Pong Krell

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: poszerzyć wstępniak.

Pong Krell
Data i miejsce śmierci: 20 BBY, Umbara[1]
Miejsce pochodzenia: Ojom[2]
Rasa: Besalisk
Wzrost: 236 cm[3]
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Żółte
Kolor skóry: Szara
Przynależność:
Profesja:
Pong Krell był mistrzem Jedi należącym do rasy Besalisk. W wojnach klonów walczył ze stopniem generała. W walce używał dwóch podwójnych mieczy świetlnych. W bitwach słynął z agresywnych rozwiązań.

Biografia

W roku 22 BBY wybuchł konflikt zbrojny zwany wojnami klonów. Podobnie jak wielu innych Jedi, mistrz Krell przyjął rangę generała i stanął na czele oddziału żołnierzy-klonów.

Bitwa o Umbarę

Rex kłóci się z przełożonym.

Dwa lata później Pong, wraz z Anakinem Skywalkerem i jego 501 Legionem, został wysłany na mroczną planetę Umbara. Gdy dolecieli na powierzchnię planety, okazało się, że generał Skywalker musi wykonać pewną misję na Coruscant. Z tego powodu Pong musiał chwilowo przejąć dowództwo nad legionem. W końcu rozpoczęła się bitwa z umbarańskimi wojownikami. Pong zupełnie nie darzył klonów szacunkiem, za to mówił, że bitwę trzeba wygrać, za wszelką cenę. Gdy bitwa zaczęła się na dobre, mistrz Krell uznał, że trzeba zmienić plany poprzedniego dowódcy legionu, i postanowił, że ruszą na stolice planety. Podczas marszu 501 został zaatakowany przez dwa latające stworzenia. Na szczęście Krell zdążył interweniować i uratować klony przed śmiercią. Gdy dotarli na drogę prowadzącą w kierunku stolicy, żołnierze zostali zaatakowani przez umbarańskich żołnierzy. W pewnym momencie bitwy, kapitan Rex wydał rozkaz odwrotu. Wtedy besalisański Jedi krzyknął do klona, by się nie wycofywać. Nagle inny klon, Fives, stanął w obronie kapitana, jednak Pong wyciągnął tylko miecz świetlny i wydał rozkaz, by wracać na stanowiska. Po chwili Rex skrytykował sposób dowodzenie Besaliska. Ten przyznał mu rację, jednak stwierdził, że jego strategia jest bardzo skuteczna.

Pong Krell i klony po bitwie.

Wkrótce kolejna grupa Umbaran zaatakowała klony. Podczas bitwy Obi-Wan Kenobi skontaktował się z generałem Krellem przez hologram. Uznał, że dowódca zmienił plan ataku w szybszy, ale niebezpieczniejszy. Mimo tego Kenobi rozkazał zniszczyć bazę lotniczą Umbaran, aby osłabić obronę stolicy. Krell stwierdził, że ta misja musi się udać i wydał rozkaz, by ruszyć na cel. Gdy dowódcy legionu, obserwowali bazę z noktowizora, Pong rozkazał wysłać tam klony, które miały zniszczyć bazę z wielką siłą. Rex zasugerował, by najpierw wysłać zwiadowców, jednak Krell uznał, że nie ma na to czasu. W końcu Rex zaczął się obawiać co myślą o Besalisku inne klony. Jak się okazało Dogma i Hardcase uznawali generała za dobrego stratega i nie obchodziło ich co powie kapitan. Podczas marszu klony zostały zaatakowane przez umbarańskie czołgi. Po chwili kapitan rozkazał Fivesowi i Hardcase'owi, by zdobyli myśliwce z bazy lotniczej. Kiedy Rex powiedział generałowi o małej zmianie planu ten wydawał się zawiedziony. Fivesowi i Hardcase'owi udało się zdobyć myśliwce i zniszczyć czołgi. Wtedy Krell wysłał wsparcie oraz nakazał zająć bazę.

Pong zdradził Republikę; celowo więc prowadził armię żołnierzy, aby ponosiła ona jak największe straty. Klony, zorientowawszy się o zamiarach swojego przywódcy, próbowały aresztować Ponga, jednak zwykli wojskowi nie mieli szans z członkiem Zakonu. Pokonały go podstępem, wprowadzając na wielką mięsożerną roślinę i ogłuszając go. Pierwotnie Krell miał zostać przetransportowany do więzienia, aczkolwiek stwierdzono, iż mistrz w więzieniu byłby zbyt niebezpieczny, dlatego dokonano egzekucji.

Osobowość

Pong Krell.

Pong Krell był surowym mistrzem Jedi, lecz jego strategia często przesądzała o wyniku bitwy. Do żołnierzy-klonów zwracał się z odrazą, rzadko darzył ich szacunkiem. Podczas walki posługiwał się stylem Jar'Kai.

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Ponga Krella.