Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Cliegg Lars

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Cliegglars.jpg
Cliegg Lars
Data i miejsce narodzin: Około 82 BBY
Data i miejsce śmierci: 20 BBY[1]
Miejsce pochodzenia: Tatooine
Rasa: Człowiek
Wzrost: 183 cm[2]
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Niebieskie
Kolor skóry: Jasna
Profesja: Farmer wilgoci
Cliegg Lars był ojcem Owena Larsa i mężem Shmi Skywalker, a co za tym idzie ojczymem Anakina Skywalkera.

Biografia

Wczesne życie

Cliegg był synem Greddy i Lefa Larsa, miał młodszego brata Ederna Larsa. Urodził się na Tatooine w roku 82 BBY. Cliegg nie miał ochoty zostać farmerem, tak jak jego rodzice. Przeniósł się na planetę Ator, położoną w centrum galaktyki. Tam poznał swoją pierwszą żonę, Aikę. Bardzo szybko okazało się, że na Ator nie ma dobrych warunków do założenia rodziny. Aika umarła po urodzeniu ich pierwszego dziecka - Owena. Cliegg razem z dzieckiem postanowił wrócić na Tatooine.

Jego farma, odziedziczona po rodzicach, położona była niedaleko miasta Anchorhead. Była urządzona skromnie. Większość "zabudowań" mieszkalnych i gospodarczych mieściła się pod ziemią. Gdy Owen dorósł, na farmę wprowadziła się jego narzeczona, a później żona, Beru Whitesun.

Poznanie Shmi

Pewnego dnia Cliegg, będąc w Mos Espie, zobaczył kobietę - Shmi Skywalker. Wykupił ją od Watto, jej aktualnego pana, a po jakimś czasie uwolnił i poślubił.

W pięć lat po ślubie Cliegga i Shmi doszło do tragicznego zdarzenia. Shmi wyszła rano, aby nazbierać grzybów, które rosły na skraplaczach wilgoci. Została porwana przez Jeźdźców Tusken. Cliegg, gdy się tylko o tym dowiedział, postanowił odbić żonę. Wraz z trzydziestoma innymi farmerami zaatakował osadę Tuskenów. Na samym początku walki stracił jednak nogę (wpadł w pułapkę - jego noga została odcięta przez cienki drut przeciągnięty tuż nad powierzchnią piasku) i nie mógł walczyć. Doszło do masakry. Owen wraz z Clieggiem i czterema farmerami, którzy przeżyli, wycofał się. W miesiąc później na farmę Cliegga (poruszającego się teraz na fotelu repulsorowym) przybył Anakin Skywalker. Jedi odbił Shmi z rąk Tuskenów. Niestety nie dowiózł jej żywej do męża.

Śmierć

Cliegg umarł najprawdopodobniej jeszcze przed przywiezieniem na Tatooine młodego Luke'a Skywalkera, ponieważ w Zemście Sithów już ta postać nie występuje.

Ciekawostki

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!