Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Danuta

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Danuta.JPG
Danuta
Astrografia
Region: Środkowe Rubieże
Sektor: Halla
Układ: Colavas
Gwiazda: Colavas
Księżyce: 1
Geografia
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Umiarkowany
Grawitacja: Standardowa
Społeczeństwo i inne
Języki: Basic
Ludność: 80 000
Struktura demograficzna: Głównie ludzie
Danuta to planeta w układzie Colavas, ze stolicą w Trid. Krótko przed bitwą o Yavin przechowywano tam część planów Gwiazdy Śmierci.

Historia

Pierwotnie planeta była zamieszkana i kontrolowana przez Huttów, jednak za czasów Imperium kontrolę nad tym światem przejęła Korporacja Górnicza Brodsport, wykorzystująca fakt, iż przez Danutę przechodziło wiele szlaków nadprzestrzennych wiodących na Kessel.

Krótko przed bitwą o Yavin lokalny garnizon na obrzeżach Trid rozbudowano do rangi pełnowartościowej bazy wojskowej, ze szczególnym uwzględnieniem stosownych zabezpieczeń. Baza miała służyć Imperialnej Służbie Bezpieczeństwa jako tajna placówka naukowa, w której dopracowywać swoje projekty miał między innymi Bevel Lemelisk. Tym samym ukryto tam część planów Gwiazdy Śmierci. W pewnym momencie sympatycy Rebelii dowiedzieli się o tym, informując dowództwo Sojuszu. To z kolei postanowiło działać.

Mon Mothma osobiście poprosiła najemnika Kyle'a Katarna o uczestnictwo w tej misji. Obecność w bazie Mecka Odoma - przyjaciela Kyle'a za czasów akademii - znacząco ułatwiła najemnikowi wykonanie misji. Katarn zdołał nakłonić Mecka do pomocy, dzięki czemu udało mu się w pojedynkę przedostać do kompleksu badawczego i wykraść plany, które potem przesłano na Tantive IV.

Po wydarzeniach z tego okresu Imperium zaprzestało inwestycji na Danucie i planeta stała się senną kolonią górniczą, którą była wcześniej. Dopiero kilka lat później, dzięki zainteresowaniu sąsiedniej Bimmisaari, udało jej się wrócić do świetności. Związała się też ze swoim sąsiadem ekonomicznie, a co za tym idzie - politycznie. Do tego stopnia, że gdy Bimmisaari wstępowała w poczet członków Nowej Republiki, Danuta zrobiła to samo.

Ciekawostki

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!