HK-47

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji. W tym artykule należy: poprawić styl, interpunkcję.

HK-47
Planeta pochodzenia Nieznana (znaleziony przez Revana w Anchorhead na Tatooine)
Data skonstruowania 3959 BBY
Stwórca Revan
Producent Systech Corporation
Model HK-47
Typ Droid zabójca / protokolarny
Wysokość 180 cm
Płeć Męskie oprogramowanie
Kolor sensorów Czerwony
Uzbrojenie Karabin blasterowy
Wyposażenie Brak
PrzynależnośćHK-47 był wyspecjalizowanym droidem zabójcą oraz łowcą Jedi zbudowanym przez Revana pod koniec wojen mandaloriańskich. HK został stworzony do likwidacji celów, które mogły w jakikolwiek sposób zagrozić galaktyce. W tym celu posiadał algorytm zabójcy, który pozwalał mu na niezależne wykonanie zamachu. Wykorzystywał wszystkie możliwe środki, byle zlikwidować cel. Revan uruchomił swojego droida na krótko przed zdradą swojego ucznia Dartha Malaka i utratą pamięci. HK po utracie mistrza stawał się własnością kolejnych osób w różnych zakątkach galaktyki do czasu, aż trafił do sklepiku Yuka Laka w Anchorhead na Tatooine. W 3956 BBY Revan poszukujący gwiezdnych map odnalazł HK i kupił go w roli robota protokolarnego. Po wykupieniu, droid pomógł swojemu dawnemu mistrzowi odnaleźć i zniszczyć Gwiezdną Kuźnię.

Po tych wydarzeniach HK został uszkodzony, a jego plany konstrukcyjne zostały skradzione przez GO-TO. 5 lat później Wygnana Jedi odnalazła HK-47 na pokładzie Ebon Hawka. Naprawiła go, a On towarzyszył jej w poszukiwaniach mistrzów Jedi.

4 tysiąclecia później HK został znaleziony na Mustafar, gdzie dostał nowy pancerz.

Historia

Kiedy HK-47 został zakupiony przez Revana nie był w najlepszym stanie. Nie pamiętał swojej przeszłości, a niektóre funkcje nie działały. Revan dokonywał systematycznych napraw, po których HK przypomniał sobie część swoich poprzednich dziejów, a także uzyskał dostęp do swoich wcześniej nie działających funkcji. Po każdej udanej naprawie HK opowiadał Revanowi kolejny epizod z jego życia, który zdołał sobie przypomnieć. Droid odzyskiwał wspomnienia od końca. Tak więc podczas pierwszej naprawy dokonanej przez Revana, HK przypomniał sobie swojego ostatniego właściciela. Dopiero podczas kolejnych napraw odzyskiwał coraz dalsze wspomnienia.

Pierwsza naprawa

Jego ostatnim właścicielem był człowiek, niski rangą przedstawiciel korporacji handlowej Systech Corporation. Zakupił HK od przyjaciela. Droid służył mu jako ochroniarz oraz pełnił funkcję droida protokolarnego. Po dwóch miesiącach mężczyzna odkrył algorytm zabójcy i jak twierdzi HK: był z tego bardzo zadowolony. Po jakimś czasie mężczyzna dowiedział się, że inna firma buduję konkurencyjny produkt, który może go zrujnować. Był bardzo zdenerwowany. Kazał HK uruchomić swój algorytm zabójcy i zlikwidować wszystkie osoby odpowiedzialne za budowę tajemniczego produktu. Jednak okazało się, że inna firma to w rzeczywistości filia Systech Corporation. Kiedy właściciel HK dowiedział się o swojej pomyłce, było za późno. Jego droid zdołał zabić już stu czterech pracowników firmy. Mężczyzna wpadł w szał. Dźgnął HK przyrządem do pisania i w wyniku wyładowania elektrycznego zginął. Uszkodził przy tym algorytm zabójcy. Potem HK dezaktywował się (kiedy traci właściciela - wyłącza się). Kiedy firma upadła, został sprzedany do sklepu Yuka Laki jako własność upadłej firmy Systech Corporation.

Druga naprawa

Jego wcześniejszym właścicielem był senator z planety Coruscant. Jak określa go HK: był ważną osobistością i umiał docenić jego artyzm. Senator myślał, że HK to droid protokolarny. Potem jednak jeden z jego doradców odkrył jego algorytm zabójcy. Gdy powiedział o tym senatorowi, ten kazał HK go zabić. Droid wykonał to polecenie z przyjemnością. Wyeliminował nawet (choć bez wiedzy senatora) kilku politycznych rywali swojego Pana. Sądził, że ten może zostać nawet Kanclerzem. Był na tyle zadowolony ze swojego droida, że kazał mu wyeliminować swoją żonę, którą podejrzewał o zdradę. Potem jednak rozmyślił się i ścigał HK, by zapobiec w likwidacji. W końcu, gdy HK odnalazł żonę senatora w ich domku letniskowym, mąż zasłonił swoją żonę ratując Ją od śmierci i zginął od strzału swojego droida. Po tym wydarzeniu żona sprzedała robota swojemu przyjacielowi z Systech Corporation.

Trzecia naprawa

HK dostał się w ręce gangstera, Hutta Bochaba z planety Sleheyron. Pomagał on swojemu Panu w prowadzeniu przestępczej działalności likwidując przede wszystkim jego wrogów. Podczas gdy służył Bochabowi. Zabił trzysta dwadzieścia dwie osoby. Potem do interesów Hutta zaczął mieszać się Kantor. Gdy HK wrócił po kolejnej udanej misji, zobaczył że jego Pana zabiły zbiry tej organizacji. Nie mając właściciela wyłączył się. Dostał się w ręce innego Hutta, konkurenta Bochaby. Ten zaś oddał go pewnemu senatorowi w ramach łapówki.

Czwarta naprawa

HK został wysłany, by dokonać zamachu w mandaloriańskiej przestrzeni. Po tym jego sensory uległy uszkodzeniu. Nie mógł wrócić do miejsca skąd został wysłany. Jeden z żołnierzy porwał go jako łup. Po naprawie wykorzystywał jego algorytm zabójcy, by podnieść swoją rangę. Potem nasłał droida na samego Mandalora. Był to najgorszy zamach w historii HK-47, ponieważ przywódca Mandalorian zdołał przestawić cel droida z siebie na żołnierza który go wysłał. HK niechętnie zabił swojego Pana. Po tych wydarzeniach został sprzedany na czarnym rynku w Sleheyronie. Po ostatniej, czwartej naprawie, droid stwierdził, że odzyskanie dalszych wspomnień jest niemożliwe, gdyż może je odblokować tylko konkretny bodziec. HK nie miał pojęcia jaki.

Pełna sprawność

Hk-47 odzyskał kontrolę nad swoimi wszystkimi systemami oraz przywrócił resztę swojej pamięci dopiero wtedy, gdy Revan odkrył swoją prawdziwą tożsamość. Kiedy Revan na pokładzie Mrocznego Jastrzębia ogłosił pozostałym członkom drużyny, kim naprawdę jest, HK stwierdził, że to właśnie na ten bodziec czekał. Przypomniał sobie wtedy, że to właśnie Revan go skonstruował, a przed wysyłaniem na kolejne misje kasował pamięć, by nikt nie dowiedział się, czyim jest robotem. Tak więc gdy Revan został zdradzony przez swojego ucznia - Dartha Malaka, HK-47 po wykonaniu misji w mandaloriańskiej przestrzeni nie pamiętając, że to właśnie on jest jego twórcą, dostawał się w inne ręce, by w końcu trafić do sklepu Yuka Laki, a jakiś czas później zostać nieświadomie kupionym przez swojego stwórcę.

Wraz z Wygnaną Jedi

Gdy Revan zniszczył Gwiezdną Kuźnię i udał się w Nieznane Regiony, HK wraz z T3-M4 po 4 latach odnaleźli się na pokładzie Mrocznego Jastrzębia, gdy Kreia uratowała Wygnaną Jedi. HK był mocno uszkodzony i dopiero po naprawie został ponownie aktywowany. Towarzyszył Wygnanej Jedi podczas poszukiwań Mistrzów Jedi. Podczas tej wyprawy Wygnana próbowała dowiedzieć się nieco więcej o przeszłości droida, który zresztą sam jej nie pamiętał.

W końcu zdołał przypomnieć sobie niektóre wydarzenia. Został zbudowany na krótko po rozpoczęciu Wojny Domowej Jedi. Jego celami byli Jedi lub osoby, które ich wspierały. Wszyscy oni potencjalnie zagrażali Revanowi. HK był wysyłany głównie do takich celów.

W rozmowie z Wygnaną Jedi, stwierdził, że podczas bitwy na Malachor V Revanowi nie tyle chodziło o zabicie Mandalorian, co Jedi. Chciał ich podporządkować jego woli. Droid stwierdził, że większość Republikańskich żołnierzy oraz Jedi, którzy zginęli w tej bitwie nie popierało działań Revana i właśnie dlatego ponieśli śmierć.

HK-50

Droidy typu HK-50.

HK-47 bardzo chciał się dowiedzieć czegoś o droidach HK-50. Nie mógł ich zniszczyć, ponieważ były one zbudowane na podstawie jego planów. Posiadały tę samą matrycę, więc jego program ochronny zabraniał ich niszczenia. Na takiej samej zasadzie HK-47 nie mógł zniszczyć samego siebie. Fabryka droidów HK-50 znajdowała się na planecie Telos.[1]

Dalsze losy

Kiedy w Akademii Trayus Kreia przepowiadała przyszłość Wygnanej Jedi oraz poszczególnym członkom drużyny, losy robotów (czyli HK-47 oraz T3-M4) nie były jej znane. Jednakże cztery tysiące lat później, został odnaleziony na planecie Mustafar.

Techniki zabijania

Szkic koncepcyjny HK-47.
Jeśli zobaczę kolejnego idiotę, atakującego Jedi blasterem, sam go zabiję![2]
— HK-47 do Wygnanej Jedi

Jak twierdził HK - zabił On bardzo dużo istot, w szczególności Jedi. Według niego nie było to wcale trudne. Jak radził Wygnanej Jedi, najlepsze są granaty, wiązki rakiet, miny czy ładunki plazmowe. Za najlepszą obronę uważał tarczę energetyczne, gdyż jak mówił: miecze świetlne mają trudności z przebiciem takich tarcz. Dobrą technika był też pośredni atak - zranić towarzysza Jedi, a wtedy ten odsłoni się, by ratować swojego towarzysza. HK gardził takim zachowaniem. Uważał je za samoniszczącą drogę ofiarowania i pacyfizmu, którą podążali Jedi.

Charakter

HK-47 był droidem zabójcą. Na każdym kroku pytał swojego Pana czy może kogoś dla niego zabić. Lubił to robić, a także zadawać ból. Ludzi nazywał worami mięcha. Gdy tylko nadarzała się okazja, HK prosił o zgodę na zabicie jakiejkolwiek osoby. Istnieje nawet mod do gry Knights of the Old Republic, w którym HK zabija Yuke Lake.

Ciekawostki

Figurka od Hasbro.
  • HK-47 zabił około 500 ludzi.
  • Pierwszym "worem mięcha" był Malak. Następnie Revan zaprogramował go tak, aby na każdego człowieka mówił "wór mięcha".
  • Firma Hasbro Inc. zajmująca się tworzeniem zabawek, wydała HK-47 jako figurkę w wersji 3¾ w serii The Legacy Collection. Zabawka pojawiła się w 2008 roku w 7 fali serii, która dotyczyła filmu Atak klonów. Figurkę można było zbudować dzięki dodatkowi do serii pt. Build-A-Droid, jeśli wcześniej uzbierało się komplet 6 figurek (są to: kapitan Typho, Obi-Wan Kenobi, Anakin Skywalker, Tarados Gon, Beru Whitesun i Owen Lars) z danej fali, z którymi były dostępne poszczególne elementy droida.[3]

Przypisy

  1. Gracz nie mógł jej jednak odwiedzić, ponieważ została ona wycięta z gry przez twórców, gdyż Ci śpieszyli się z wydaniem gry. Fabrykę będzie można odwiedzić za pomocą modu The Sith Lords Restoration Project.
  2. Knights of the Old Republic II: The Sith Lords
  3. HK-47 (Build-A-Droid)

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
HK-47.


Towarzysze Revana
[Pokaż/Ukryj]
Towarzysze Meetry Surik
[Pokaż/Ukryj]