Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Watto

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Watto.jpg
Watto
Miejsce pochodzenia: Toydaria
Rasa: Toydarianin
Wzrost: 137 cm[1]
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Pomarańczowe
Kolor skóry: Niebieska
Przynależność: Armia Konfederacji Ossiki
Watto to Toydarianin mieszkający na planecie Tatooine. Był właścicielem warsztatu, sklepu i wysypiska śmieci w Mos Espie, gdzie żył z handlu różnymi częściami do statków kosmicznych, ścigaczy i droidów. Był również nałogowym hazardzistą, wolny czas spędzał na wyścigach podracerów, gdzie obstawiał swoje ciężko zarobione pieniądze. Swoich niewolników traktował lepiej niż inni. Był on właścicielem Anakina Skywalkera.

Biografia

Młodość

Watto dorastał na Toydarii, służąc w Armii Konfederacji Ossiki. W czasie wojny planeta cierpiała na suszę i armia walczyła w celu zdobycia monopolu na żywność. Po kilku latach, gdy wojna się skończyła, Watto przeniósł się na Tatooine.

Życie na Tatooine

Watto uczył się sztuki handlu w klanach Jawów, gdzie nauczył się wielu sztuczek i rozwinął swoje umiejętności. Jedną z nich był trik z laską. Watto umiał latać, ale w czasie negocjacji posługiwał się swoją laską, żeby wzbudzić litość. Watto tęsknił za swoją rodowitą planetą. Lubił się relaksować, więc w wolnym czasie palił szisze w połączeniu z nawaniaczem, który tworzył zapach alg, czyli woń jezior Toydarii. Potem otworzył swój sklep w Mos Espie, wygrał też od Gardulli dwoje niewolników: Shmi Skywalker oraz jej syna, Anakina.

W roku 32 BBY na Tatooine wylądowali uciekinierzy z zaatakowanej Naboo - królowa Amidala ze swoim dworem oraz dwóch Jedi, Obi-Wan Kenobi i Qui-Gon Jinn. Szukając części do swojego uszkodzonego statku, trafili do sklepu Watto. Nie chciał on zaakceptować republikańskich kredytów, jednak dzięki podstępowi Qui-Gona i temu, że był uzależniony od hazardu, przegrał w wyścigach podracerów nie tylko części, ale i swojego niewolnika Anakina, w którym Qui-Gon widział przyszłego Jedi.[2] Anakin dziesięć lat później powrócił na Tatooine szukając swojej matki, spotkał się on z Watto który przyznał się do tego, że sprzedał Shmi Larsowi.[3]

Po wojnach klonów Watto nie był świadomy przemiany Anakina w Dartha Vadera. Ciągle działał w Mos Espie, również w czasie bitwy o Yavin. Gdy zdecydował się odejść na emeryturę oddał swój biznesowy dorobek W. Waldowi.

Pojawienia niekanoniczne

  • Watto pojawia się również w komiksie Stare rany. Zostaje w nim zamordowany przez Dartha Maula, który jak się okazuje przeżył pojedynek z Obi-Wanem Kenobim. Maul ma teraz mechaniczne nogi i szuka Kenobiego po galaktyce. Próbuje wydobyć informacje z Watto, ale gdy okazuje się, że ten nic nie wie, zabija go. Nie są to jednak kanoniczne wydarzenia.[4]

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!