Podwójny miecz świetlny

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Pomóż mi, Obi-Wanie Kenobi. Jesteś moją jedyną nadzieją.

Ten artykuł potrzebuje przypisów.


Uwaga! Niektóre sekcje tego artykułu, lub też cały artykuł muszą zostać opatrzone odpowiednimi przypisami. Pomóż nam ulepszyć ten artykuł i dodaj do niego przypisy.

Podwójny miecz świetlny
Podstawowe dane
Model: Broń świetlna
Cechy charakterystyczne
Długość:
  • Około 60 cm (rękojeść)
  • 2,5 - 3,5 m (całość)
Właściciele
Właściciele:
Przynależność:Podwójny miecz świetlny to specyficzna odmiana miecza świetlnego. Broń o dwóch ostrzach, wysuwających się z przeciwległych stron była zazwyczaj dłuższa od standardowej około trzykrotnie.

Warianty

  • Miecz zdublowany to jeden z wariantów tej broni. Na ogół składał się z dwóch pojedynczych mieczy. Można również było używać pojedynczego ostrza. Za pomocą specjalnego mechanizmu lub Mocy można je było rozłączyć. W walce takim typem oręża posługiwali się Asajj Ventress, Darth Maul oraz Savage Opress.
  • Miecz o pojedynczym krysztale to wersja posiadająca tylko jeden kryształ główny, co sprawiało, że ostrza można było włączać jedynie równocześnie. Uszkodzenie jednej części broni zazwyczaj oznaczało też całkowite jej unieszkodliwienie - w przeciwieństwie do miecza o klingach niezależnych, w którym w większości przypadków drugie ostrze mogło nadal działać.

Historia

Exar Kun z pierwszym podwójnym mieczem świetlnym.

Pierwszym znanym posiadaczem miecza świetlnego o dwóch klingach był Exar Kun, upadły Jedi i Mroczny Lord Sithów żyjący około 4000 BBY. Od tego czasu ów wariant broni stał się dość popularny zarówno wśród Sithów, jak i Jedi, choć niektórzy brzydzili się tą bronią. Powodem takiego myślenia był fakt, iż podwójny miecz miał dużo większy zasięg i mógł zadawać znacznie więcej obrażeń niż ten standardowy.

Kolejni znani posiadacze tego wariantu miecza świetlnego żyli niecałe pół wieku po Kunie. Było to dwoje Jedi: Bastila Shan i Zez-Kai Ell. Ta pierwsza wsławiła się pokonaniem w pojedynku Lorda Sithów Revana. Około 300 lat później tym samym rodzajem broni walczyła potomkini Bastili, Satele, jednak używała miecza o niebieskich ostrzach. Innym znanym właścicielem tej broni był Vindican - Sith czystej krwi, który zginął na stacji kosmicznej w przestworzach Korribanu zabity przez własnego ucznia.

Podczas nowych wojen Sithów po obu stronach barykady znalazło się wielu użytkowników tego rodzaju miecza świetlnego. Po stronie rycerzy Jedi był to Sarro Xaj, zaś po drugiej stronie Na'daz i jego uczeń Kas'im. Najbardziej znanym użytkownikiem tego wariantu w tych czasach była jednak Darth Zannah, uczennica Dartha Bane'a.

Darth Maul walczy z Obi-Wanem Kenobim na Naboo.

Po tym okresie Jedi przez wieki nie mieli styczności z Sithami, przez co podwójny wariant miecza świetlnego służył jedynie w celach treningowych. Dopiero podczas inwazji planety Naboo rycerze mieli styczność z najbardziej znanym użytkownikiem takiej broni, Darthem Maulem, zabrackim Sithem. Mroczny wojownik doszedł do perfekcji w technice walki Teräs Käsi, w której używał właśnie bliźniaczej broni. Innym znanym użytkownikiem podwójnego miecza był mistrz Jedi Jastus Farr, który zginął w pojedynku na Kessel.

Podczas wojen klonów tej broni używało dwoje mrocznych akolitów hrabiego Dooku: Asajj Ventress i Savage Opress. Ten drugi był Zabrakiem i, jak się później okazało był spokrewniony z żyjącym kilkanaście lat wcześniej Darthem Maulem. Innym użytkownikiem owej broni był mistrz Jedi rasy Besalisk Pong Krell. Co ciekawe używał on dwóch egzemplarzy tej broni świetlnej o kolorach niebieskim i zielonym.

Wiele lat później po reaktywacji Zakonu Jedi przez Luke'a Skywalkera najbardziej znanym użytkownikiem tego wariantu miecza świetlnego był Shado Vao, twi'lecki rycerz, który przeżył masakrę świątyni na Ossusie.

Źródła