Smok krayt

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Ten artykuł dotyczy zwierzęcia. Zobacz też: Krayt.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Smok krayt
Planeta pochodzenia: Tatooine
Przeciętna długość: 45 m
Kolor łusek:
  • Zielony
  • Brązowy
  • BiałySmoki krayt były olbrzymimi, drapieżnymi gadami zamieszkującymi planetę Tatooine.

Charakterystyka

Krayty rosły przez całe życie, zazwyczaj osiągając długość 45 metrów i wagę 20 ton. Mogły dożyć około stu lat i nie słabły z upływem czasu. Najstarsze i największe ze smoków można było znaleźć w wysokich górach ich rodzinnej planety. Ich naturalnym pożywieniem były banthy, jednak nie pogardzały też Jeźdźcami Tusken lub innymi rasami inteligentnymi. Mimo, że wygląd smoków robił wrażenie, rzadko atakowały, jeżeli nie zostały sprowokowane. Jeśli jednak do tego dochodziło i mimo wszystko krayt zaatakował, istniała szansa, że zamiast na ofiarę rzuciłby się na jej cień. Było to spowodowane faktem, że krayty słabo rozróżniały wymiarowość przedmiotów. Ich inną słabością były nozdrza. Celny strzał z blastera był w stanie przebić chrząstkę i dotrzeć do mózgu, powodując natychmiastową śmierć bestii.

Podgatunek smoka krayt.

Układ pokarmowy tych gadów posiadał interesujące cechy. Zjedzony pokarm był miażdżony w przełyku, a niestrawione resztki w postaci drobnego pyłu, ulegały obróbce i stawały się niemal przezroczystym kamieniem, zwanym perłą smoka krayt. Klejnot ten był niezwykle cenny w przemyśle jubilerskim lub jako trofeum, ponieważ jedynym sposobem na jej zdobycie było zabicie smoka. Jeźdźcy Tusken traktowali go jak relikwie, a jego posiadacza jak prawdziwego wojownika. Perła nadawała się również jako kryształ skupiający w mieczu świetlnym.

Krayty wykazywały wrażliwość na Moc. Chętnie zamieszkiwały tereny silne ciemną stroną. Jednym z takich miejsc była jaskinia, w której Rakatanie ukryli jedną z Gwiezdnych Map. Smok urządził tam sobie legowisko, co w ciągu kilku lat zaowocowało u niego nienaturalnie dużym rozmiarem.

Podgatunki

Oprócz powszechnie spotykanych smoków krayt istniała niezwykle rzadka i mało znana odmiana tych zwierząt. Najbardziej widoczną między nimi różnicą było to, że rzadkie smoki były nieporównywalnie większe. Posiadały również pięć par nóg oraz dużo dłuższy i giętki ogon, używany do walki. W odróżnieniu od swoich krewnych, wolały zamieszkiwać pustynie.

Ciekawostki

  • W roku 0 BBY Ben Kenobi naśladował wycie godowe smoka krayt, aby odstraszyć Ludzi Pustyni.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
smoków krayt.