Padmé Amidala Naberrie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z Padmé Naberrie)
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: Wojny klonów (serial 3D).

Padmé Amidala Naberrie
Data i miejsce narodzin: 46 BBY, Naboo[1]
Data i miejsce śmierci: 19 BBY, Polis Massa
Miejsce pochodzenia: Naboo
Rasa: Człowiek
Wzrost: 165 cm[2]
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja:
Padmé Naberrie, znana także jako Padmé Amidala, była córką Ruwee'ego i Jobal Naberrie oraz młodszą siostrą Soli Naberrie. W latach od 32 do 24 BBY pełniła funkcję królowej Naboo, po czym od 24 BBY aż do swej śmierci reprezentowała swoją rodzinną planetę w Senacie Galaktycznym. Przed wybuchem wojen klonów związała się z młodym rycerzem Jedi, Anakinem Skywalkerem, z którym wzięła ślub w Krainie Jezior. Miała dwoje dzieci — Luke'a i Leię.

Biografia

Królowa Amidala z Naboo (32 — 24 BBY)

Inwazja

Nie poprę działań które doprowadzą nas do wojny.[3]

Pięć miesięcy po tym, jak Amidala została królową, Federacja Handlowa, w proteście przeciwko zbyt wielkim podatkom na gwiezdnych szlakach handlowych, rozpoczęła blokadę jej planety.

Padmé Amidala jako królowa Naboo.

W rzeczywistości za wszystkim stał Mroczny Lord Sithów Darth Sidious, który kontrolował poczynania Wicekróla Federacji — Nute'a Gunraya. Amidala próbowała znaleźć rozwiązanie na płaszczyźnie dyplomatycznej, okazało się to jednak niemożliwe. Widząc, że sytuacja się zaostrza, Wielki Kanclerz Republiki, Finis Valorum, wysłał w tajemnicy dwóch Jedimistrza Qui-Gon Jinna i jego ucznia Obi-Wana Kenobiego, by rozwiązali konflikt. Jednak Gunray zorientował się, kim są rzekomi "ambasadorzy" Republiki i zgodnie z poleceniem Sidiousa wydał rozkaz zabicia ich. Jedi uniknęli śmierci i podążyli ku Naboo.

Na pokojowo nastawioną planetę wkrótce rozpoczęła się pełna inwazja wojsk Federacji, a królowa Amidala została pojmana w Theed, stolicy planety. Była wtedy przebrana za służkę, a rolę "królowej" powierzono Sabé, prawdziwej dwórce z jej świty. Tak zakładał plan ułożony na wypadek takich okoliczności. Sabé postępowała według wyłożonych jej wcześniej instrukcji; nie zgodziła się więc podpisać paktu legalizującego inwazję Federacji. Gdy Gunray, który także znajdował się w Theed (próbując toczyć rozmowy z królową), nakazał odesłać całą grupę do bloku więziennego, droidy bojowe uczyniły to. Wkrótce jednak Amidala i cała grupa została wyzwolona przez Qui-Gona i Obi-Wana. Qui-Gon zaproponował królowej aby podążyła na Coruscant — stolicę galaktyki — i w Senacie poprosiła o pomoc. Sabé, kierując się dyskretnym znakiem przebranej za służkę Amidali, zgodziła się na takowy plan.

Podczas ucieczki z planety na królewskim statku gwiezdnym typu J-327 Nubian, omal nie wydarzyła się tragedia — statek został prawie zestrzelony, a jego zagładzie zapobiegł astrodroid R2-D2, którego Amidala nie omieszkała później pochwalić.

Padmé przebrana za dwórkę.

Mimo, że uciekinierzy wydostali się z okupowanej planety, po ciężkim ostrzale na orbicie hipernapęd został uszkodzony, toteż zmuszeni byli do wylądowania na pustynnej, mało znanej planecie Tatooine. Tam, wciąż podając się za służkę, Padmé podążyła wraz z Qui-Gonem i Jar Jar Binksem do kosmoportu Mos Espa. Szukając brakujących części do statku, odwiedzili handlarza Watto, w którego sklepie Amidala po raz pierwszy spotkała Anakina Skywalkera — dziewięcioletniego niewolnika. Być może młody Anakin zorientował się, że spotkał kogoś więcej, niż tylko zwykłą dwórkę. Wyraził swoje zafascynowanie jej urodą, przyrównując ją do anioła z księżyców Iego. Watto okazał się jedynym handlarzem w mieście, który posiadał potrzebne do naprawy statku części, Anakin jednak, wespół z Qui-Gonem, rozwiązali problem — młody Skywalker wygrał wyścig Boonta Eve Classic. W wyniku tego, a także sprytnych zakładów Qui-Gona, grupa zdobyła części, a młody chłopak — wolność. Amidala wraz z resztą podążyli ku Coruscant, z woli Qui-Gona zabierając także młodego Skywalkera, by mógł rozpocząć trening Jedi.

Przybywając na Coruscant, Amidala mogła zrezygnować z pomocy Sabé i znów oficjalnie stała się królową Naboo. Gdy wystąpiła przed Senatem Galaktycznym z prośbą o ratunek dla jej planety, w odpowiedzi dostała mgliste zapewnienia pomocy. Widząc na własne oczy, jak skostniała Republika tonie w biurokracji niezdolna do działania, skorzystała z rady senatora Palpatine'a (który reprezentował jej planetę w Senacie) i zgłosiła wotum nieufności wobec Wielkiego Kanclerza Finisa Valoruma. Została powszechnie poparta, a niewiele później nowym Wielkim Kanclerzem wybrano Palpatine'a.

Bitwa o Naboo

Musimy działać szybko. Wszystko od tego zależy.[3]

Amidala podjęła trudną decyzję — mimo protestów Palpatine'a, postanowiła wrócić na Naboo. Podczas rozmowy z Jar Jar Binksem, wpadła na pewien pomysł — iż w wyzwoleniu planety mogą pomóc Gunganie, posiadający wielką armię. Wraz z Qui-Gonem, Obi-Wanem, Panaką, Binksem, Anakinem oraz świtą podążyła z powrotem na Naboo. Tam niezdarny Gunganin zaprowadził całą grupę przed oblicze Bossa Nassa, przywódcy jego rasy. W tym czasie królową ponownie udawała Sabé, jednak w pewnym momencie Amidala (w roli służki) ujawniła swą podwójną osobowość, z pokorą prosząc Boss Nassa o pomoc. Ten po krótkiej chwili namysłu zgodził się pomóc Naboo. Był to pierwszy krok ku zjednoczeniu się dwóch zamieszkujących planetę skłóconych ludów.

Podczas gdy wielka armia Gungan odciągnęła wojska Federacji z dala od Theed, Amidala i reszta grupy szturmowej zakradli się do miasta.

Padmé wraz z Jedi i Anakinem podczas działań w Theed.

Wdarli się do przedsionków królewskiego pałacu i do hangarów, gdzie rozgorzała strzelanina. Wielu pilotów porwało smukłe myśliwce N-1 i poleciało na orbitę w celu zniszczenia stacji dowodzenia droidami, co miało zakończyć bitwę armii droidów z armią Gungan na polach przed Theed. Wkrótce do hangarów wkroczył Darth Maul, Sith, którym postanowiła się zająć dwójka Jedi, a tymczasem Amidala wraz z oddziałem podążyli ku sali tronowej, gdzie znajdował się Wicekról Nute Gunray. Plan zakładał, że jeśli uda im się go pojmać, będzie można zakończyć Neimoidiańską okupację planety.

Podążających na coraz wyższe poziomy pałacu Amidalę i resztę osaczyły w końcu droideki i inne droidy bojowe. Zostali przez nie dostarczeni przed oblicze Gunraya, który wiedział, że ma do czynienia z przebraną królową, gdy jednak pojawiła się Sabé w stroju władczyni, Neimoidianin całkowicie stracił orientację. Amidala to wykorzystała, zdobywając blastery, z których pomocą ona, Panaka i kilku innych członków grupy zdołało oczyścić pomieszczenie z droidów. Wiedzieli już, że wygrali.

Amidala podczas parady w sercu Theed.

Bitwa o Naboo miała niespodziewany przebieg; młody Anakin Skywalker, który przypadkiem skrył się w myśliwcu podczas strzelaniny, zdołał wylecieć nim na orbitę i zniszczyć centrum dowodzenia droidami, kończąc tym samym bitwę na polach. Qui-Gon zginął w pojedynku z Darthem Maulem, ale chwilę później Sitha zabił Obi-Wan. Na Naboo przyleciał statek Republiki, który zabrał zdradzieckich przywódców Federacji Handlowej przed oblicze Senatu, gdzie mieli zostać osądzeni. Przyleciał także Palpatine, który oznajmił, iż został wybrany nowym Wielkim Kanclerzem Republiki. Jakiś czas później odbył się pogrzeb poległego mistrza Jedi, a na następny dzień — wielka parada w sercu Theed, świętowanie zwycięstwa, a także pojednania pomiędzy Naboo i Gunganami. Amidala panowała jeszcze przez drugą kadencję, która skończyła się w 24 BBY. Przez swoje wyczyny w czasie inwazji cieszyła się ogromną sympatią wśród ludu. Naboo chciało nawet zmienić konstytucję, by mogła dalej rządzić, ale Padme wolała zakończyć urząd królewski i została przedstawicielką Naboo w Senacie.

Senator (24 — 19 BBY)

W 22 BBY Padmé podążyła na Coruscant, z zamiarem zagłosowania przeciw Ustawie o militaryzacji. Zagrożenie w postaci Konfederacji Niezależnych Systemów pod przywództwem hrabiego Dooku wisiało nad Republiką, Padmé nie popierała jednak agresywnych rozwiązań i wierzyła, że konflikt da się załagodzić dzięki dyplomacji.

Parę minut po tym, jak jej statek osiadł na platformie lądowniczej, miał miejsce wielki wybuch. Amidala uszła z życiem, gdyż nie przyleciała na samym statku, a myśliwcem N-1 — w celach bezpieczeństwa. Zginęła jednak Cordé, służka ją udająca. Wieść o tragicznym wydarzeniu rozniosła się po Senacie, Palpatine zdążył już nawet zacząć wygłaszanie dramatycznego przemówienia o śmierci Padmé, ta jednak w chwili ogłaszania tych rewelacji weszła do Senatu, próbując odwieść senatorów od próby poparcia Ustawy o militaryzacji. W pewnym momencie Palpatine przerwał obrady, przekładając je na później.

Senator Padmé na Coruscant.

Następnie miała miejsce konferencja członków Rady Jedi i Komitetu Lojalistów z Palpatinem, po której kilku mistrzów Jedi, w tym Yoda i Mace Windu, a także senator Bail Organa zaleciło Padmé większą ostrożność. Nie ulegało wątpliwości, że wybuch na platformie lądowniczej był zamachem na jej życie, a za inicjatora tego incydentu Padmé uważała hrabiego Dooku. Z tą teorią nie zgadzali się mistrzowie Jedi, choć sami nie mieli pomysłu, kto może za tym stać. Zdecydowano, że pani senator musi być bardziej chroniona, przydzielono jej więc dwóch Jedi — mistrza Obi-Wana Kenobiego i jego ucznia Anakina Skywalkera, których poznała podczas inwazji na Naboo.

Gdy Jedi przybyli do jej apartamentu na szczycie wieżowca, Padmé przywitała się z Kenobim i z początku nie poznała młodzieńca, na którego wyrósł Anakin. W nocy nastąpił kolejny zamach: zaprogramowana sonda wpuściła do jej sypialni śmiertelnie jadowite kouhuny, na szczęście dwójka Jedi zdołała w porę wykryć zagrożenie i zniszczyć je. Po zuchwałym czynie Obi-Wana, który wyskoczył przez okno łapiąc się sondy, oraz po długim pościgu za łowczynią nagród Zam Wesell, rycerze zdobyli kolejny trop osoby stojącej za zamachami.

Postanowiono, że Amidala musi jak najprędzej odlecieć z Coruscant, gdyż przebywanie w stolicy galaktyki jest dla niej zbyt niebezpieczne. Do jej ochrony przydzielono Anakina Skywalkera; pomiędzy dwojgiem młodych ludzi zaczęło powoli rodzić się uczucie, hamowane świadomością obowiązków, jakie na każdym z nich spoczywały. Jedi nie mógł pozwolić sobie na przywiązanie, był strażnikiem pokoju; Padmé zaś wykonywała ważną misję - była senatorem. Oboje wiedzieli że miłość w ich życiu nie może na razie zaistnieć, choć młody Skywalker silniej dawał do zrozumienia, że nie zgadza się z takim stanem rzeczy.

Podczas gdy Obi-Wan kontynuował swoje śledztwo, Padmé i Anakin podążyli publicznym transportowcem (przebrani za uchodźców) na Naboo.

Padmé i Anakin na Naboo, w Krainie Jezior.

Tam spędzili wiele wspaniałych chwil, ukryci w Krainie Jezior, a uczucie między nimi ciągle rosło. Amidala stwierdziła w pewnym momencie, że nie mogą podążyć tą ścieżką, którą chcą, i że muszą służyć galaktyce, zapominając o sobie i swoich uczuciach.

Pewnego dnia Skywalker miał sen o swojej matce, która cierpiała. Uznał to za wizję Mocy i chciał się udać na Tatooine, Padmé podążyła więc z nim. Tam odkryli, że Shmi Skywalker porwali Ludzie Pustyni. Podczas gdy Anakin wyruszył na jej poszukiwania, Padmé pozostała na farmie Larsów wraz z Beru, Owenem i Clieggiem Larsem. Skywalker w końcu wrócił; z ciałem matki. Padmé współczuła mu, pragnąc go wesprzeć w ciężkiej chwili; dowiedziała się jednak od niego, że Anakin wybił do nogi całą osadę Jeźdźców Tusken, nie oszczędził nawet kobiet i dzieci.

Po pogrzebie Shmi, dwójka zakochanych otrzymała od Kenobiego wiadomość, że znajduje się on na Geonosis, gdzie Separatyści mają swoje fabryki i gdzie znajduje się Dooku z resztą przywódców. Dowiedzieli się też, że to właśnie Dooku stał za zamachami na Padmé, by zapewnić sobie przychylność Nute Gunraya (a więc praktycznie całej Federacji Handlowej), a także by wyeliminować jednostkę sprawiającą problemy w wielkim planie jego mistrza, Dartha Sidiousa. Widząc, że ich wspólny przyjaciel jest w niebezpieczeństwie, Padmé zadecydowała, że razem z Anakinem pospieszą mu na ratunek.

Bitwa o Geonosis

Nie boję się śmierci. Umierałam po trochu każdego dnia, odkąd znów pojawiłeś się w moim życiu. Ja prawdziwie, głęboko... kocham cię.[4]
Wyznanie miłości.

Gdy Naberrie i Skywalker wraz z C-3PO i R2-D2 dotarli na Geonosis, zakradli się do jednej z fabryk Separatystów. Tam zostali rozdzieleni, a Padmé walczyła o życie na taśmie produkcyjnej, gdzie atakowali ją Geonosjanie i gdzie w każdej chwili mogła zostać zraniona lub zabita przez niezliczone maszyny produkcyjne. Gdy wpadła do kadzi, do której za chwilę miał być wlany płynny metal, z opresji uratował ją R2-D2, jednak w końcu Amidala została pojmana przez Geonosjan, podobnie jak Skywalker. Zostali szybko osądzeni przed hrabią Dooku, Poggle Mniejszym, Nute Gunrayem i innymi, a w rezultacie — skazani na śmierć poprzez rozszarpanie przez groźne drapieżniki na arenie Geonosis.

Walka na arenie na Geonosis.

Krótko przed wyjściem na arenę, Padmé wyznała zaskoczonemu Anakinowi miłość. W obliczu śmierci w pełni przyznała się do swego uczucia i wymieniła ze Skywalkerem pocałunek, po którym zostali wyprowadzeni na arenę z tysiącami Geonosjan na widowni. Zauważyli tam Kenobiego i podobnie jak on zostali przykuci do słupów. Wypuszczono na nich potwory (Padmé walczyła z Nexu), z którymi w końcu zdołali sobie poradzić, a gdy zostali otoczeni przez droideki i droidy bojowe, na arenie pojawiło się ponad dwustu Jedi z Mace'em Windu na czele. Rozgorzała długa i krwawa potyczka, w której Padmé walczyła u boku Anakina. Sprowokowana słowną zaczepką Skywalkera, który spytał, czy tak wyglądają jej dyplomatyczne rozwiązania, odpowiedziała tylko z uśmiechem, iż są to "agresywne negocjacje". Jednak w końcu walka przerodziła się w rzeź. W obliczu przeważających sił wroga większość Jedi poległo, a gdy sytuacja wydawała się krytyczna, z nieba spadły republikańskie kanonierki z żołnierzami-klonami na pokładzie. Zaczęła się bitwa o Geonosis.

Padmé, Anakin i Obi-Wan, ścigając hrabiego Dooku jedną z kanonierek, wylecieli poza pole głównej bitwy, a w pewnym momencie Padmé wypadła ze statku wraz z jednym klonem na wydmę. Gdy się ocknęła, nakazała klonowi wezwać jakiś statek i oddział, by pomóc ukochanemu i jego mistrzowi. Gdy dotarli do hangaru, w którym skrył się Dooku, było już za późno; hrabia właśnie uciekł swoim statkiem, a dwójka Jedi dochodziła do siebie po pojedynku z Sithem, w którym Anakin stracił prawe przedramię. Bitwa o Geonosis rozpoczęła jeden z największych konfliktów w galaktyce, znany jako wojny klonów.

Krótko po tych wydarzeniach wzięła ślub z młodym Skywalkerem na Naboo w Krainie Jezior

Wojny klonów

Układy z Huttami

Witaj, szanowny Jabbo! Jestem senator Amidala z senatu galaktyki. Odkryłam spisek, który uknuto przeciw tobie. Twój wuj razem z hrabią Dooku porwali twojego syna i zrzucili całą winę na Jedi.
— Senator Amidala, ujawniająca przed Jabbą spisek Ziro.[5]

Kiedy Anakin Skywalker wiózł Hutta Rottę na Tatooine, Padmé przybyła do Kanclerza, aby omówić środki bezpieczeństwa na Naboo. Palpatine mimochodem wspomniał o Anakinie. Kiedy senator zapytała, czy młodemu Jedi coś grozi, jej rozmówca odparł, iż próby zawarcia sojuszu z Huttami zakończyły się fiaskiem, a Jabba oskarża Jedi o porwanie jego syna. Amidala postanowiła wyruszyć do siedziby Hutta Ziro na Coruscant i przekonać go do renegocjacji.

Aresztowanie Hutta Ziro.

Kiedy senator opisała Huttowi sytuację, ten rozkazał ją wyrzucić. Po wejściu do windy z droidem-zabójcą, Amidala popchnęła robota i wyskoczyła na zewnątrz. Po dotarciu do sali podsłuchała rozmowę Hutta z hrabią Dooku, z której wynikało, iż gangster współpracuje z Separatystami i przyczynił się do porwania Rotty. Nagle Padmé zaatakował droid IG-86, który następnie przyprowadził ją do Ziro, wciąż rozmawiającego z Dooku. Hrabia zasugerował, iż jego przyjaciele w Sojuszu Separatystów sporo zapłacą za senator. Hutt rozkazał zamknąć ją w lochu. Kiedy wtrącono ją do celi, odezwał się jej komunikator. Amidala sprytnie przekonała droidy do odebrania połączenia, a kiedy komunikator wyświetlił obraz C-3PO, senator poprosiła go o przysłanie pomocy. Widząc to, droidy ponownie zabrały ją do Hutta, który uznał, że kobieta jest zbyt niebezpieczna, aby pozwolić jej żyć. Kiedy droidy miały oddać zabójczy strzał, w innej części siedziby doszło do eksplozji. Po chwili do sali wtargnęła grupa klonów z Centralnych Oddziałów Bezpieczeństwa, dowodzona przez komandora Foxa. Po krótkiej strzelaninie, w wyniku której droidy ochrony zostały zniszczone, żołnierze otoczyli Hutta i na polecenie Amidali aresztowali go. Senator natychmiast nawiązała połączenie z pałacem Jabby i ujawniła intrygę Separatystów, w której Ziro brał czynny udział. Dzięki temu Hutt zgodził się sprzymierzyć z Republiką. Następnie Skywalker, przebywający u Jabby, podziękował Amidali za uratowanie mu życia.

Malevolence

Nie mam zamiaru być ich kartą przetargową. Kontynuujcie wasz atak. Zniszczcie ten statek za wszelką cenę.
— Senator Amidala do Anakina Skywalkera.[6]

Jakiś czas później Kanclerz Palpatine poinformował senator Amidalę, iż przedstawiciele Klanu Bankowego są skłonni opuścić Separatystów. Padmé wyruszyła na rozmowy z przeciwnikami. W rzeczywistości była to pułapka, mająca na celu zwabienie Amidali na Malevolence, aby stała się zakładnikiem, mającym przekonać żołnierzy Republiki do odpuszczenia pościgu za okrętem.

Amidala i C-3PO na Malevolence.

Po dostaniu się na miejsce bitwy statek senator został złapany przez promień ściągający. Wiedząc, że nie uda im się uciec, Padmé przeładowała system zasilania, a następnie, wraz z towarzyszącym jej C-3PO, ukryła się w hangarze. Kiedy generał Grievous wszedł na pokład statku, doszło do eksplozji, lecz cyborg przeżył. Po chwili Amidala uciekła z C-3PO. Ukrywając się przed droidami, podsłuchała, jak robot bojowy informuje Grievousa o naprawie hipernapędu. Po krótkim czasie senatorka zdołała nawiązać połączenie z flotą. Ahsoka przełączyła je do Anakina, który wraz z Kenobim wdarł się na pokład Malevolence, aby uwolnić Padmé. Republikanie ustalili miejsce spotkania przy torach wewnętrznych pociągów. Kiedy senator dotarła na miejsce, została zaatakowana przez droidy i aby im uciec, wskoczyła na jeden z pociągów. Gdy droidy wysadziły most, na który zmierzała Amidala, Anakin, jadący równoległym pojazdem, przyciągnął ją Mocą. Po chwili zaczęły ich gonić droidy. Po ich zniszczeniu, Anakin i Amidala udali się na mostek okretu, gdzie Skywalker przeprogramował hipernapęd. Następnie oboje wycofali się na statek i kiedy dołączył do nich Kenobi, wystartowali. Tymczasem Grievous wsiadł do swojego myśliwca i ruszył w pogoń za Jedi, wspomagany przez cztery droidy-sępy. Senator Amidala sterowała działkiem, dzięki czemu zniszczyła Vulture'y. Po chwili Malevolence rozbił się na pobliskim księżycu, dzięki sabotażowi Skywalkera. bitwa dobiegła końca.

Misja na Rodii

Niech wam się to opłaci!
— Amidala do Onacondy Farra.[7]
Droidy aresztujące senator Amidalę.

Kiedy senator Amidala dowiedziała się, że na Rodii panuje kryzys, postanowiła niezwłocznie wyruszyć tam wraz z C-3PO i Jar Jar Binksem. Statek dyplomatyczny, przydzielony Padmé do tej misji, został skradziony przez uciekających przestępców, więc senator postanowiła wyruszyć swoim prywatnym statkiem. Kiedy zbliżała się do Rodii, nawiązał z nią połączenie Kanclerz Palpatine. Niepokoił się, iż Amidala podróżuje bez eskorty. Po krótkim czasie statek wylądował na planecie.

Po wylądowaniu przybyszów powitał Silood, który następnie zaprowadził Amidalę do Onacondy Farra. Podczas rozmowy Rodianin wyznał, iż Republika nie była już tak przejęta Rodią, jak kiedyś, a jego poddani głodowali. Kiedy wyznał, że dołączył do Separatystów, senator otoczyły droidy bojowe. Pomimo starań, Padmé nie zdołała wezwać pomocy. Senator została zabrana do więzienia i zamknięta w celi. Tymczasem na Rodię przybył Nute Gunray.

Po jakiś czasie Amidala usłyszała, jak droidy mówiły o Jedi przebywającym na planecie. Dzięki wytrychowi w nogawce zdołała otworzyć kajdanki, a następnie zwabiła droidy do celi, odebrała jednemu broń i zniszczyła roboty. Po chwili uciekła z więzienia. W trakcie ucieczki zauważyła dwa droidy B1, prowadzące C-3PO. Senator zastrzeliła roboty i uwolniła przyjaciela, a kiedy dowiedziała się, że Jar Jar przypadkowo zniszczył ich statek, poleciła z C-3PO nawiązać połączenie z klonami.

Amidala, uciekająca przed droidami.

Sama ruszyła na poszukiwania Binksa. Kiedy udało jej się go odnaleźć, był on ścigany przez droidy. Doszło do kolejnej potyczki, a po krótkiej walce nastąpiła eksplozja. Padmé uznała, że Jar Jar zginął, a po chwili otoczyły ją droidy. Wkrótce przyprowadzono do niej C-3PO. Droidy przygotowały się do przeprowadzenia egzekucji, gdy Farr zauważył Binksa, przebranego za Jedi. Po chwili z podziemnej rzeki wyskoczył kwazel maw, który zaczął niszczyć droidy. Kiedy Gunray zaczął uciekać, Amidala zastrzeliła ochraniające go roboty. W aresztowaniu wicekróla pomógł jej senator Farr. Niedługo na miejsce przybyli żołnierze 41 Elitarnego Legionu, a po krótkim czasie odebrano połączenie od Kanclerza Palpatine'a. Obiecał on wspomóc Rodię.

Wkrótce Amidala połączyła się ze Skywalkerem i poinformowała go o aresztowaniu Gunraya. Jej mąż obiecał przysłać Ahsokę, aby ta odeskortowała Niemoidianina na Coruscant.

Pojmanie hrabiego Dooku

Jeśli chcecie Lorda Sithów, możecie go mieć za milion kredytów. Zapłacicie w przyprawie, którą przywiezie wasz statek dyplomatyczny.
Hondo Ohnaka w wiadomości do Kanclerza Palpatine'a.[8]

Senator Amidala była jedną z osób, które przebywały w gabinecie Kanclerza, kiedy Hondo Ohnaka zaoferował Republice hrabiego Dooku w zamian za kredyty. Padmé zaproponowała, aby do kryjówki piratów Ohnaki na Florrum przybyli dwaj Jedi, w celu przekonania się, czy Dooku faktycznie przebywa na miejscu. Kapitan grupy przestępczej wyraził swoją zgodę. Senator Amidala nie miała dalszego udziału w tej akcji, a Dooku zdołał uciec.

Blokada Pantory

W nieokreślonym czasie konfliktu, Federacja Handlowa zablokowała księżyc Pantora. W związku z tym wydarzeniem, przedstawicielka Pantoran w Senacie Galaktycznym, Riyo Chuchi w imieniu władz swojej ojczyzny, błagała dyplomatów o wsparcie. Politycy postanowili rozważyć jej prośbę oraz ogłosić werdykt na kolejnym zebraniu. Gdy posiedzenie dobiegło końca, Amidala spotkała się Chuchi, by pogratulować jej dobrego przemówienia oraz wyrazić poparcie w jej sprawie. Senator z wdzięcznością przyjęła jej słowa, po czym oddaliła się do swoich spraw.

Rozmowa o blokadzie.

Jakiś czas później, gdy sprawa blokady wciąż nie była rozwiązana, Padmé w towarzystwie Anakina Skywalker udawała się na jedną z misji. Podczas pobytu na lądowisku, nieoczekiwanie pojawiła się Ahsoka Tano, która poinformowała zebranych iż córki przewodniczącego Papanoidy zostały porwane. Słysząc te niepokojące wieści, Amidala poprosiła swojego męża, by pomógł w poszukiwaniach uprowadzonych kobiet. Skywalker stanowczo odmówił, gdyż jak twierdził nie była to sprawa Jedi. W przeciwieństwie do niego, Ahsoka chciała udzielić swojego wsparcia poszkodowanej rodzinie, dlatego za zgodą Anakina przystąpiła do poszukiwań. Jakiś czas później, działania Togrutanki oraz rodziny Papanoidów doprowadziły do odnalezienia porwanych kobiet oraz do przerwania blokady Pantory[9].

Korupcja na Mandalorze

Gdy po ogłoszeniu neutralności w wojnie, na Mandalorze pojawił się kryzys, Amidala została zaproszona przez księżną Satine Kryze na dyplomatyczną wizytę. Kobieta przyjęła zaproszenie, dlatego w niedługim czasie zjawiła się w towarzystwie swoich strażników w Sundari. Tam po krótkim przywitaniu, dyplomatki zaczęły dyskutować o sytuacji gospodarczej Mandalory. W pewnym momencie rozmowy, Padmé zapewniła swoją rozmówczynię, że Republika mogłaby udzielić jej planecie niezbędnej pomocy. Słysząc to, Satine podziękowała za miłe słowa, lecz dodała również iż wole szlaki handlowe całkowicie wystarczą jej ludności. Polityczna konwersacja trwała jeszcze jakiś czas, gdy Kryze postanowiła pokazać swojej towarzyszce klasyczne powitanie w wykonaniu Mandalorian. Zgodnie z jej słowami, kobiety wsiadły do przygotowanego dla nich pojazdu, po czym zaczęły zwiedzać miasto, gdzie na każdej ulicy były witane oklaskami przez mieszkańców.

Amidala i Satine Kryze omawiają epidemię z Almekiem.

Jakiś czas później, gdy przywitanie Mandalorian z Amidalą dobiegło końca, senator z Naboo wzięła udział w zebraniu Rady Rządzącej, podczas którego siedziała u boku księżnej Satine. W czasie obrad, premier Almec ubolewał nad korupcją w szeregach urzędników oraz nad faktem istnienia czarnego rynku. Jego słowa zostały przyjęte dosyć gwałtownie, gdyż wszyscy ministrowie znali sytuację. Politycy zażądali ukazania sposobów rozwiązań kryzysu, lecz nie dali jej przedstawić premierowi, gdyż nieoczekiwanie wybuchła między nimi kłótnia. Widząc co się działo, Padmé poprosiła księżną o pozwolenie na interwencję. Kryze przystała na tą prośbę, przez co senator z Naboo zabrała głos. Gdy tylko przemówiła, ministrowie opanowali swoje emocje, gdyż chcieli się dowiedzieć co wniesie polityk z Coruscant. Gdy nastała względna cisza, Amidala poinformowała zebranych, że z każdą minutą kłótni ich ludność znajduje się w gorszej sytuacji. Dodała też, że czarny rynek nigdy nie był substytutem dla legalnego handlu i że w razie potrzeby rząd Republiki zaoferowałby Mandalorianom niezbędną pomoc. Jej wypowiedź na nowo podburzyła polityków, którzy stwierdzili, że główna organizacja w Galaktyce była bardziej zepsuta niż ich podwładni. W związku z nowo powstałym sporem, księżna Satine postanowiła zakończyć obrady, odkładając je na inny termin.

Tego samego dnia, wieczorem kobiety zasiadły do kolacji, podczas której władczyni Mandalory zapytała Amidalę o jej odczucia w sprawie wojny. Senator z Naboo zastanowiła się chwilę nad odpowiedzią, po czym przyznała, że momentami chciałaby być Mandalorianką, osobą neutralną. Słysząc to, Kryze zapragnęła się dowiedzieć o sytuacji innych senatorów. Padmé poinformowała ją, iż nie wszyscy jej koledzy ulegli korupcji oraz że nie wszyscy troszczyli się tylko o swoje interesy. Wraz z zakończeniem wypowiedzi swojej towarzyszki, księżna Satine postanowiła zakończyć temat polityki, po czym obiecała iż następnego dnia pokaże Amidali nowo wybudowany szpital.

Z inspekcją w szkole.

Zgodnie z zapowiedzią, nazajutrz, Padmé udała się w towarzystwie Kryze do wymienionego wcześniej gmachu. Gdy kobiety przybyły na miejsce, były świadkami nadzwyczajnego natłoku chorych. Widząc zaistniałą sytuację, księżna poprosiła jednego z lekarzy o wyjaśnienie. Mężczyzna odparł iż wybuchła epidemia, którą oficjalnie zatwierdził doktor Zak Zaz. Po usłyszeniu tych słów, dyplomatki postanowiły wejść do szpitala. Tam po odnalezieniu Zaza, dowiedziały się, iż wszyscy chorzy to dzieci. Doktor w rozmowie z księżną, wyraził przypuszczenie jakoby powodem dolegliwości było jedzenie. Rozmowa trwała jeszcze jakiś czas, a po jej zakończeniu, Amidala i Kryze udały się na spotkanie z Almekiem. Po przedstawieniu relacji premierowi, kobiety wysłuchały jego hipotezy na temat udziału Straży Śmierci w zatruwaniu pokarmu dzieci. Słysząc to, Satine kategorycznie odrzuciła ten pomysł, gdyż w przeszłości owi terroryści atakowali tylko ją lub członków jej rządu. Po zakończeniu jej wypowiedzi, Almec stwierdził iż w celu pomocy poszkodowanym będzie musiał porozumieć się z Radą Rządzącą.

Po jego odejściu, dyplomatki stwierdziły iż w rozwiązaniu zaistniałego problemu, będą musiały wziąć udział osobiście. W celu zrealizowania tego pomysłu, księżna zwołała swoich osobistych strażników, których razem z Padmé poinstruowała o nowych obowiązkach. Gdy mężczyźni wyruszyli, by je wypełniać, Amidala i Kryze postanowiły rozpocząć śledztwo od sprawdzenia szkół. W jednej z nich, kobiety spotkały się z doktorem Zazem, który poinformował je iż sprawdzono jedzenie dzieci, a wyniki badań nie wykazały żadnych uchybień. Słysząc to, dyplomatki zasugerowały, że przyczyną zatruć mogły być napoje podawane w placówce. Zgodnie z ich sugestią, Zak zabrał jedną z butelek z herbatą, po czym zaprosił rozmówczynie i dyrektora szkoły do swojej pracowni. Tam po krótkiej analizie napoju, zebrani dowiedzieli się iż zawierał znaczące ilości slabinu, który przy nieodpowiednich proporcjach bywał zabójczy. Uznając wynik ekspertyzy jako znalezienie przyczyny zachorowań, Satine i Padmé postanowiły sprawdzić rejestr przylotów w dokach.

Padmé i Satine Kryze przesłuchują dyrektora szkoły.

W związku z tą decyzją, doktor, dyrektor oraz dyplomatki udali się do portu. Tam okazało się iż transporty dotyczące herbaty zostały pominięte w raportach. Gdy ta informacja wyszła na jaw, dyrektor szkoły rozpoczął ucieczkę. Widząc to, Kryze kazała go aresztować swoim strażnikom. Gdy ci to uczynili, mężczyzna przyznał się, że kupił napój na czarnym rynku od człowieka imieniem, Siddiq. Po zakończeniu zeznania przez dyrektora, Padmé i Satine udały się do wskazanego przedsiębiorcy. W jego gabinecie, dyplomatki dowiedziały się iż sprzedawaną przez siebie herbatę, mężczyzna sprowadził z Moogi oraz, że każdy transport zarejestrował w swojej bazie danych. Dodatkowo, Siddiq dobrowolnie zdradził swoim rozmówczyniom najbliższą datę dostawy oraz dok, w którym miała być ona odebrana.

Po uzyskaniu niezbędnych informacji, Amidala i Kryze zaczekały na osłonę ciemności, po czym wyruszyły do doków. W określonym przez Siddiqa miejscu, kobiety, siedząc w ukryciu, były świadkami przylotu przemytników oraz przekupienia celnika. Gdy cały proceder dobiegł końca, księżna postanowiła położyć kres korupcji i czarnemu rynkowi. W związku z tym postawieniem, dyplomatki wróciły do pałacu władczyni, gdzie po rozmowie z kapitanem straży, ustaliły termin akcji na magazyn przemytników. Gdy wszystko zostało omówione, następnego dnia Mandalorianie oraz senator Amidala, udali się do siedziby kryminalistów. Tam po pokonaniu skorumpowanych gwardzistów, towarzysze wtargnęli do środka budynku.

Senatorka Amidala tuż przed przystąpieniem do walki.

Gdy przemytnicy zorientowali się o przybyciu władz, rozpoczęli strzelaninę. Początkowo Mandalorianie zyskali przewagę, lecz wtedy kryminaliści zaczęli walczyć z większą zaciekłością. Gdy kapitan gwardzistów został ranny, Padmé podniosła jego blaster, po czym wsparła sojuszników. Jej działania okazały się na tyle skuteczne, że nie minęło dużo czasu, a przemytnicy zostali albo zabici albo aresztowani. Po ustabilizowaniu sytuacji, księżna Kryze postanowiła spalić magazyn. Gdy gmach uległ zniszczeniu, senator z Naboo oraz władczyni Mandalory udały się na spotkanie z Almekiem. Kobiety przedstawiły premierowi szczegółową relacje ze swoich działań, po czym Satine zażądała ostatecznego zniszczenia czarnego rynku. Słysząc jej słowa, mężczyzna obiecał zająć się sprawą, powołując do tego specjalną komisję.

Po zakończeniu konwersacji z szefem rządu, Padmé stwierdziła iż powinna wracać do swoich codziennych obowiązków. W związku z jej decyzją, księżna odprowadziła ją do kosmoportu, gdzie poprosiła o ostatnią przysługę. Władczyni wyraziła chęć ugoszczenia agenta z zakonu Jedi, który pomógłby jej w zniszczeniu czarnego rynku. Słysząc to, Amidala odparła iż przedstawi odpowiednią propozycję mistrzowi Yodzie, po czym pożegnała się z Satine i opuściła Mandalorę[10].

Negocjacje z Separatystami

W nieznanym okresie wojen klonów Senat Galaktyczny zwołał nadzwyczajne posiedzenie na temat kosztów, jakie pochłania wojna. Na posiedzeniu został wysunięty wniosek o wzięcie kredytu potrzebnego do dalszego prowadzenia wojny, czego następstwem byłaby deregulacja banków. W czasie dyskusji Amidala zaproponowała pokojowe rozwiązanie konfliktu poprzez negocjacje, co nie zostało dobrze przyjęte przez innych senatorów.

Po posiedzeniu młoda senator z Naboo próbowała przekonać Anakina Skywalkera do rozmowy z Radą Jedi w celu nakłonienia Palpatine'a do rozpoczęciu negocjacji z Separatystami. Skywalker stanowczo odmówił, gdyż uznał, że to nie sprawy Jedi. Do ich rozmowy wtrąciła się padawanka Anakina Ahsoka Tano, mówiąc, że Jedi powinni służyć kanclerzowi radą. Po krótkiej wymianie zdań Padmé uznała, że sama nauczy Ahsokę polityki.

Po jakimś czasie Padmé wspomniała w rozmowie z Ahsoką o Minie Bonteri, senator Konfederacji Niezależnych Systemów. Po namyśle żona Anakina poprosiła padawankę, by poleciała z nią na Raxus, aby spotkać się z Bonteri i przedyskutować sprawę negocjacji. Wychodząc, Ahsoka zwróciła uwagę Padmé, że ona i jej mistrz mają wiele wspólnego i pewnie dlatego tak dobrze się dogadują.

Podczas pobytu na Raxus kobieta i Togrutanka zatrzymały się w domu Bonterich. W czasie rozmowy Padmé przekonała przyjaciółkę, aby Separatyści wysłali "gałązkę oliwną" do Senatu Republiki. Później przyjaciółki wzniosły toast za pokój i nadzieję.

Po pewnym czasie żona i uczennica Anakina uczestniczyły w posiedzeniu Senatu Separatystów jako obserwatorki. Większość senatorów opowiedziała się za negocjacjami. Podczas pożegnania Mina wyraziła pragnienie dotyczące pokoju w Galaktyce.

Po powrocie na Coruscant Padmé i Ahsoka spotkały się z kanclerzem i omówiły z nim szczegóły dotyczące negocjacji.

Upadek Republiki

A więc tak umiera wolność. Przy grzmiącym aplauzie.[11]
Padmé i Anakin na Coruscant.

Krótko po bitwie o Coruscant Padmé nareszcie mogła spotkać się ze swym ukochanym; wyznała Anakinowi, że jest w ciąży, co dość mocno go zaskoczyło, ale zaakceptował to i zapewnił, że wszystko będzie dobrze. Rycerz Jedi miewał jednak powtarzające się wizje, w których Padmé umiera w połogu. Przerażony, że mógłby stracić żonę, począł szukać sposobów na jej uratowanie, wyznał także jej osobiście, co widział.

Padmé poprosiła Anakina, aby spotkał się z Palpatinem i — jako że był jego przyjacielem — poprosił go, aby jak najszybciej zakończył niszczycielską wojnę, a także by zrzekł się swych nadzwyczajnych uprawnień, które przyznał mu Senat. Skywalker tego nie uczynił. Padmé spotkała się z kilkoma senatorami (między innymi z Bailem Organą, Mon Mothmą, Giddeanem Danu i Fang Zarem), którzy także byli przeciwni polityce Palpatine'a. Utworzono Delegację 2000, której Amidala została przywódcą, ale mimo spotkania z Wielkim Kanclerzem, jak i przedłożonej mu petycji, nie udało im się poskromić jego dyktatorskich zapędów. Z Delegacji Dwóch Tysięcy wyrósł natomiast później inny twór, zwany Sojuszem Rebeliantów.

Po tragicznych wydarzeniach, podczas których Anakin Skywalker stoczył się w ciemną stronę Mocy, Padmé widziała ze swojego apartamentu płonącą Świątynię Jedi, nie wiedząc co się dzieje. Anakin wkrótce do niej dołączył, twierdząc, że Jedi zdradzili Republikę, a on sam służy teraz Palpatine'owi i musi lecieć na Mustafar, by wyeliminować ostatnich przywódców Separatystów.

Amidala była obecna na sali Senatu w momencie, gdy Palpatine wygłaszał swoje płomienne przemówienie. Obwołał on wszystkich Jedi zdrajcami, którzy próbowali go obalić i którzy zniszczyli jego ciało, i nakazał ich eliminację. Następnie, ku niedowierzaniu Padmé, powołał Pierwsze Galaktyczne Imperium, twór polityczny, którego powstanie z entuzjazmem zaakceptował Senat. Padmé wiedziała już, że to koniec demokracji. Widząc potęgę Palpatine'a, uświadomiła sobie, że otwarty sprzeciw nie ma sensu. Przekonała Baila Organę, by razem z nią zagłosował za utworzeniem Imperium, by grał rolę potulnego senatora nie wnoszącego sprzeciwu, gdyż tylko tym sposobem nie będą wyróżniać się z tłumu i będą mogli walczyć na swój sposób z Palpatine'em. Powiedziała też, by namówił do tego innych senatorów widzących w powstaniu Imperium wielkie zagrożenie, głównie tych z Delegacji Dwóch Tysięcy.

Ostatnie dni

Anakinie... łamiesz mi serce! Podążasz ścieżką, którą ja nie mogę pójść![11]

Niedługo po ogłoszeniu przez Sheeva Palpatine'a powstania Imperium Galaktycznego, Padmé odwiedził jej przyjaciel, Obi-Wan Kenobi. Nie była to jednak przyjemna wizyta: powiedział jej bowiem, że młody Skywalker przeszedł na ciemną stronę Mocy, dopuszczając się przy tym zabicia z zimną krwią młodzików. Kenobi pragnął, by Padmé wyjawiła mu, gdzie Anakin podążył, ona jednak nie była w stanie tego zrobić, wiedząc, że wtedy praktycznie wydałaby go na śmierć. Kenobi wychodząc z jej apartamentu potwierdził, że wie o jej ciąży.

Padmé duszona Mocą przez Anakina.

Po tych wszystkich rewelacjach, Padmé postanowiła polecieć za swym ukochanym na Mustafar — zabierając ze sobą jedynie C-3PO — nie wiedziała jednak, że krótko przed odlotem na jej statek zakradł się Kenobi, który stwierdził, że to jedyny sposób by dowiedzieć się, gdzie tak naprawdę znajduje się Anakin. Gdy w końcu dotarli na wulkaniczną planetę i Amidala spotkała Skywalkera, ujrzała, jak bardzo się zmienił. Anakin, zmieszany tym, że wiedziała o jego morderstwie na młodzikach w Świątyni Jedi, a także o tym, że wybrał ścieżkę ciemnej strony, starał się ją przekonać do swoich racji. Powiedział, że jest zdolny obalić Palpatine'a i zaoferował Padmé, że wspólnie mogą władać galaktyką. Młoda senator nie mogła uwierzyć, kim stał się jej mąż; wyznała mu, że złamał jej serce i że nie może podążyć tą ścieżką którą on kroczy. W tym momencie na scenę wkroczył Obi-Wan, a Skywalker, myśląc, że Padmé sprowadziła go, by go zabił, jakby w amoku zaczął ją dusić chwytem Mocy. Po chwili puścił ją (być może dzięki interwencji Kenobiego poprzez Moc), jednak Amidala straciła już przytomność. Odzyskała ją dopiero na pokładzie statku, na który przenieśli ją C-3PO i R2-D2, już po wielkim pojedynku pomiędzy mistrzem a uczniem, który wygrał Kenobi.

Śmierć

Narodziny bliźniąt.

Następnie Obi-Wan przetransportował Padmé do ośrodka medycznego na Polis Massa, gdzie czekali już Yoda i Bail Organa. Tam zorientowali się, że mimo znakomitej opieki lekarskiej, Amidala umiera. Droid wyjawił, jakoby kobieta "straciła wolę życia". Padmé urodziła bliźnięta: wpierw Luke'a, potem Leię, od razu nadając im imiona. Jej ostatnie słowa były skierowane do Obi-Wana Kenobiego — mówiła iż wie, że w Anakinie wciąż jest jeszcze dobro. Z tymi słowami na ustach zmarła.

Tymczasem na Coruscant, w imperialnym centrum medycznym, Anakin przywdział czarną zbroję, ostatecznie przemieniając się w Dartha Vadera. Gdy mistrz powiedział mu, że to on zabił Padmé, Vader wpadł we wściekłość i rozpacz.

Post mortem

Była bardzo piękna... Miła, ale... smutna.[12]
— Leia Organa do Luke'a Skywalkera na Endorze, na krótko przed bitwą o Endor.

Ciało Amidali przetransportowano na Naboo. Tysiące obywateli uczestniczyły w publicznym pogrzebie, pragnąc oddać jej ostatni hołd. Padmé Amidala Naberrie wyzwoliła ich planetę spod okupacji trzynaście lat wcześniej, zjednoczyła lud Naboo z Gunganami, a przy tym zawsze krzewiła demokrację, działając według swoich zasad. Na pogrzebie obecna była zarówno królowa Naboo — Apailana — wraz z Królewską Radą Doradczą, jak i Boss Nass, Ruwee i Jobal Naberrie, senator Jar Jar Binks oraz służki Amidali. Aby chronić bliźnięta młodej senator i Skywalkera przed zakusami Imperatora, do wiadomości publicznej podano, że dziecko Padmé umarło wraz z nią, taką też wiadomość dostali zarówno jej rodzice, jak i Apailana. Na pogrzebie odpowiednio uwypuklono strój Padmé, by nic nie wzbudzało podejrzeń.

Pogrzeb Padmé.

Obi-Wan Kenobi wraz z Yodą i Bailem Organą zdecydowali, że należy rozdzielić dzieci Padmé i Anakina; Kenobi oddał więc Luke'a na wychowanie do rodziny Larsów (Owena i Beru) na Tatooine, a sam osiadł nieopodal, aby doglądać chłopca. Leię natomiast adoptowała rodzina królewska — Bail i Breha Organa z Alderaanu. Tym samym Leia uzyskała tytuł księżniczki.

Leia w 4 ABY wspominała, że pamiętała Padmé. Twierdziła, że matka była bardzo piękna, a zarazem bardzo smutna.

Ciekawostki

  • W rolę Padmé Amidali we wszystkich trzech epizodach trylogii prequeli wcieliła się Natalie Portman.
  • Istnieje kolejna nieścisłość: w Powrocie Jedi, Leia wyznaje Luke'owi, że nie pamięta dokładnie swojej matki. Mówi, że była piękna, ale smutna, oraz że umarła gdy ona była mała. Nie wiadomo więc, czy Leia naprawdę mówiła o Padmé (gdyż ta umarła chwilę po porodzie, choć istnieją teorie, że Leia wyczuła jej "miłość" i obecność poprzez Moc i tak ją zapamiętała), czy o przybranej matce o imieniu Breha Organa.
  • Wizerunek Padmé po raz pierwszy pojawił się w legendarnym komiksie Ostatni rozkaz, na obrazie znajdującym się w Pałacu Imperialnym, w którym mieszkała Leia. Komiks ukazał się około rok przed premierą Mrocznego widma, kiedy było już wiadomo, że to Natalie Portman będzie odgrywać rolę matki bliźniąt. Autor postanowił ją więc umieścić w swoim komiksie.
  • W sanskrycie "Padmé" znaczy tyle co "kwiat lotosu", a "Amidala" oznacza "duchowe objawienie", "duchową manifestację".
  • W języku egipskim imię "Nabirye" oznacza "matkę bliźniąt".
  • W Polsce, we wszystkich filmach trylogii prequeli i obu serialach Wojny klonów głosu Padmé użyczyła Aleksandra Rojewska.
  • W początkowych wersjach Zemsty Sithów Padmé miała zaatakować Anakina sztyletem ukrytym w rękawie po tym, jak ten przeszedł na ciemną stronę.[13]

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję cytatów
Padmé Naberrie.
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Padmé Amidali Naberrie.

Linki zewnętrzne