Jar'Kai

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Ten artykuł dotyczy sztuki walki. Zobacz też: broń o tej nazwie.

Jar'Kai było szkołą szermierki opierającą się na walce dwiema broniami. Technikę tę dostosowano też do walki mieczami świetlnymi i jako taką przypisano do Formy Siódmej. Mistrzynią w tej technice była Asajj Ventress.[źródło?]

Boc kontra Kyle Katarn.

Jar'Kai było pierwotnie nazwą miasta na Kitel Phard w Imperium Atrizjańskim. Zamieszkujący je wojownicy, znani jako Szermierze Yovshin, wynaleźli i rozpropagowali technikę walki dwoma ostrzami własnej produkcji. Ten charakterystyczny typ broni wkrótce otrzymał nazwę Jar'Kai, a za nim - cała szkoła walki.

Podstawowe warianty Jar'Kai zakładają albo korzystanie z mieczy o równej długości ostrzy, albo też wykorzystywanie przez szermierzy miecza o normalnej długości ostrza w ręce wiodącej oraz krótszego w drugiej.

Jar'Kai i miecze świetlne

Rycerze Jedi pragnący korzystać w walce z dwóch mieczy świetlnych czasem stosowali tę sztukę walki, co doprowadziło do jej włączenia w skład Siódmej Formy. Jar'Kai w tym wariancie można potraktować jako agresywną wersję rozwojową Nimau na dwa miecze, czerpiącego przede wszystkim z impulsywności użytkownika. Faktem jest jednak, że obie techniki powstały mniej więcej w tym samym czasie.

Wysoce niebezpieczny dla przeciwników istot władających tą techniką, Jar'Kai oferuje zestaw efektownych zastosowań mieczy świetlnych, często polegających na połączeniu ich w jedną broń. Znane są przypadki zestawienia ich w podwójny miecz świetlny (wielokrotnie czyniła tak Asajj Ventress), a także pojedynczą rękojeść z dwoma równoległymi ostrzami.

Kto używał

Źródła


Formy walki mieczem świetlnym
[Pokaż/Ukryj]