Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Yun

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Ten artykuł dotyczy mrocznego Jedi. Zobacz też: Yun'o - bogów Yuuzhan Vongów.
Yun2.jpg
Yun
Data i miejsce narodzin: 17 BBY, Panatha
Data i miejsce śmierci: 5 ABY, Ruusan
Miejsce pochodzenia: Panatha
Rasa: Epicanthrix
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Ciemnobrązowe
Kolor skóry: Jasny
Przynależność: Imperium Galaktyczne
Profesja: Mroczni Jedi
Yun był najmłodszym z grupy mrocznych Jedi służących Jerecowi.

Biografia

Urodził się na planecie Panatha, jako syn bogatego przedsiębiorcy z rasy Epicanthrix. Jego ojca denerwowała zarozumiałość i nieprzewidywalność młodzieńca, wysłał go więc na Bunduki, gdzie od Wyznawców Palawy uczyć miał się pokory. Do ich nauk należały podstawy Teräs Käsi, mnisi odmówili jednak uczenia kogoś takiego jak Yun. To zmusiło go, by wrócił do domu, gdzie zdecydowano, że jego wychowaniem zajmie się Sariss, narzeczona jego ojca oraz członkini Kościoła Ciemnej Strony.

Powoli, podczas gdy Sariss wprowadzała młodzieńca w tajniki Ciemnej strony, ten zaczął pałać do niej miłością. Przeszkodą dla realizacji tego uczucia okazał się ojciec, który zamierzał poślubić mroczną Jedi. Wtedy to Yun, powodowany ślepą żądzą, stał się ojcobójcą. Pogrążył się tym samym w odmęt ciemnej strony, lecz to zamiast dalej przysłaniać mu prawdę pozwoliło wkrótce na uświadomienie sobie bolesnego faktu. Sariss nie odwzajemniała jego uczucia i nie było szans na zmianę tego stanu rzeczy.

Otrzymany w spadku majątek Yun przekazał Jerecowi, który od tego czasu zastąpił Sariss na miejscu nauczyciela. Aby udowodnić swoją lojalność, młody Mroczny Jedi został wysłany ponownie na Bunduki, tym razem z mniej pokojowym rozkazem zlikwidowania mistrzów Palawa, co uczynił.

Wiadomo, że później dwukrotnie jego drogi zbiegły się z działalnością Kyle'a Katarna. Za pierwszym razem skrzyżowali swoje miecze świetlne w zamku na Sulonie, zwycięsko z tej walki wyszedł Katarn. Darował jednak Yunowi życie, co miało później potwierdzić pogląd, że dobre uczynki czasem się opłacają. Zanim spotkali się ponownie, Yuna nawiedziły wizje, w których mistrz Jedi Qu Rahn wezwał go do odkupienia swych grzechów i powrotu na jasną stronę Mocy. Do drugiego spotkania Kyle'a z Mrocznym Jedi doszło na Ruusan, gdzie obie strony miały swoje interesy związane z Doliną Jedi.

Gdy Boc, Sariss i Yun odnaleźli nieprzytomnego po kraksie Moldy Crow Katarna, Yun powstrzymał atak wymierzony przez Sariss w stronę leżącego, ratując mu tym samym życie. Odpowiedź dawnej mentorki i obiektu miłości była bezlitosna - zabiła ona młodzieńca jednym ciosem miecza. Duch mrocznego Jedi zniknął łącząc się z setkami innych skoncentrowanych w Dolinie Jedi. Jego miecz świetlny posłużył natomiast Katarnowi do pokonania Sariss, Boca, a ostatecznie i samego Jereca.

Ciekawostki

  • W niekanonicznym zakończeniu gry Dark Forces II: Jedi Knight, w którym Katarn wybiera ciemną stronę, zamiast Sariss, zabija Yuna.

Źródła


Mroczni Jedi Jereca
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!