Niman

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Anakin Skywalker, używa Niman przeciwko Dooku

Niman to technika walki, często utożsamiana z Szóstą Formą walki na miecze świetlne.

Nazwa tej techniki wzięła się od triumwiratu bogów planety Kashi, której mieszkańcy wsparli swego czasu Legiony Lettow i pierwszego Mrocznego Jedi, Xendora. Sama technika natomiast została wymyślona przez grupę znaną jako jego słudzy podczas Pierwszej wielkiej schizmy.

Historia i założenia

Niman był techniką korzystającą w założeniach z dorobku wcześniejszych Form (konkretnie Pierwszej, Drugiej, Czwartej i Piątej), realizując założenia idealnej równowagi między atakiem a obroną, które legły u podstaw Formy Szóstej. Zamiłowanie do równowagi sprawiło, że często określano tę technikę jako styl dyplomatyczny, która potem wpłynęła na postrzeganie Nimanu jako techniki charakterystycznej dla dyplomatów właśnie. Warto zauważyć, że ostrożne obchodzenie się z mieczem, które charakteryzowało Niman, służyło jako podstawa do walki dwoma mieczami świetlnymi i wielu rycerzy Jedi uczyło się tej techniki, by móc opanować możliwość walki dwoma ostrzami, jednak rzadko kiedy dochodzili w niej do mistrzostwa. Ponadto w wersji na jeden miecz Niman stał się w swoim czasie wysoce nieefektywny (zapewne przez zbytnio eksponowany w trakcie szkolenia aspekt defensywny), czego dowodem może być fakt, iż nikt z walczących tak rycerzy nie przetrwał bitwy o Geonosis.

Kto używał

Jednym z mistrzów Nimanu był Cin Drallig, instruktor walk w Świątyni Jedi na Coruscant. W tejże technice szkolił się również A'Sharad Hett oraz Coleman Trebor. Anakin Skywalker także znał założenia Nimanu, co widać po jego walce z hrabią Dooku na Geonosis, jednak nie osiągnął w niej zadowalającego poziomu.

Źródła


Formy walki mieczem świetlnym
[Pokaż/Ukryj]