Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Watto

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


LottDodZrodla.png
To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Watto.jpg
Watto
Miejsce pochodzenia: Toydaria[1]
Rasa: Toydarianin
Wzrost: 137 cm[2]
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Pomarańczowe
Kolor skóry: Niebieska
Watto to Toydarianin mieszkający na Tatooine w Mos Espie. Był właścicielem warsztatu i sklepu, w którym handlował używanymi częściami ścigaczy, statków kosmicznych oraz droidów. Wolny czas spędzał na oglądaniu wyścigów ścigaczy i obstawianiu zwycięzców. Był właścicielem Shmi Skywalker i Anakina Skywalkera oraz nałogowym hazardzistą.

Biografia

Qui-Gon Jinn targuje się z Watto o części do statku.

Był żołnierzem na ojczystej Toydarii, lecz został ciężko ranny i opuścił planetę. Na Tatooine podpatrzył handlujących złomem Jawów i nauczył się kilku sztuczek, po czym otworzył własny interes. [2]

Kilka lat przed 32 BBY wygrał dwoje niewolników, Shmi Skywalker oraz jej syna, Anakina, od Gardulli Starszej[3]. W roku 32 BBY na Tatooine przylecieli uciekinierzy z Naboo, królowa Padmé Amidala, jej dwór oraz dwaj Jedi, Qui-Gon Jinn i Obi-Wan Kenobi oraz Gunganin, Jar Jar Binks. Ich statek potrzebował nowych części hipernapędu, ponieważ został postrzelony przez siły Federacji Handlowej. W celu zakupienia nowych części udali się do Mos Espy, do sklepu Watta. Nie chciał on zaakceptować republikańskich kredytów, dlatego Qui-Gon Jinn założył się z nim o wynik wyścigu ścigaczy, Boonta Eve Classic[1] i jego niewolnika, Anakina. Mistrz Jedi wygrał zakład, zwrócił chłopcu wolność i razem z innymi naprawił zepsuty statek. Widząc w Anakinie potencjam na rycerza Jedi zabrał go ze sobą na Coruscant.

Skywalker 10 lat później powrócił na Tatooine w poszukiwaniu swojej matki. Dowiedział się od Watto, że ten sprzedał ją Clieggowi Larsowi, który się z nią ożenił[4].

Przypisy

Źródła