawna - jedyne ocalałe prototypy tego myśliwca znalazły się w rękach lojalistów.

Ostatnią próbą Zaarina uzyskania decydującej przewagi była próba wykradzenia korwety typu CR90 - Vorknkx z opracowywanym przez zespół Thrawna urządzeniem maskującym. Technologia ta nie była jednak doskonała. Gdy Zaarin skoczył w nadprzestrzeń z włączonym maskowaniem, mechanizm nie wytrzymał obciążenia i wybuchł, zabijając Demetriusa i całą załogę korwety.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!