Bastila Shan

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: The Old Republic: Revan.

Bastila Shan
Miejsce pochodzenia: Talravin
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Szare
Kolor skóry: Jasne
Przynależność:
Profesja: Rycerz Jedi
Bastila Shan była rycerzem Jedi żyjącym w czasach wojny domowej Jedi. Posiadała rzadką umiejętność zwaną medytacją bitewną. Była częścią grupy uderzeniowej Jedi, która w 3956 BBY pojmała Mrocznego Lorda Sithów Dartha Revana. Potem wraz z nim, Carthem Onasi i kilkoma innymi towarzyszami wyruszyła na poszukiwania Gwiezdnych Map, mających doprowadzić ich do Gwiezdnej Kuźni - serca Imperium Sithów, które po utracie pamięci Revana przejął jego uczeń, Darth Malak. Udało im się to - w rezultacie Republika zniszczyła stację kosmiczną, Revan zabił Malaka, a wszyscy - włącznie z Bastilą, zostali obwołani bohaterami.

Biografia

Młodość

Bastila będzie kiedyś wielkim Jedi. Nawet wśród mistrzów i Rady niełatwo znaleźć kogoś, kto tak dobrze jak ona opanował sztukę medytacji bitewnej
- Vandar Tokare

Bastila urodziła się na Talravin, jako dziecko Heleny Shan oraz poszukiwacza skarbów o nieznanym imieniu. Dziewczyna miło wspominała swojego ojca, który był dla niej dobry, uprzejmy i ciągle się nią zajmował. Miała za to problemy z matką, której nienawidziła za to, iż roztrwoniła cały majątek ojca oraz bardzo źle go traktowała.

Już jako małe dziecko wykazywała silną wrażliwość na Moc i została wysłana na szkolenie do Zakonu Jedi. Jak każde dziecko oddane na nauki Mocy, została odseparowana od rodziców.

Podczas szkolenia Jedi obrała ścieżkę Strażnika Jedi. Moc obdarowała ją unikalną umiejętnością bitewnej medytacji. Będąc młodą padawanką, Bastila odmówiła dołączenia do Revana i Malaka podczas ich brutalnej kampanii przeciwko Mandalorianom. Jakiś czas później, gdy część Jedi powróciła z wojen mandaloriańskich i przeszła (z Malakiem i Revanem na czele) na ciemną stronę Mocy, rozpoczęła się wojna domowa Jedi.

Wojna domowa Jedi

Pojmanie Revana

Czy jest lepsza broń od tej, kiedy przeciąga się na swoją stronę wroga? Najlepiej użyć jego wiedzy przeciw jemu samemu
- Bastila do Revana
Bastila na czele grupy uderzeniowej pojmuje Revana

W 3957 BBY Rada Jedi uczyniła ją dowódcą grupy uderzeniowej Jedi mającej na celu pojmanie Dartha Revana, który mianował sam siebie Mrocznym Lordem Sithów. Gdy jej oddział zapędził Revana w pułapkę na mostku jego flagowego okrętu, Darth Malak niespodziewanie zdradził swojego mistrza i oddał salwę ze swojej jednostki w mostek okrętu. W wyniku obrażeń umysł Revana uległ uszkodzeniu, lecz Bastila zdecydowała się utrzymać go przy życiu, korzystając z Mocy. Wtedy wytworzyła się między nimi potężna więź. Bastila sprowadziła marnotrawnego Jedi przed oblicze Rady, która - używając Mocy, wymazała mu wspomnienia i wszczepiła nową tożsamość. Revan nie potrafił korzystać z Mocy, aż do 3956 BBY, gdy to powrócił do Enklawy na Dantooine, a Jedi zaoferowali mu szkolenie.

Darth Malak, świadom potęgi jej bitewnej medytacji, rozpoczął polowanie na Bastilę. Prawie udało mu się ją dopaść na statku Endar Spire, którym załoga Republiki wpadła w pułapkę Sithów nad Taris. Na chwilę przed zniszczeniem okrętu Bastila uciekła z niego, używając kapsuły ratunkowej. Wylądowała na powierzchni planety i straciła przytomność, po czym została pochwycona przez gang Czarnych Vulkarów, którzy zabrali też jej podwójny miecz świetlny.

U boku Revana

Revan (już z nową tożsamością) wraz z pewnym żołnierzem Republiki - Carthem Onasi, także przebywał na Endar Spire. Podobnie jak jej udało im się ewakuować z okrętu, a gdy doszli do siebie po upadku kapsuły, rozpoczęli jej poszukiwania, przeczesując różne poziomy Taris. W końcu Revan wziął udział w wyścigu śmigów, w którym wkładem Vulkarów do puli nagród miała być właśnie Bastila. Podczas zamieszania po zakończeniu wyścigu młoda Jedi uwolniła się spod wpływu kołnierza ograniczającego i wspólnie z Revanem pokonała członków gangu. Tymczasem Sithowie, instruowani przez Malaka, zarządzili całkowitą blokadę planety. Mimo to Bastila, dzięki pomocy Revana, Mission Vao, Cartha Onasi, Canderousa i T3-M4 znalazła sposób na wydostanie się z Taris. Zgodnie z planem Canderousa przedostali się do rezydencji Davika Kanga, gdzie zdobyli kody do jego statku - Ebon Hawka. W tym momencie Malak wydał rozkaz zbombardowania planety, jednak całej załodze udało się uciec i podążyć ku Dantooine.

Bastila trenująca fechtunek z Revanem w Enklawie Jedi na Dantooine

Podczas podróży w nadprzestrzeni, zarówno młoda Jedi jak i Revan mieli wizję, w której ujrzeli tajemnicze ruiny, znajdujące się niedaleko Enklawy Jedi na Dantooine. Po dotarciu na planetę Bastila opowiedziała o tym Radzie Jedi. Ta zadecydowała, że Revan przejdzie szkolenie na rycerza. Ukończył je w rekordowym czasie, aczkolwiek stało się tak dlatego, że nie poznawał wszystkich umiejętności i technik od początku, lecz stopniowo je sobie przypominał. Rada, pragnąc go przetestować, wyznaczyła mu zadanie oczyszczenia tamtejszego zagajnika ze zła, którym okazała się być upadła Jedi Juhani. Revan wykonał zadanie, a kiedy wrócił, wyruszył wraz z Bastilą do ruin. Tam natrafili na droida, który opowiedział im o Gwiezdnej Kuźni oraz jej twórcach, prastarej rasie Rakatan. Nie chciał jednak odpowiedzieć dokładnie, gdzie znajduje się potężna superbroń. Oznajmił za to, że muszą udowodnić, iż są godni poznania tej wiedzy. Bastila i Revan przeszli przez tor przeszkód, na końcu którego czekał na nich panel z pytaniami. Wspólnie odpowiedzieli poprawnie na wszystkie z nich, po czym ukazała im się Mapa. Ze względu na uszkodzenia nie było jednak na niej zaznaczonej pełnej trasy do Kuźni, lecz dało się poznać koordynaty kilku innych planet: Tatooine, Kashyyyk, Manaan oraz Korriban. Gdy Rada dowiedziała się o tym, wyznaczyła parze Jedi zadanie odnalezienia Gwiezdnej Kuźni, sugerując, by szukali wskazówek na tych planetach.

Poszukiwania

Tak więc Bastila, wraz z Revanem i jego towarzyszami, wyruszyła na poszukiwania Gwiezdnej Kuźni. Na każdej planecie, którą odwiedzili, znajdowała się Gwiezdna Mapa, która pokazywała kolejne dane potrzebne do odnalezienia Kuźni. Aby do niej dotrzeć, musieli zebrać informacje z wszystkich Map. Na Kashyyyku dowiedzieli się, że Mapy niegdyś pokazywały dokładną lokalizację Kuźni - po upadku Imperium Rakatan urządzenia te zniszczyli sami ich twórcy, jednak Mapy stopniowo same się naprawiały.

Gdy dotarli na Tatooine, aby odnaleźć kolejny fragment mapy, Bastila spotkała swoją matkę. Ledwo ją znała, ale mimo to pamiętała, że Helena zawsze dręczyła jej ojca. Okazało się jednak, że kobieta jest ciężko chora, oraz że jej mąż nie żyje. Pragnęła tylko holokronu od zmarłego małżonka. Bastila odnalazła ów przedmiot w jaskini smoka krayta - tam też była kolejna Gwiezdna Mapa. Podczas podróży, Revan i Bastila bardzo się do siebie zbliżyli, w pewnym momencie wyjawili sobie nawet własne uczucia.

Zanim Bastila dotarła z Revanem do planety, na której spoczywała ostatnia Gwiezdna Mapa, została złapana wraz z całą załoga Ebon Hawka przez Leviathana, okręt Sithów pod dowództwem Saula Karatha. W oczekiwaniu na przybycie Malaka, wszyscy byli poddawani torturom przez admirała. Jeden z towarzyszy Revana zdołał jednak uwolnić przyjaciół. Carth Onasi, dla którego Saul był niegdyś mentorem, bardzo chciał go zabić, gdyż ten zdradził go kiedyś, przechodząc na stronę Sithów i bombardując jego ojczystą planetę, zabijając przy tym jego rodzinę. Carth zabił go, ale przed śmiercią Saul wyjawił Onasiemu, kim jest jego towarzysz. Carth miał Bastili za złe, że mu nie powiedziała, ale sam Revan nie wiedział, o co chodzi, dopóki nie doszło do spotkania z Malakiem. Ten wyjawił mu jego prawdziwą przeszłość, ale Revan wybaczył Bastili. Malak stoczył z Revanem pojedynek. Od śmierci uratowała go Bastila, która dała szansę Revanowi odnaleźć ostatnią mapę, ale sama dostała się w niewolę Mrocznego Lorda.

Ciemna strona Mocy

Bastila na Gwiezdnej Kuźni

Malak uwięził Bastilę i torturował ją, namawiając na przejście na ciemną stronę Mocy i zajęcie miejsca pokonanego przez Jedi Dartha Bandona. Początkowo Bastila znosiła tortury i nie ulegała kuszeniom Malaka, ale w końcu poddała się i zwróciła ku złu. Jakiś czas później Malak dowiedział się, że Revan wreszcie odnalazł ostatnią mapę, a w drodze do Kuźni rozbił się na planecie, nad którą ona orbitowała. Sith wiedział, że to pole powstrzymujące emitowane ze Świątyni Przodków na powierzchni planety ściągnęło frachtowiec Revana na planetę i że jego dawny mistrz w końcu znajdzie sposób, by je wyłączyć. Wysłał zatem swoją nową uczennicę aby zabiła Revana na dachu Świątyni.

Revan spotkał się tam z nią, nie mogąc uwierzyć, że jego ukochana popełniła ten sam błąd, co on niegdyś. Próbował ją przekonać, aby zawróciła ze ścieżki mroku, ale ona go nie słuchała. Również Bastila próbowała przeciągnąć Revana na Ciemną Stronę, proponując mu wspólną walkę przeciw Malakowi i odzyskanie pozycji Mrocznego Lorda Sithów. Revan odmówił jednak. Bastila próbowała wobec tego zabić swojego wybranka, ale przez to, że był on bardzo silny, a także przebywał w towarzystwie Joleego Bindo oraz Juhani, musiała uciec. Revan zdołał wyłączyć pole i również udał się na Gwiezdną Kuźnię.

Malak wyznaczył Bastili kluczowe zadanie w nadchodzącej bitwie - miała użyć swojej medytacji bitewnej, by wesprzeć flotę Sithów przeciw nadciągającym siłom Republiki. Tak też uczyniła - gdy wojska Republiki dotarły na miejsce, wezwane wcześniej przez Revana i Cartha aby zniszczyć Gwiezdną Kuźnię, zaczęły ponosić klęskę. W końcu jednak na pokład stacji wdarł się Revan i dotarł do Bastili. Stoczył z nią pojedynek, podczas którego zawrócił ją z powrotem na jasną stronę. Wtedy też Bastila użyła swojej medytacji wspomagając flotę Republiki, nie Sithów, co doprowadziło do tego, że Republika wygrała bitwę. Revan w tym czasie zabił Malaka i w ostatniej chwili, wraz z Bastilą, uciekł ze skazanej na zagładę Gwiezdnej Kuźni. Na Lehonie odbyła się uroczystość z okazji zakończenia wojny. Bastila oraz jej towarzysze zostali bohaterami.

Czasy po wojnie domowej Jedi

Czasami boje się , że nigdy nie dowiemy się, dlaczego wyjechał, Carth. I nie mogę żyć, nie znając odpowiedzi, dlaczego starał się nas chronić.
- Bastila do Cartha Onasi

Rok po zniszczeniu Gwiezdnej Kuźni, Revan odczuł zagrożenie dla Galaktyki, które odkrył gdy był Lordem Sithów, więc wyruszył do Nieznanych Regionów pozostawiając jego ukochanych, w tym Bastilę. Przed opuszczeniem znanych regionów przez T3-M4 i Revana, Shan potajemnie zaprogramowała droida, aby wrócił do znanych miejsc i powiedział jej co stało się z Revanem. T3-M4 nie był w stanie zlokalizować jej. Droid szukał wszelkiego Jedi, który mógł pomóc. W pewnym momencie, to polecenie stało się aktywne i znalazł on Wygnaną Jedi. Bastila pozostała z resztą załogi, z którą podróżowała na Ebon Hawk'u, utrzymując Republikę w bezpieczeństwie i czekała na dzień kiedy Revan wróci. Gdy Wygnana Jedi - nowy właściciel Ebon Hawk'a, opuściła znane regiony aby odszukać Revana. Bastila była jedną z nielicznych ocalałych Jedi.

Post mortem

Strażniczka wiedzy

Bastila w noetikonie sekretów.

Związek Bastili i Revana dał początek rodzinie, w której wiele lat później narodziła się Satele Shan, wielka mistrzyni zakonu Jedi. W pewnym okresie swojego życia Bastila, wraz z Jesperem Altaksem i Chammą, wgrała swą osobowość i wizerunek do noetikonu sekretów - interaktywnego holokronu, służącego do nauczania przyszłych pokoleń. Podobnie jak ona, Altax i Chamma przeszli kiedyś na ciemną stronę, a następnie z powrotem nawrócili się na jasną. Noetikon był przechowywany w świątyni na Coruscant, lecz zaginął po splądrowaniu planety. Odszukał go negocjator Jedi, który poszukiwał w noetikonach wiedzy na temat tajemniczego szaleństwa, w które popadła jego mistrzyni, Yuon Par. Rycerz sprawdził wcześniej noetikony nauki i światła i nie znalazł w nich odpowiedzi, dlatego Bastila wątpiła w możliwość odszukania przyczyny choroby w jej urządzeniu. Chamma jednakże dał negocjatorowi szansę, więc Shan poprosiła go o podanie objawów. Mistrzowie domyślili się, że choroba została stworzona przez Sitha o imieniu Terrak Morrhage, który w ten sposób sprowadzał członków zakonu na ciemną stronę i żywił się ich energią. Plagę pokonał Jedi o nieznanym imieniu, który nauczył się techniki oddzielania ofiar od wpływu Sitha, przez co jednakże osłabiał sam siebie. Mistrzowie posłali negocjatora do ruin świątyni, gdzie miał nauczyć się owej techniki.

Alternatywy

Szkice przedstawiające Bastilę do gry Knights of the Old Republic
  • Gracz w Knights of the Old Republic może wybrać ścieżkę zła i przyłączyć się do Bastili na dachu Świątyni, aby zabić Malaka. Gra kończy się upadkiem Republiki, oraz oświadczeniem Bastili, że to Revan jest prawdziwym przywódcą Sithów. Gwiezdna Kuźnia nie przestaje istnieć. W Knights of the Old Republic II dowiadujemy się jednak, że krótko po zwycięstwie Revan udał się na poszukiwania "Prawdziwych Sithów", a Bastili nie udało się powstrzymać wewnętrznych tarć wewnątrz stronnictwa Sithów, co doprowadziło do jego rozpadu; nie było też wśród nich nikogo wystarczająco silnego Mocą, by utrzymać kontrolę nad Gwiezdną Kuźnią.
  • Gracz, grając po jasnej stronie, może też nie zawrócić Bastili ze ścieżki ciemnej strony, co sprawia, że Revan musi zabić swoją ukochaną.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Bastili Shan.


Towarzysze Revana
[Pokaż/Ukryj]