Juhani

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Juhani
Data i miejsce narodzin: Cathar
Miejsce pochodzenia: Taris
Rasa: Catharka
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Żółte
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja: Rycerz Jedi
Juhani to kobieta należąca do rasy Catharów, żyjąca w okresie wojny domowej Jedi. W 3956 BBY była częścią ostatniej próby odmienionego Revana przed zostaniem Jedi — miał on zlikwidować skupisko zła znajdujące się nieopodal Akademii na Dantooine. Revan wraz z towarzyszami dotarł do gaju, gdzie spotkał Juhani, wierzącą iż zabiła swoją mistrzynię. Udało mu się ją nawrócić z powrotem na Jasną Stronę i odtąd towarzyszyła mu w dalszej wędrówce ku Malakowi i Gwiezdnej Kuźni.

Historia

Wczesne życie

Juhani urodziła się na Catharze. Gdy była jeszcze niemowlęciem, planetę zaatakowali Mandalorianie. Wojownicy ci zawsze szukali wyzwań w bitwach i postanowili zaatakować ten świat, gdyż rasa Cathar była znana ze swojej wojowniczości i zaciętości w boju. Agresorzy zbombardowali planetę, niszcząc w pierwszej kolejności systemy łączności, co uniemożliwiło wezwanie pomocy. Niewielu zdołało opuścić Cathar — do tego grona zaliczali się rodzice Juhani wraz z córką. Po długich poszukiwaniach nowego domu ostatecznie osiedlili się na Taris. Okazało się to błędem. Zamieszkujący planetę ludzie nienawidzili innych ras i zmuszali ich do zamieszkiwania niższych rejonów miasta. Sytuacja rodziny Juhani była tym gorsza, że poza nimi nie mieszkali tam żadni przedstawiciele rasy Cathar, przez co byli traktowani jeszcze gorzej niż lepiej znani ludziom obcy. Ciężkiego życia nie wytrzymał ojciec Juhani. Wpadł w uzależnienie od stymulantów i całymi dniami przesiadywał w kantynach, często wdając się w bójki. Z jednej z nich nie zdołał ujść z życiem, zabity przez handlarza niewolników Xora. Od tej pory matka Juhani pracowała jeszcze ciężej, by zapewnić córce jak najlepsze warunki, dbając bardziej o nią, niż o siebie. Praca sprzątaczki w kantynie nie zapewniała środków do życia, toteż zmuszona była zapożyczyć się u przedstawicieli Kantoru, wpływowej organizacji przestępczej, wpadając tym samym w długi. W końcu organizm matki Juhani nie wytrzymał przeciążenia — pewnego dnia zasłabła podczas pracy i już nie wróciła do zdrowia. Pielęgnowana przez córkę, wkrótce umarła, a sama Juhani stała się niewolnicą Kantoru za długi zmarłej.

Jako Jedi

Taka sytuacja utrzymywała się, dopóki na Taris nie przybyła ekspedycja Jedi pod wodzą Revana. Revan wraz z towarzyszami zdołał uwolnić niewolników przetrzymywanych przez Kantor, zmniejszając jednocześnie wpływy tej organizacji na Taris. Przybysze i wybawiciele zrobili na Juhani ogromne wrażenie, postanowiła więc zostać Jedi. Jak tylko uzbierała odpowiednią kwotę na podróż, udała się na Dantooine — gdzie mieściła się enklawa Zakonu — by poddać się szkoleniu. Okazała się uzdolnioną uczennicą i pod kierunkiem swojej mistrzyni o imieniu Quatra robiła znaczne postępy. Jednak trudno jej było panować nad emocjami i gniewem, typowymi dla jej rasy, spotęgowanymi jeszcze traumatycznymi przeżyciami z dzieciństwa. Widząc to Quatra postanowiła poddać Juhani testowi. Podczas treningu walki na miecze świetlne spowodowała wybuch gniewu swojej uczennicy, a ta poddając się emocjom i ciemnej stronie zadała cios, zabijając w swoim przekonaniu mistrzynię. Widząc co zrobiła, Juhani uciekła z Enklawy Jedi i udała się do Starożytnego Lasu, gdzie oddała się całkowicie ciemnej stronie, sądząc, że nie ma już drogi powrotu do Zakonu.

Podróż z Revanem

Revan walczy z Juhani w Pradawnym gaju.

Taką odnalazł ją nie znający jeszcze swojej prawdziwej tożsamości Revan. Rada Jedi powierzyła mu bowiem zadanie oczyszczenia gaju z mrocznej energii, która wpływała na okoliczne drapieżniki, skłaniając je do atakowania osadników. Juhani zaatakowała przybysza, jednak nie była w stanie go pokonać i przegrała pojedynek. Wtedy Revan namówił ją do powrotu do Zakonu, przekonując, że jeśli wyzbędzie się swojego gniewu i porzuci ciemną stronę, mistrzowie z pewnością przyjmą ją z powrotem. Dziewczyna dała się przekonać i została na powrót przyjęta do grona Jedi, dowiadując się przy okazji, że jej mistrzyni odniosła w pojedynku jedynie niewielkie rany. Za ten czyn Revan otrzymał stopień padawana, a Juhani na własną prośbę towarzyszyła mu, gdy opuścił planetę w poszukiwaniu Gwiezdnej Kuźni.

Alternatywy (dla Ciemnej Strony)

Szkice koncepcyjne Juhani
Szkic
Szkic

Postać ta pojawiła się po raz pierwszy w grze komputerowej Knights of the Old Republic, a jej kanoniczna historia opisana jest powyżej. Jednak jeśli gracz przechodzi grę po ciemnej stronie Mocy, ma również alternatywne wersje historii Juhani:

  • Może zabić ją podczas pierwszego spotkania w ruinach na Dantooine.
    • Jeśli gracz oszczędzi ją, ma później kolejną szansę na zabicie Catharianki — pod koniec gry może ją zabić wraz z Joleem Bindo na szczycie Świątyni Przodków, znajdującej się na Nieznanej planecie. Dzieje się to podczas sytuacji, gdy gracz postanawia obwołać się ponownie Mrocznym Lordem Sithów i przyjmuje Bastilę na swoją uczennicę.
  • Podczas spotkania Juhani z Xorem Revan może nakłonić ją do jego zabicia.

Ciekawostki

  • Jest pierwszą postacią w uniwersum Gwiezdnych wojen, która jest orientacji homoseksualnej.
  • Grając żeńską Revan, można doprowadzić Juhani do wyznania miłości.
  • Holostatue Juhani wzniesiono w Koronet, wraz z rzeźbą Revana i innych jego towarzyszy ku pamięci ich czynów.
  • Początkowo postać Juhani miała nazywać się Bastila Shan, co zauważyć można na wczesnych szkicach koncepcyjnych do KotORa. Jednak kiedy wydawcy komiksów ze świata SW nie udzielili zgody na wykorzystywanie postaci Vimy Sunrider jako jednej z głównych bohaterek, Bastilą Shan nazwano żeńską postać ludzkiej rasy, która miała zastąpić Sunrider. Wtedy Jedi z Cathar została nazwana Juhani i pod taką nazwą pojawiła się w finalnej wersji gry.
  • Wiele postaci w Gwiezdnych wojnach znanych z filmów posiada różne akcenty, mające przedstawiać różnorodność ich pochodzenia (przykładowo, szkocki akcent Obi-Wana w świecie SW powinien być interpretowany jako akcent coruscański). Także Juhani posiada specyficzny akcent — rosyjski. Miał on imitować charakterystyczny styl mówienia (z domieszką mruczenia) jej rasy.
  • Wyraz "Juhani" jest fińskim imieniem męskim.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Juhani.


Towarzysze Revana
[Pokaż/Ukryj]