Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Boc Aseca

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Boc.jpg
Boc Aseca
Data i miejsce narodzin: 32 BBY, Ryloth
Data i miejsce śmierci: 5 ABY, Ruusan
Miejsce pochodzenia: Ryloth
Rasa: Twi'lek
Kolor oczu: Czerwone
Kolor skóry: Biały
Przynależność: Imperium Galaktyczne
Profesja: Mroczny Jedi
Boc Aseca znany też jako Bocas'eca i Boc Nieokrzesany, był jednym z Mrocznych Jedi służących Inkwizytorowi Jerecowi. Zginął podczas pojedynku z Kyle'em Katarnem.

Biografia

Młodość

Boc przyszedł na świat w 32 roku przed bitwą o Yavin na planecie Ryloth. Jego dziecięce marzenia były takie jak jego wielu rówieśników — zostać wielkim rycerzem Jedi. Jako jeden z nielicznych miał do tego predyspozycje. Przez wiele lat jego talent pozostawał jednak nieodkryty, a gdy wreszcie został zauważony przez Jedi Nejaa Halcyona, młody Twi'lek był już zbyt stary, by rozpocząć szkolenie.

Boc nadal żył jednak pragnieniami, zainspirowany podaniami o dawnych bohaterach pochodzących z jego rodzinnej rasy i planety. Czuł, że skradziono mu jego przeznaczenie, a winno być ono takie, jak Totta Donetty — pogromcy Sithów z czasu wielkiej wojny oraz Newara Forrtha, który brał udział w kampanii ruusańskiej, decydujących dla konfliktu sprzed tysiąca lat. Prochy ze stosu pogrzebowego tego ostatniego utworzyć miały samoistnie trzy fetysze na jego podobieństwo. Korzystając ze swoich nietypowych zdolności, Boc odczytał ukrytą w nich część wspomnień Forrtha, które tylko ponownie rozbudziły w nim pragnienie zostania Jedi.

Ciemna strona Mocy

Wraz z narodzinami Imperium i upadkiem Zakonu Jedi, możliwość realizacji marzeń oddaliła się jeszcze bardziej. Niewolnictwo znów kwitło, a sam Twi'lek został sprzedany jako sługa imperialnemu oficerowi Terrinaldowi Scrredowi. Tam zauważył go Jerec, za sprawą, którego Boc został wkrótce uwolniony. Inkwizytor wydobył z pamięci Bocas'eca informacje o Ruusan i uczynił z niego swojego quasi-ucznia, niewolnika, w którym rozpalił nienawiść brutalnym traktowaniem. Można powiedzieć, że jednocześnie w pewien spaczony sposób Twi'lek spełnił młodzieńcze marzenia — został Jedi, Mrocznym Jedi.

Śmierć

Bocas'eca udał się na Ruusan wraz ze swym mistrzem, gdy ten poszukiwał Doliny Jedi. Tam też doszło do jego spotkania z Kyle'em Katarnem. Kiedy Katarn dochodził do przytomności po katastrofie swojego statku, Mroczny Jedi zniszczył miecz świetlny Qu Rahna, będący w posiadaniu Kyle'a, po czym wraz z Jerekiem udał się do wnętrza Doliny, pozostawiając Sariss, aby rozprawiła się z przeciwnikiem. Katarn i Boc spotkali się ostatecznie w podziemiach Doliny, gdzie Mroczny Jedi zginął w pojedynku.

Padł u stóp posągu przedstawiającego jego idola z lat młodzieńczych, Jedi Newara Forrtha.

Styl walki

Bronią Boca były dwa miecze świetlne, mające udawać jeden i rozdzielane dopiero przed walką. Mroczny Jedi walczył używając stylu Jar'Kai, podobnie jak jego idol z młodzieńczych lat, Newar Forrth.

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Boca Aseci.


Mroczni Jedi Jereca
[Pokaż/Ukryj]
Sariss - Boc Aseca - Maw - Gorc - Picaroon C. Boodle - Yun

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!