Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Jolee Bindo

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
JoleeKotOR.jpg
Jolee Bindo
Rasa: Człowiek
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Ciemna
Przynależność:
Profesja: Jedi
Jolee Bindo to Jedi, który po wielkiej wojnie Sithów osiedlił się na Kashyyyku, skąd w 3956 BBY zabrał go Revan poszukujący Gwiezdnych Map.

Biografia

Młodość

Jolee Bindo

Jolee Bindo był doświadczonym padawanem jeszcze przed wielką wojną Sithów. Był uparty i zuchwały, co nie podobało się Radzie. Mimo że był Jedi, zajmował się przemytem. Rada wiedziała o tym, lecz niewiele mogła w tej sprawie zrobić. Kiedy wyszła na jaw sprawa, że król układu Ukatis głodzi swoich mieszkańców, aby łatwiej mógł ich kontrolować Senat próbował wynegocjować umowę, lecz nic z tego wyszło. Jolee, widząc cierpienie ludzi postanowił znaleźć partnera i statek i przemycać towary dla mieszkańców Ukatis. Większość zapasów, które Bindo przemycał pochodziły z darowizn obywateli innych planet, ale część była kupowana za pieniądze skradzione bogatym mieszkańcom. Jolee nazywał to podatkiem od chciwości. Kiedy po raz kolejny przemycał towary na Ukatis, jego statek został zestrzelony przez Nayamę - kobietę wrażliwą na Moc. Jolee, przebywając w więzieniu zakochał się w niej do tego stopnia, że porwał ją podczas swojej ucieczki. Chciał szkolić ją na Jedi, ale Rada zabroniła mu tego, ze względu na wiek Naymy oraz to, że był tylko padawanem. Mimo tego Jolee potajemnie trenował swoją ukochaną. Kochał ją tak mocno, że nie dostrzegał jej upartości i pasji. Wkrótce wziął z nią ślub.

Wielka wojna Sithów

Jakiś czas później wybuchła wielka wojna Sithów. Exar Kun został Sithem pociągając za sobą wielu innych Jedi. Wkrótce potem miłość Joleego i Nayamy skończyła się, gdyż została ona również zwiedziona ze ścieżki Światła przez obietnice Exara Kuna, który przeciągnął ją na ciemną stronę Mocy. Była ukochana próbowała zrobić to samo z Joleem, ale ten nie dał się skusić. W tej sytuacji Nayama wyjęła miecz świetlny i zaatakowała męża. Jolee jednak wygrał pojedynek, lecz nie potrafił zabić swojej wielkiej miłości. Bindo nie potrafił sobie tego wybaczyć, zwłaszcza, że Nayama zabiła później wielu Jedi, zanim sama zginęła w ostatniej bitwie. W czasie wojny Jolee był wyróżniającym się Jedi, poznał także Nomi Sunrider z którą się zaprzyjaźnił. Gdy wojna dobiegła końca Bindo stanął przed Radą Jedi, aby odpowiedzieć za swoje poczynania. Był oskarżony o szkolenie swojej żony mimo zakazu, a także nie pokonanie jej, gdy przeszła na ciemną stronę Mocy. Jolee był pewny, że wyrok będzie skazujący, lecz ku jemu zdziwieniu Rada orzekła, że wystąpiły pewne okoliczności łagodzące i Bindo zasługuje na litość. Powiedziała, że nauczył się mądrości poprzez ból i nie wymierzyła mu żadnej kary. Chciała go również awansować na rycerza Jedi za zasługi jakich dokonał na wojnie. Wtedy to Jolee zawiódł się na Jedi, uznał, że nawet oni mogą się mylić i być niesprawiedliwi. Odrzucił awans i opuścił Zakon.

Po wojnie

Jolee zaczął podróżować po galaktyce, sam nie wiedząc czego szuka. Wałęsał się od jednego systemu do drugiego, odwiedzając cywilizowane planety, lecz szybko zauważył, że tamtejsi ludzie często nie ufają Jedi, dostrzegł ich fałsz i zdradę. Postanowił więc udać się do niecywilizowanych światów, gdzie mógłby się wyciszyć z dala od chciwości ludzi. Podczas jednej ze swojej podróży lecąc w pobliżu Kashyyyka wleciał w pas asteroid, który uszkodził systemy na jego statku. Mógł jednak nim manewrować, więc udało mu się wylądować na planecie, w Krainach Cienia. Jego statek został jednak zniszczony, co spowodowało, że Jolee postanowił osiedlić sie na stałe na Kashyyyku. Początkowo Wookiee - naturalni mieszkańcy Kashyyyka byli bardzo nieufni, jednak z biegiem lat udało mu się zyskać ich zaufanie. Przez ponad 20 lat pomagał zagubionym w Krainach Cienia młodym myśliwym, a także kiedy tylko mógł walczył z handlarzami niewolników, którzy szukali samotnych Wookiee. Zaprzestał walki dopiero wtedy, gdy Chuundar sprzymierzył się z Czerką. Uznał, że nie można chronić Wookieech przed ich własnym szaleństwem. Przez jakiś czas uważany był nawet przez nich za dobrotliwego boga lasu, jednak gdy to odkrył udał się do Rwookrrorro i wyjaśnił kim jest. Przez cały czas pobytu na Kashyyyku Jolee nie miał żadnych wieści z zewnątrz, prawdopodobnie nie wiedział też nic o wojnie domowej Jedi. W ciągu kilkudziesięciu lat polubił Wookieech, a oni w końcu też odwzajemnili jego szacunek. Mieszkając w najniebezpieczniejszej krainie Kashyyyka starał się trzymać z daleka od większych drapieżników, dzięki czemu przetrwał tak długo. Podczas swoich licznych podróży po Krainach Cienia odkrył między innymi starożytny komputer Rakatan wraz z znajdującą się obok Gwiezdną mapą. Mimo, że aż 152 razy próbował dostać się do bazy danych komputera nie udało mu się to ani razu. Tajemniczy holokron Rakatan przy każdej próbie mówił o "błędnym wzorcu".

Towarzysz Revana

Ja? Wiedziałem kim jesteś, ale nie czułem się upoważniony żeby ci o tym powiedzieć. Ale to dobrze, że teraz już znasz prawdę.[1]
- Jolee Bindo do Revana

Revan przybył na Kashyyyk w 3956 BBY. Spotkał Joleego, gdy ten walczył z atakującymi go drapieżnikami. Revan słyszał od Wookieech opowieści o Jedi mieszkającym w Krainach Cienia i miał nadzieję, że ten pomoże mu odnaleźć Gwiezdną Mapę. Jolee zgodził się pomóc pod warunkiem, że Revan pozbędzie się kłusowników grasujących w okolicy bez rozlewu krwi. Udało się wypełnić to zadanie. Bindo dotrzymał obietnicy i zaprowadził Revana do Gwiezdnej Mapy, pomagając mu też w sforsowaniu pola siłowego pozostawionemu przez Czerkę. Ku zdziwieniu starego Jedi, Revan od razu zyskał dostęp do bazy danych komputera, co jemu nie udało się przez lata. Po znalezieniu Mapy na Kashyyyku odlecieli szukać kolejnych jej części, ale po jakimś czasie wpadli w zasadzkę Sithów. Zostali złapani przez Leviathana, statek flagowy Saula Karatha. Udało im się uciec, lecz Bastila Shan została porwana przez Dartha Malaka. Wkrótce potem Revan wyjawił swoją prawdziwą, zapomnianą tożsamość. Jolee stwierdził, że wiedział o tym, lecz nie uważał, że to od niego były Mroczny Lord powinien się tego dowiedzieć. W trakcie poszukiwań Revan i załoga Mrocznego Jastrzębia trafiła m.in. na oceaniczną planetę Manaan. Tam Jolee wraz z Revanem pomogli w procesie sądowym Sunry'ego - dawnego przyjaciela Bindo, bohatera wielkiej wojny Sithów. Po odnalezieniu wszystkich Gwiezdnych Map udało im się wreszcie poznać lokalizację Gwiezdnej Kuźni. W trakcie lotu tajemnicza siła ściągnęła Mrocznego Jastrzębia i Bindo z towarzyszami rozbili się na Nieznanej planecie przez co uszkodzonych zostało parę części. Udało im się naprawić statek korzystając z rozbitych na powierzchni pojazdów, lecz aby odlecieć z planety należało wyłączyć źródło pola - w tym celu Revan musiał udać się do Świątyni Przodków. W trakcie tajemniczego rytuału Rakatan Jolee oraz Juhani mieli wizję, która zaniepokoiła ich, więc postanowili wejść do świątyni razem z Revanem. Mimo początkowych sprzeciwów Rakatan, pozwolono im na to. W świątyni Jolee wraz z towarzyszami stoczył wiele walk z Mrocznymi Jedi oraz Sithami wprowadzonymi do budynku przez Malaka i jego mistrza kilka lat wcześniej. Zdołali jednak dotrzeć na dach świątyni, skąd można było wyłączyć pole. Czekała tam na nich Bastila, którą Malak przeciągnął na Ciemną Stronę. Próbowała ona to samo zrobić z Revanem - tak samo jak dawno temu Nayama próbowała namówić do tego samego Bindo. Revan odmówił i stoczył krótki pojedynek z Bastilą, w którym pomogli Bindo i Juhani. Nowa uczennica Lorda Sithów przegrała, ale zdołała uciec swoim G-wingiem z powrotem na Gwiezdną Kuźnię. Revan wyłączył pole i wkrótce Mroczny Jastrząb odleciał. Zanim dotarli do Kuźni Carth Onasi wezwali siły Republiki, tak więc wkrótce wywiązała się bitwa o Gwiezdną Kuźnię.

Bitwa o Gwiezdną Kuźnię

Zobacz główny artykuł: Bitwa o Gwiezdną Kuźnię.

Revan, Jolee i reszta załogi wylądowali w Gwiezdnej Kuźni i stoczyli walkę z siłami Malaka. Po jakimś czasie spotkali Bastilę, która rzuciła wyzwanie Revanowi. Ten jednak ją pokonał i przeciągnął na jasną stronę, co nie udało się zrobić Joleemu ze swoją ukochaną. Bastila użyła swojej medytacji bitewnej na korzyść Republiki. W ostatecznej walce z Malakiem, Bindo nie wziął udziału. Revan pokonał swego dawnego ucznia i odleciał wraz z Joleem i innymi na chwilę przed zniszczeniem fabryki. Bindo, razem z pozostałymi za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Chwały.

Po bitwie

Jolee powrócił do Zakonu Jedi i był jego członkiem przez co najmniej rok. Jednak nie wiadomo czy przetrwał Czystkę Jedi zarządzoną przez Dartha Nihilusa, ale kilka lat później Wygnana Jedi znalazła parę przedmiotów które należały do Joleego.

Charakterystyka

Szkic koncepcyjny Joleego Bindo

Osobowość

Jolee wyróżniał się bardzo specyficznym poczuciem humoru. Wielokrotnie denerwowało to Revana, gdy ten wypytywał o jego przeszłość. Bindo nie lubił mówić o swojej młodości, po części dlatego, że spotkało go wiele nieprzyjemnych zdarzeń. Uwielbiał opowiadać historie i przypowieści, co jak twierdził, było spowodowane jego wiekiem. Był niezwykle uparty i zuchwały, często nie zgadzał się z opiniami głoszonymi przez Jedi. Nie uważał miłości za coś złego, twierdził, że to nie ona prowadzi do Ciemnej Strony, lecz namiętność, a miłość i namiętność to nie to samo. Wszedł w związek małżeński co było kolejnym przykładem jego nieposłuszeństwa i niezależności. Twierdził, że to nie on opuścił Zakon, ale Zakon opuścił jego. W młodości prowadził też awanturniczy tryb życia, co było wielką rzadkością wśród Jedi. Jolee sam siebie określał jako szarego Jedi, lecz tak naprawdę kiedy tylko mógł starał się służyć dobru i Jasnej Stronie Mocy. Nigdy też nie upadł do Ciemnej Strony, mimo iż w jego czasie wielu Jedi przystąpiło do Exara Kuna stając się Sithami. Początkowo nie chciał powiedzieć dlaczego zdecydował się opuścić Kashyyyk, lecz widząc upartość Revana przyznał mu, że gdy go zobaczył ujrzał, że jest on przeznaczony do wielkich rzeczy. Dlatego właśnie postanowił z nim podróżować.

Umiejętności

Jolee Bindo był Negocjatorem Jedi, więc swoje umiejętności skupiał przede wszystkim na mistrzowskim opanowaniu Mocy. Do perfekcji wyćwiczył techniki Mocy dotyczące wpływaniu na umysły. Potrafił bez najmniejszych problemów zmusić nawet kilku strażników do zrobienia wszystkiego co tylko powiedział. Potrafił też poprzez Moc ujrzeć czyjeś przeznaczenie, tak jak to było z Revanem. Mimo, iż nigdy go widział, a także prawdopodobnie nie słyszał o nim poznał jego prawdziwą tożsamość oraz wyjawił mu, że czekają go wielkie rzeczy. Mimo tego Jolee potrafił też świetnie posługiwać się mieczem świetlnym co udowodnił przeżywając kilkadziesiąt lat w najniebezpieczniejszych miejscach Kashyyyka wśród takich drapieżników jak terentateki oraz wsławiając się w walce z Sithami podczas wielkiej wojny Sithów. W boju Jolee posługiwał się zielonym mieczem świetlnym. Był też uzdolnionym pilotem, kiedy został zestrzelony nad Ukatis wiedział, że osoba obsługująca musiała być wrażliwa na Moc, gdyż w przeciwnym razie nie udało by się jej trafić statku pilotowanego przez niego.

Wczesny szkic koncepcyjny Joleego Bindo

Ciekawostki

  • Głos Joleemu podkładał Kevin Michael Richardson.
  • Jeżeli podczas pojedynku z Bastilą na dachu Świątyni na Lehon Revan przejdzie na ciemną stronę, Bindo i Juhani opowiedzą się przeciw swojemu towarzyszowi i staną do walki przeciw niemu. Wtedy gracz przy pomocy Bastili, zabija ich obojga, by później pokonać Malaka oraz siły Republiki i stanąć na czele Sithów. Jest to jednak wydarzenie niezgodne z porządkiem Legend.

Źródła

Przypisy


Towarzysze Revana
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!