Anchorhead

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Anchorhead.jpg
Anchorhead
Lokalizacja: Tatooine
Funkcja: Miasto
Ważne miejsca: Port kosmiczny


Anchorhead to jedno z najstarszych miast na planecie Tatooine. Położone było około 80 kilometrów od innego ośrodka miejskiego, Mos Eisley.

Historia

Anchorhead powstało jako osada górnicza. Z powodu niewielkich zasobów złóż, było wielokrotnie opuszczane i zasiedlane od nowa. Właściciele każdej kolejnej firmy wydobywczej rezygnowali z działalności, gdy tylko poznawali prawdę o niskim stanie ilości surowców, nierzadko pozostawiając w mieście sprzęt, którego zabieranie było nieopłacalne. Porzucony sprzęt górniczy, jak i wiele innych szczątków, został wykorzystany przez miejscową rasę Jawów do wybudowania piaskoczołgów[1].

Ebon Hawk nad Anchorhead.

W roku 3956 BBY do Anchorhead przybył cierpiący na zanik pamięci Revan, który poszukiwał wskazówek mogących doprowadzić go do ukrytego artefaktu Rakatan, Gwiezdnej Mapy. W czasie przebywania w osadzie, Revan oraz jego kompanie zostali zaatakowani przez grupę mrocznych Jedi wysłanych przez Lorda Sithów Dartha Malaka, z którą Jedi sobie poradzili[1].

Gdy trafił do biura korporacji Czerki, dowiedział się od urzędniczki firmy, że pozwolenia na opuszczenie murów osady zostały zawieszone. Jednakże oficer udostępniła inną możliwość, w zamian za usługę dla korporacji. Zgodziła się wydać kartę łowiecką, która umożliwiała wychodzenie na zewnątrz, jednak w zamian za polowanie na Ludzi Piasku, którzy atakowali piaskoczołgi i górników Czerki. Dowodem dokonanych łowów, miały być kije Gaffi. Revan nie mając innego wyboru, przystał na warunki. Gdy opuścił biuro, zaczepił go durosjański ekolog Dayso Cooh i zaproponował mu alternatywną możliwość zakończenia konfliktu. Wyjawił mu, że Ithorianin Yuka Laka ma w ofercie swojego sklepu droida posługującego się językiem tuskeńskim, co daje szansę porozumienia się z Ludźmi Pustyni. Revan odwiedził sklep i zakupił robota HK-47. Dzięki oprogramowaniu droida, Jedi nawiązał kontakt z Tuskenami. W zamian za dostarczenie tubylcom dwóch skraplaczy wilgoci, Revan otrzymał kij Gaffi od Wodza enklawy oraz mapę, dzięki której mógł bezpiecznie przejść przez Morze Wydm, do jaskini, gdzie swoje legowisko miał smok krayt. Miejsce to było też pozostałościami po placówce Rakatan, gdzie znajdowała się Gwiezdna Mapa. Oprócz tego uwolnił w porozumieniu z wodzem Tuskenów więzionych w ich enklawie Griffa Vao oraz trzech Jawów.[1].

Budowa

Mapa Anchorhead (3956 BBY).

W osadzie znajdował się port kosmiczny, a z jego z jego doków korzystał Revan w czasie swojej wędrówki. Dokiem ten należał do korporacji Czerka, która pobierała opłaty za korzystanie z niego. Po opuszczeniu lądowiska, wytyczoną ścieżką można było dostać się do miejsc i usług jakie oferowała ta nieduże miasto. Niedaleko wejścia do doków, mieściła się loża myśliwych, którą zarządzał Ithorianin Fazza Utral. W miejscu tym spotykali się myśliwi, których główną zwierzyną były wraidy. Niedaleko loży swoje lokalne biuro prowadziła korporacja Czerka. Była obsługiwana przez oficera protkolarnego, który zawierał kontrakty oraz pilnował interesów firmy na planecie. Swój sklep prowadził tu też Rodianin Greeta Holda. Nieco dalej znajdował się lokal w którym organizowano oraz rejestrowano się do wyścigów na śmigach, które odbywały się na niedaleko położonym torze wyścigowym. Organizacją tej rozrywki zajmował się Hutt Motta. Po wrażeniach nabytych na wyścigach, można było udać się do kantyny i napić się drinków serwowanych barmana oraz posłuchać klimatycznej muzyki typowej dla tych miejsc. Na dużym placu, gdzie znajdowała się brama pozwalająca opuścić wnętrze osady, można było trafić do sklepu zaopatrzeniowego prowadzonego przez Yuka Lakę. Gdy chciało się opuścić w miarę bezpieczne mury miasta, należało wpierw postarać się o pozwolenie od Czerki. Przy bramie stał strażnik, który puszczał osobników posiadających takie zezwolenia[1].

Ciekawostki

Anchorhead w wyciętej sceny z Nowej nadziei.

Przypisy

Źródła