Wyścig śmigów

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Wyścig.

Wyścigi śmigów to szybki i spektakularny sport popularny w całej galaktyce. Używano w nim zmodyfikowanych maszyn, nazywanych śmigami, które mogły osiągać prędkości do 600 km/h.

W czasach wojny domowej Jedi, konkurujący ze sobą zawodnicy nie ścigali się ze sobą w tym samym czasie. Odbywało się to na innych zasadach, gdzie każdy pilot ścigał się samotnie na torze pełnym przeszkód i platform przyśpieszających. Gdy wszyscy zawodnicy ukończyli przejazd po kilka prób, to wygrywał ten który osiągnął najlepszy czas. Sport ten największą popularność zdobył na Taris gdzie odbywał się wyścig otwierając sezon, jednak z czasem zadomowił się też na innych planetach, takich jak Nar Shaddaa, Onderon, Telos IV, Manaan i Tatooine. Jednym z najbardziej znanych uczestników tego sportu był Revan, który wygrał wyścig na Taris, niedługo przed jej zniszczeniem.

Niektóre planety posiadają własne amatorskie trasy, jeden taki był na Tatooine, którego zarządcą był osobnik rasy Hutt - Motta, który za osiąganie dobrych wyników płacił bonami wyścigowymi.

Znani piloci

Znane wyścigi

Popularne tory

Źródła