Watto

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Watto
Miejsce pochodzenia: Toydaria[1]
Rasa: Toydarianin
Wzrost: 137 cm[2]
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Pomarańczowe
Kolor skóry: Niebieska
Watto to Toydarianin mieszkający na Tatooine w Mos Espie. Był właścicielem warsztatu i sklepu, w którym handlował używanymi częściami ścigaczy, statków kosmicznych oraz droidów. Wolny czas spędzał na oglądaniu wyścigów ścigaczy i obstawianiu zwycięzców. Był właścicielem Shmi Skywalker i Anakina Skywalkera oraz nałogowym hazardzistą.

Biografia

Qui-Gon Jinn targuje się z Watto o części do statku.

Był żołnierzem na ojczystej Toydarii, lecz został ciężko ranny i opuścił planetę. Na Tatooine podpatrzył handlujących złomem Jawów i nauczył się kilku sztuczek, po czym otworzył własny interes. [2]

Kilka lat przed 32 BBY wygrał dwoje niewolników, Shmi Skywalker oraz jej syna, Anakina, od Gardulli Starszej[3]. W roku 32 BBY na Tatooine przylecieli uciekinierzy z Naboo, królowa Padmé Amidala, jej dwór oraz dwaj Jedi, Qui-Gon Jinn i Obi-Wan Kenobi oraz Gunganin, Jar Jar Binks. Ich statek potrzebował nowych części hipernapędu, ponieważ został postrzelony przez siły Federacji Handlowej. W celu zakupienia nowych części udali się do Mos Espy, do sklepu Watta. Nie chciał on zaakceptować republikańskich kredytów, dlatego Qui-Gon Jinn założył się z nim o wynik wyścigu ścigaczy, Boonta Eve Classic[1] i jego niewolnika, Anakina. Mistrz Jedi wygrał zakład, zwrócił chłopcu wolność i razem z innymi naprawił zepsuty statek. Widząc w Anakinie potencjam na rycerza Jedi zabrał go ze sobą na Coruscant.

Skywalker 10 lat później powrócił na Tatooine w poszukiwaniu swojej matki. Dowiedział się od Watto, że ten sprzedał ją Clieggowi Larsowi, który się z nią ożenił[4].

Przypisy

Źródła