Czarne Słońce/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: The Old Republic, Wojny klonów.

Czarne Słońce
Przywódca/Przywódcy
Wybitni członkowie
Kwatera główna Coruscant
Lokacja/Lokacje
Data reorganizacji 31 BBY
Data podziału 33 BBY
Przynależność Podziemie przestępcze



Czarne Słońce to jeden z większych przestępczych syndykatów w galaktyce.

Za pośrednictwem różnych pomniejszych organizacji - przede wszystkim przestępczych - Czarne Słońce miało wpływy na większości bardziej znaczących planet, od Światów Jądra po Zewnętrzne Rubieże i było uważane za najpotężniejszą grupę mafijną w Galaktyce. Organizacja posiadała jednego przywódcę, zwanego księciem, poszczególnymi obszarami jej działania zarządzało natomiast dziewięciu jego podwładnych zwanych vigami.

Historia

Era starej Republiki

Darth Maul rozprawia się z obrońcami fortecy Czarnego Słońca.

Czarne Słońce powstało po zakończeniu wielkiej wojny galaktycznej. Już wtedy kontrolowała ona podziemie przestępcze w sporej części Coruscant. Ze stolicy Republiki jej wpływy rozszerzyły się na kolejne systemy. Nie wiadomo jak kształtowało się Czarne Słońce na przestrzeni kolejnych wieków, jednak w ostatnich dziesięcioleciach przed upadkiem Republiki, syndykat był najpotężniejszą organizacją przestępczą w galaktyce. W okresie panowania Alexiego Garyna, Czarne Słońce przeżywało swój rozkwit. Jego potęga zaczęła zagrażać nie tylko Republice, ale także planom Dartha Sidiousa. W rezultacie, Sith wysłał swego ucznia, Dartha Maula z misją zabicia przywódców syndykatu. Zabrak najpierw wykończył dwóch vigów - Darnadę oraz Morna, z którego wyciągnął informację na temat miejsca zebrania przywódców organizacji. Następnie dostał się do fortecy Garyna i urządził tam rzeź. Po tej masakrze Czarne Słońce straciło na znaczeniu na najbliższe kilka lat, choć pozostało jednym z najpotężniejszych syndykatów.

Wojny klonów

Organizacji udało się podnieść z kolan jeszcze przed rozpoczęciem wojen klonów. Po ich rozpoczęciu, Czarne Słońce odkryło plantacje drogocennej boty na planecie Drongar. Roślina ta była najlepszym w galaktyce lekarstwem i luksusowym narkotykiem. Ze względu na konflikt między Republiką, a Separatystami jej sprzedaż była absolutnie zakazana. Jednak Czarne Słońce weszło w porozumienie z dowodzącym na Drongarze admirałem Tarnesem Bleydem. Dzięki temu, syndykat otrzymywał nielegalną botę, którą następnie rozprowadzał za ogromne pieniądze. Jednak interes załamał się, gdy w wyniku wyniszczających walk, drogocenna roślina zmutowała i utraciła swe właściwości.

Era Imperium

Po proklamacji Imperium, status organizacji nie zmienił się bardzo. W zamian za łapówki i pomoc militarną, rząd pozwalał na istnienie Czarnego Słońca. Imperialni urzędnicy, a nawet Darth Vader, wielokrotnie wysługiwali się łowcami i przemytnikami należącymi do syndykatu. Pierwszy taki przypadek miał miejsce już w roku 19 BBY. Wtedy to ambitny książę Xizor otrzymał zlecenie od Vadera. Mimo, że Falleenowi nie udało się go wypełnić, współpraca trwała nadal. Przez kolejne lata także Xizor piął się w hierarchii syndykatu. Przed rokiem 5 BBY, był już przywódcą Czarnego Słońca. Dzięki przebiegłości i wrodzonym talentom, stał się jedną z najbardziej wpływowych osób w galaktyce. Robił też interesy z klanami Huttów, jak np. w przypadku Ilezji. Po proklamacji Sojuszu Rebeliantów i rozpoczęciu galaktycznej wojny domowej, syndykat, mimo oficjalnej neutralności, wielokrotnie wspierał Imperium w walkach. Obok księcia Xizora, jedną z najważniejszych postaci organizacji stała się jego prywatna zabójczyni - cyborg Guri.

Tymczasem, po zniszczeniu przez Vadera planety Falleen - ojczyzny Xizora, stosunki między nimi zaczęły się psuć. Książę był żądny zarówno zemsty, jak i władzy. Jego celem stało się zniszczenie Vadera i zajęcie miejsca u boku Imperatora. W tym celu, Falleen uknuł nową intrygę. Gdy dowiedział się, że Luke Skywalker jest synem jego wroga, postanowił zabić młodzieńca, by zdyskredytować Vadera w oczach Imperatora. Prócz tego, przywódca Czarnego Słońca zaczął też zacieśniać współpracę z Imperium. W tym celu, dostarczał surowce do budowy drugiej Gwiazdy Śmierci i przekazał Rebeliantom fałszywe plany stacji bojowej. Później, Xizor dostarczał też Imperatorowi informacje, które doprowadziły do zniszczenia jednej z z flot Sojuszu. W roku 3 ABY doszło do bezpośredniej konfrontacji między Xizorem, a Vaderem. W jej wyniku, książę poniósł śmierć na swym statku, a Czarne Słońce zostało zniszczone. Wielu przywódców syndykatu zostało straconych, bądź zesłanych na Kessel.

Era Nowej Republiki

Po upadku Imperatora, Czarne Słońce mogło znów zacząć działać. Na czele nowego ruchu dążącego do odnowienia potęgi syndykatu stanęła Savan, siostrzenica Xizora. Odrodzeniu organizacji sprzyjała też Nowa Republika. W roku 6 ABY, podczas zdobywania Coruscant, Eskadra Łotrów sprowadziła do stolicy dawnych członków Czarnego Słońca. W trakcie kampanii Thrawna i w czasach późniejszych szefem syndykatu był Y'ull Acib. Kilkakrotnie próbował przejąć władzę nad Resztkami Imperium, posługując się przy tym nawet klonami moffów, jednak poniósł on ostatecznie klęskę. W roku 24 ABY świetność organizacji próbował przywrócić Czethros jednak jego próba zakończyła się niepowodzeniem. W wyniku akcji rycerzy Jedi, tysiące agentów Czarnego Słońca zostało aresztowanych, a organizacja po raz kolejny została rozbita.

Galeria przywódców Czarnego Słońca

Ciekawostki

  • Piraci z Czarnego Słońca są niegrywalną frakcją w grze Empire at War.

Źródła