Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Sariss

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Sariss.jpg
Sariss
Data i miejsce śmierci: 5 ABY
Miejsce pochodzenia: Dromund Kaas
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Blond
Kolor oczu: Ciemnobrązowy
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja: Mroczna Jedi
Sariss była jedną z siedmiu Mrocznych Jedi służących Inkwizytorowi Jerecowi w jego poszukiwaniach Doliny Jedi jakiś czas po bitwie o Endor. Znano ją również pod pseudonimem Prorokini.

Biografia

Ze wszystkich Mrocznych Jedi, jakich spotkałem, jedynie o Sariss mogę powiedzieć, że się jej... boję. Po mistrzowsku posługuje się zarówno fizycznymi, jak i mentalnymi aspektami Mocy, a równocześnie jest zamknięta w sobie i małomówna. To czyni ją bardzo niebezpiecznym przeciwnikiem.
- Qu Rahn, jako Duch Mocy, do Kyle'a Katarna

Sariss urodziła się na planecie Dromund Kaas. Nie wiedziała, że była córką Lorda Cronala, jednego z Proroków Ciemnej Strony, który od dziecka wprowadzał ją w arkana strony Mroku. Dzieciństwo Sariss związane więc było z bólem i cierpieniem. To właśnie na Dromund Kaas spotkała swojego przyszłego mistrza, Jereca.

Agentka Imperium

Sariss jako "Prorokini" w Mos Eisley, 0 ABY.

Siłą rzeczy Sariss szybko została jednym z wielu imperialnych siepaczy, jako agentka na Tatooine, gdzie, używając imienia Prorokini, pracowała dla gubernatora Toura Aryona. Trudniła się tam "jasnowidztwem", choć w rzeczywistości była szpiegiem Tajnego Zakonu Imperium. Była święcie przekonana, że barman Wuher z Kantyny Chalmuna to wskrzeszony Cedo Partu - w podzięce Wuher już nigdy nie pozwolił jej przekroczyć progu lokalu. Zlecano jej też inne zadania, takie jak np. pomoc w wyszkoleniu niejakiego Merili. To właśnie podczas ich wypełniania dwukrotnie spotkała Jereca, raz na Dromund Kaas i drugi - na pokładzie jego niszczyciela Vengeance. Inkwizytor i jego wizje zagospodarowania galaktyki od razu wywarły na Mrocznej Jedi ogromne wrażenie.

Krótko przed bitwą o Yavin musiała szybko zrobić miejsce dla szturmowców ścigających uciekinierów z danymi na temat Gwiazdy Śmierci.

Po bitwie o Endor

Sariss podczas pojedynku z Kylem Katarnem.

Po zniszczeniu drugiej stacji bojowej, kiedy mieszkańcy Tatooine zbuntowali się przeciw władzy Imperium, ślad po Sariss zaginął. Wkrótce została uczennicą Jereca, chociaż otwarcie przyznawała się do członkostwa w Kościele Ciemnej Strony. Niedługo później pojawiła się ona na dworze pewnego bogacza z Panathy. Potajemnie uczyła jego syna Yuna "wiary" swojej organizacji. W końcu rozkazała mu zaszlachtować ojca, co ten uczynił. Następnie Sariss przekazała cały majątek barona Jerecowi, razem z jego synem - w roli nowego ucznia.

Chociaż oficjalnie to Jerec miał być Mistrzem młodego Epicanthiksa, jego treningiem zajmowała się głównie Sariss. Początkowo traktowała go w sposób okrutny, tak jak ją niegdyś Prorocy. Z czasem wytworzyła się między nimi więź, jednak różnie rozumiana przez obie strony. Kobieta uznała chłopaka za bardzo zdolnego ucznia, a jednocześnie najbliższego przyjaciela, jakiego kiedykolwiek miała.

Podczas ich misji na Ruusanie Sariss próbowała zabić oszołomionego jeszcze Kyle'a Katarna. Yun obronił Katarna parując jej uderzenie i raniąc ją przy tym powierzchownie w ramię, a Mroczna Jedi instynktownie zadała młodzieńcowi śmiertelny cios. Zanim zmarł, zaskoczona zapytała go, dlaczego to zrobił - odpowiedział, że dlatego, że Katarn jest Jedi i zasługuje na walkę, po czym skonał, w chwili śmierci mówiąc jeszcze Sariss, czy dostrzegasz światło? Jak bardzo jest jasne?.

Korzystając z chwili nieuwagi rebeliant chwycił miecz jej ucznia i, po długiej walce, kiedy w końcu Sariss popełniła błąd, zadał cięcie (zwane Cięciem Płynącej Wody), które przeszło prosto przez serce Prorokini.

Ciekawostki

"Proroikini" na swojej karcie CCG.

Źródła


Mroczni Jedi Jereca
[Pokaż/Ukryj]