Maw

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Ten artykuł dotyczy mrocznego Jedi. Zobacz też: Otchłań i umieszczone w niej imperialne Laboratorium Otchłani.
Maw
Data i miejsce narodzin: 65 BBY
Data i miejsce śmierci: 5 ABY
Rasa: Boltrunianin
Przynależność:
Maw był jednym z Mrocznych Jedi, służących Inkwizytorowi Jerecowi. Pochodził z rasy Boltrunian.

Biografia

Niewiele wiadomo o wczesnej młodości Mawa, oprócz tego, że urodził się 65 lat przed bitwą o Yavin. Jego predyspozycje do posługiwania się Mocą zostały wykryte dosyć wcześnie. Przyjęto go na szkolenie, które ukończył, zostając rycerzem Jedi. Jednakże, Maw nie chciał szkolić własnego padawana, czym przekreślił swoje szanse na otrzymanie tytułu mistrza. Przydzielono go do okrytej tajemnicą grupy cieni Jedi, której celem było wyszukiwanie i likwidacja wszelkich oznak ciemnej strony Mocy.

Maw w pojedynku z Katarnem.

Po powstaniu Imperium Galaktycznego i rozkazie 66, wydanym w roku 19 BBY, Maw i jego współpracownicy znaleźli się w centrum zainteresowania nowo powstałej Inkwizycji. Niejaki Jerec wykorzystał zwierzęcy charakter Boltrunianina, by przeciągnąć go na ciemną stronę, podobnie jak kilka miesięcy wcześniej uczyniono to z nim samym. Tym samym upadły Jedi został uczniem Inkwizytora.

To właśnie Maw wziął odciętą przez Jereca głowę Morgana Katarna i przyozdobił nią mury portu kosmicznego na Sulonie. Kiedy Inkwizytor pochwycił mistrza Jedi Qu Rahna, ten, podczas próby oswobodzenia się, skrzyżował ostrza z Boltrunianinem, co skończyło się dla tego drugiego utratą nóg. W ich miejsce zamontowano repulsorowe urządzenie pozwalające na unoszenie się nad ziemią, co w rzeczywistości było według Mawa wygodniejsze od poprzedniej metody transportu.

Jedna z okazji do wypróbowania tych niewidzialnych kończyn nadarzyła się podczas spotkania z Kylem Katarnem. Boltrunianin próbował sprowokować Katarna, jak to miał w zwyczaju, jednakże poległ w walce z ręki Jedi.

Ciekawostki

  • Od czasu spotkania z Qu Rahnem, Maw używał stylu Trispzest, będącego połączeniem Formy VII i tradycyjnej szkoły walki S'kytri.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Mawa.


Mroczni Jedi Jereca
[Pokaż/Ukryj]