Ziro Desilijic Tiure

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Ziro Desilijic Tiure
Data i miejsce śmierci: 21 BBY, Teth[1]
Miejsce pochodzenia: Sleheyron[2]
Rasa: Hutt
Wzrost: 390 cm[3]
Kolor oczu: Zielone
Kolor skóry: Fioletowa
Przynależność:
Profesja: Władca przestępczy
Ziro Desilijic Tiure był wujem Jabby. Jego skóra miała fioletowy kolor. Na sobie miał fluorescencyjne wzory. Prowadził klub na Coruscant oraz posiadał swoich płatnych zabójców. Za spisek z Separatystami przeciwko Republice Ziro został zamknięty do więzienia. Następnie dzięki łowcy nagród Cadowi Bane'owi został uwolniony.

Biografia

Działalność

Ziro po przeniesieniu się na Coruscant miał jednego z droidów typu IG-86 zwanego KRONOS-327. Robot wykonywał wiele misji leżących w interesie gangstera. Ostatnia misja jego najlepszego zabójcy miała swój cel na dwunastym księżycu Youta. Gdy droid poniósł porażkę Hutt nakazał go zniszczyć. Ziro prowadził również bar, którego bywalcami byli zabójcy, bandyci, gangsterzy i inni członkowie przestępczego światka. Jednym z nich był handlarz złomu Gha Nachkt.

Spisek z Separatystami

Fox: Pani komandor, czy aresztować Hutta?
Ziro: Hrabia Dooku zagroził mi, że jeżeli mu nie pomogę, to mnie zabije. Musicie mi uwierzyć. Kocham tego Huccika.
Padmé: Ja ci wierzę.
— Rozmowa tuż przed aresztowaniem Ziro[5]
Pojmanie Hutta Ziro.

W bliżej nieokreślonym okresie trwania wojen klonów Ziro spiskował wraz Separatystami chcąc skłócić Jabbę z Republiką i umożliwić Separatystom możliwość podróży szlakami nadprzestrzennymi siostrzeńca. Jego czyny były poparte, jak sam się później przyznał, groźbami hrabiego Dooku. Jego udziałem w spisku było zorganizowanie porwania Rotty i przewiezienie go do klasztoru na Teth. Kiedy Jabba został oszukany przez Dooku, zerwał łączność z Jedi i Kanclerzem.

Chcąc wznowić negocjacje, senator Amidala udała się do siedziby Ziro, by ten porozumiał się ze swym siostrzeńcem. Chcąc ukryć swój spisek, Ziro odmówił dalszej rozmowy. Kiedy Padmé jechała windą wraz z droidem IG-86, obezwładniła go i uciekła w kierunku sali Hutta. Schowała się za stołkami baru i podsłuchała rozmowę między Dooku, a Ziro. Kiedy próbowała uciec z sali, wpadła na IG-86. Zabiła go, lecz tym samym ujawniła się i została pojmana przez spiskowca. Jej aresztowanie zarządził Dooku, aby kobieta nie wyjawiła nikomu faktu, iż jest w koalicji z Huttem. Kiedy Amidala została wprowadzona do więzienia, na hologramie pojawił się C-3PO. Padmé wezwała pomocy. Za tę próbę została przyprowadzona przed oblicze Hutta. Ten wydał wyrok śmierci. Tuż przed egzekucją rozległ się huk od strony wejścia. W drzwiach pojawił się 3PO. Wszyscy byli niezwykle zdumieni sytuacją. Nagle do środka wpadł oddział klonów pod dowództwem komandora Foxa. Klony bez problemu rozgromiły droidy bojowe Separatystów. Następnie aresztowali Hutta za zdradę wobec Republiki. Ziro przekonał w akcie skruchy swego siostrzeńca o spisku Separatystów, dzięki czemu Republika mogła korzystać ze szlaków Jabby.

W więzieniu i uwolnienie

Ziro po uwolnieniu przez Cada Bane'a.

Spiskowiec spędził kilka miesięcy w więzieniu. Ziro był ważną osobistością dla Separatystów, przez co Dooku zorganizował akcję mającą na celu uwolnienie Hutta. Na przywódcę grupy zaangażował Cada Bane'a, durosjańskiego łowcę nagród. Ten wraz z jednymi z najlepszych łowców (m.in. Aurrą Sing czy Robonino) poleciał na Coruscant, by uwolnić Ziro. Chcąc zaszantażować Kanclerza Palpatine'a, Bane pojmał kilkunastu senatorów i odciął łączność senatu. Życie senatorów miało być gwarancją uwolnienia Ziro. Hutt został wypuszczony z więzienia, lecz pomimo obietnicy Bane wysadził ładunki założone wcześniej na dziedzińcu, gdzie byli senatorowie - jak sam stwierdził, "dla uszczęśliwienia Ziro". Wybuch nie odniósł spodziewanych skutków, gdyż Anakin Skywalker, który chwilę wcześniej się ocknął, wyciął swym mieczem dziurę w podłodze i uratował senatorów.

Jakiś czas później w zemście Ziro wynajął łowczynię nagród Aurrę Sing, która miała zabić senator Padmé. Jej misja zakończyła się fiaskiem. Początkowo nikt nie wiedział, kto ją wynajął, jednak dzięki wizji Ahsoki Tano dowiedzieli się, że zemstę chciał podjąć Ziro.

Śmierć

Ziro po przylocie na Nal Hutta został wtrącony do więzienia przez Radę Pięciu Rodów. Uwolniła go Sy Snootles, która podawała się za kochankę Hutta. Ten zabrał ją do grobu swojego ojca. By dostać się do krypty, trzeba było znać hasło. Ziro znał je, a Sy, która w rzeczywistości działała dla Gardulli i innych Huttów, zabiła go. Szukający go Cad Bane, jak i również Jedi Obi-Wan Kenobi i Quinlan Vos ponieśli klęskę w misji, mającej na celu schwytać Ziro.

Ciekawostki

  • W filmie Wojny klonów w oryginalnej wersji głosu Huttowi Ziro użyczył Corey Burton, a w polskiej wersji językowej Paweł Szczesny.
  • Ziro to jedna z prowincji w Burkinie Faso.
  • Ziro to również nazwa miasta położonego w dolinie Brahmaputry w Indiach.

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Ziro Desilijica Tiure'a.