Zapraszamy do udziału w konkursie.


Bitwa o Umbarę

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaBitwa o Umbarę była jedną z największych bitew stoczonych podczas wojen klonów. Walka miała miejsce na planecie Umbara i toczyła się pomiędzy Republiką Galaktyczną, a Konfederacją Niezależnych Systemów.

Historia

Przyczyny wybuchu bitwy

Umbara leżała w okolicy Mgławicy Ducha, która była usytuowana na ważnych drogach zaopatrzenia. Separatyści byli sojusznikami Umbaran, zamieszkujących tę planetę. Republika zaatakowała Umbarę z powodu tamtejszych szlaków zaopatrzeniowych.

Pokonanie blokady

Nad planetą krążyły liczne statki Separatystów, które chroniły planetę przed inwazją. Do przełamania jej wysłano Barrissę Offee i Ahsokę Tano te w krótkim czasie rozprawiły się z wrogiem.

Lądowanie na Umbarze

Narada przed bitwą.

Umbara była mroczną planetą, dlatego niełatwo było na niej wylądować. Według planu, stolica Umbaran była głównym celem bitwy. Anakin Skywalker miał zniszczyć posiłki przeciwników od północy, a mistrzowie Jedi Obi-Wan Kenobi, Pong Krell i Saesee Tiin mieli zaatakować stolicę od południa. Gdy z krążownika wyruszyły Kanonierki, zostały one zaatakowane przez Umbaran. LAATy Republiki były niszczone przez unoszące się czołgi. Gdy Skywalker i jego siły doleciały wystarczająco blisko do punktu lądowania, zaczął się desant maszyn kroczących. Machiny ruszyły na Umbaran i zniszczyły większość ich czołgów. Wtedy kanonierki wylądowały i wojska klonów zaczęły atak. Po chwili Umbaranie zaczęli się wycofywać, lecz siły Republiki atakowały dalej. Nagle na polu bitwy pojawił się potwór, który zaczął pożerać żołnierzy. Gdy stwór miał pożreć Fivesa, jednego z przywódców klonów na Umbarze, ten rzucił mu do paszczy granat.

Niedługo po odbiciu strefy lądowania, Rex i Anakin przyglądali się z daleka działaniom Kenobiego i dwóch innych generałów. Umbaranie wysłali do okopów klonów kilka rażących prądem Millicreepów, które wbijały swoje kończyny w żołnierzy. Po chwili wojska nieprzyjaciela znów zaatakowały. Sił Republiki było mniej, więc klony zaczęły uciekać w stronę strefy lądowania. Skywalker nakazał Rexowi, aby wezwał Y-wingi. Żołnierze ukryli się za wielkimi roślinami. Po chwili przyleciały bombowce i zniszczyły siły Umbaran.

Zmiana dowódców

Pong Krell z Rexem po odlocie Skywalkera.

Podczas gdy 501 Legion szedł dalej w stronę południa, przyleciała kanonierka z generałem Pongiem Krellem na pokładzie. Skywalker był zdziwiony, gdy Besalisk powiedział mu, że ma wracać na Coruscant, gdyż tak każe mu Rada Jedi. Gdy Anakin odleciał, Rex postanowił powitać generała. Ten jednak już w pierwszym swoim zdaniu skierowanym do kapitana obraził jego i wszystkie inne klony. Rex pomyślał, że generał nie miał złych intencji i legion ruszył dalej.

Gdy klony szły przez las, niespodziewanie zaatakowały ich latające stwory przypominające węgorze. Było trudno trafić je z blasterów, więc Krell zabił stwory używając swoich dwóch podwójnych mieczy świetlnych. Po walce znów nieprzychylnie wypowiedział się o klonach.

Atak na stolicę

Pong Krell.

Plan ataku na stolicę Krella bardzo różnił się od planu Skywalkera, co nie podobało się klonom. Według planu żołnierze mieli uderzyć na stolicę idąc główną drogą. Rex ruszył nią razem z większością legionu. Gdy żołnierze zaczęli rozmawiać, jedna z min na drodze wybuchła. Jak się okazało, cała droga była zaminowana. Nagle Umbaranie znów zaczęli atakować, jednak tym razem klony były zupełnie odsłonięte.

Zasadzka na głównej drodze.

Atak tubylców się powiódł i klony zaczęły uciekać. Krellowi się to nie spodobało, ponieważ stanowczo mówił Rexowi, aby jego jednostki biegły na stolicę za wszelką cenę. Generał wysłał posiłki dla klonów, po których przybyciu Umbaranie uciekli. Po chwili do Rexa podszedł Krell, który zrobił mu awanturę z powodu niesłuchania rozkazów. Nagle Umbaranie zaatakowali ponownie. Jak się okazało, nie uciekli, tylko przegrupowali się. Umbaranie dostali wsparcie w postaci myśliwców. Klony również zmieniły pozycję i zyskały chwilową przewagę. Wtedy z Krellem skontaktował się Kenobi, proszący o pomoc. Pong musiał jednak odmówić z powodu zbyt mocnego ataku Umbaran. Obi-Wan zaproponował odbicie lotniska na zachodzie, ponieważ z niego stolica dostawała wsparcie. Krell się zgodził i razem z legionem ruszyli w stronę nowego celu.

Odbicie lotniska

Po dostaniu się sił Republiki na najwyższy szczyt, Rex i Krell przyglądali się lotnisku. Generał nakazał marsz klonów przez środkowy wąwóz. Kapitan zaproponował zwiady terenu, które miały pokazać bezpieczniejszą drogę. Krell zaprotestował i kazał iść wąwozem. Powiedział Rexowi, że nie mają czasu na zwiady.

Podczas drogi klony zaczęły rozmawiać o planach Krella. Jedynie sierżant Dogma uważał je za słuszne. Klony szły dalej, gdy nagle z ziemi wyłoniły się wielkie maszyny Umbaran - czołgi typu IAT. Wyglądały one jak olbrzymie gąsienice. Ich kokpity były chronione polami siłowymi, a na bokach i na grzbiecie były porozstawiane wieżyczki strzelnicze. Klony nie miały szans, więc uciekły pod dużą skałę. Rex rozkazał żołnierzom porozstawiać na ziemi granaty. Gdy czołgi wjechały pod skałę, Rex aktywował ładunki wybuchowe. Dwie maszyny Umbaran zaczęły powoli eksplodować, wprowadzając zamieszanie na polu bitwy.

Ciężkie działo Umbaran atakuje oddział Republiki.

Siły Republiki szły dalej, lecz znów wpadły w zasadzkę. Ostrzał rozpoczęły ciężkie działa Umbaran. Klony nie były w stanie stawić im czoła, więc po raz kolejny zaczęły uciekać. Krell znów zdenerwował się na kapitana. Po połączeniu się z nim, Rex poprosił o wsparcie, lecz generał odmówił. Działa atakowały dalej, a tymczasem kapitan ponownie skontaktował się z Pongiem i zaproponował, by dwa klony przedarły się do bazy lotniczej i ukradły myśliwce. Krell odrzucił tę sugestię, jednak żołnierze już wyruszyli. Fives i Hardcase doszli do bazy, lecz stał tam mur energetyczny. Klony wystrzeliły liny i dostały się na lotnisko. Następnie wzięły myśliwce i ruszyły w stronę dział. Po dotarciu na miejsce Hardcase i Fives rozpoczęli ostrzał. Działa wybuchły, a klony mogły ruszać dalej. Lotnisko zostało szybko odbite, dzięki czemu stolica nie miała dostępu do zaopatrzenia. Krell uważał jednak, że Rexowi po prostu się poszczęściło.

Bitwa w kosmosie

Rex, Fives i klony w odbitej bazie lotniczej.

Po odbiciu lotniska, Obi-Wan skontaktował się z Krellem i poinformował go, że Umbaranie dostają zaopatrzenie od statku Separatystów nad planetą, a dodatkowo atakują rakietami dalekiego zasięgu. Krell dał rozkazy Rexowi, aby ten przygotował jednostki, ponieważ w ciągu dwunastu godzin miał się odbyć atak na stolicę. Kapitan udał się do Fivesa, Kixa, Hardcase'a i Jessego. Rex oznajmił im, że Krell ma zamiar zaatakować stolicę według starego planu. Klony nie zgadzały się z tym, lecz rozmowa została przerwana przez Dogmę, który wszedł do ich pokoju. Jesse, Hardcase i Fives postanowili polecieć na statek zaopatrzeniowy i go zniszczyć. Po treningu Fives obiecał Rexowi, że cała wina za niewykonanie rozkazów spadnie na trójkę pilotów.

Po wylocie z atmosfery Umbary, klony natknęły się bitwę nad planetą. Myśliwce Umbaran nie strzelały w Fivesa, Jesse'a i Hardcase'a, ponieważ trójka ta leciała takimi samymi myśliwcami, co Umbaranie. Tymczasem Krell dowiedział się, że trzy myśliwce wyleciały z głównego hangaru, więc poszedł z tą informacją do Reksa. Kapitan oznajmił, że chce dokonać zwiadu przed atakiem na stolicę. Pong zażądał raportu, gdy myśliwce wrócą.

Fives postanowił zniszczyć statek zaopatrzeniowy tym samym sposobem, jaki młody Anakin Skywalker zastosował na okręcie typu Lucrehulk podczas inwazji na Naboo, czyli przez zniszczenie głównego reaktora od środka jednostki. Gdy klony wleciały na pokład statku, zostały zauważone przez droidy B1. Informację tę dostał droid taktyczny, który rozkazał włączenie pola siłowego przy głównym reaktorze. Klony wystrzeliły rakiety w stronę reaktora, lecz pole siłowe obroniło strzał. Droidy dobiegły do myśliwców, które się zatrzymały. Hardcase postanowił wyjść z myśliwca i odczepić działo laserowe od statku. Fives próbował go zatrzymać, lecz klon nie słuchał i kazał im uciekać. Fives i Jesse usłuchali, a Hardcase rzucił działo w stronę reaktora. Statek zaczęły ogarniać eksplozje, lecz dwójka klonów zdążyła uciec. Zniszczenie okrętu spowodowało odcięcie stolicy od jakichkolwiek posiłków. Krell postawił jednak Fivesa i Jesse'a przed sądem wojennym za niesłuchanie rozkazów.

Egzekucja

Pong Krell daje rozkaz do egzekucji.

Jakiś czas później Rex przybył do Krella z prośbą o przemyślenie sprawy z sądem wojennym. Generał postanowił więc nie przeprowadzać procesu, lecz wydał rozkaz do egzekucji.

Pluton egzekucyjny ustawił się na pozycjach do strzału. Gdy Dogma miał już dać rozkaz oddania salwy, Fives zaczął mówić do żołnierzy, że za bohaterskie wyczyny nie powinno się zabijać. Dogma rozkazał strzelać. Strzały jednak padły obok skazańców, ponieważ każdy z plutonu zgadzał się z Fivesem.

Zdrada

Walka klonów

Krell wezwał Rexa do swojej wieży, gdzie chciał mu pokazać hologram, z którego wynikało, że 212 Batalion Szturmowy przegrał bitwę. W hologramie stał klon mówiący o tym, że Umbaranie przebrali się za żołnierzy Republiki i zmierzali w stronę bazy lotniczej. Krell nakazał ruszyć w kierunku stolicy.

Gdy legion był już w lesie, Umbaranie zaczęli atak. Rex nakazał wystrzelenie granatów z moździerzy. W stronę legionu ruszyli tubylcy przebrani za klony. Rex poszedł w innym kierunku, a gdy zobaczył jednego z martwych Umbaran w stroju klona, postanowił zdjąć mu hełm. Gdy to uczynił, doznał szoku. Okazało się, że w rzeczywistości walczyli z członkami 212 Batalionu, a nie Umbaranami. Rex pobiegł na pole bitwy i kazał wszystkim zdjąć hełmy. Kapitan również zdjął swój, aby pokazać, że 501 Legion to klony. Następnie Rex rzucił się na żołnierza z btalionu i zdjął mu hełm, odkrywając prawdę przed pozostałymi walczącymi.

Po walce jeden z medyków zawołał Rexa i zaprowadził go do dowódcy batalion. Był nim Waxer, który ledwo żył. Gdy Rex zapytał go, kto kazał mu zaatakować 501 Legion, powiedział on, że był to generał Krell. Po tych słowach Waxer umarł.

Aresztowanie

Krell ucieka z wieży.

Po walce z 212 Batalionem, Rex zabrał swoich ludzi i żołnierzy Waxera. Uwolnił również z aresztu Fivesa i Jesse'a, po czym ruszył do wieży, gdzie przebywał Krell. Jedynym, który odszedł przed aresztowaniem generała był Dogma. Aresztowanie się jednak nie powiodło, ponieważ Jedi odepchnął Mocą wszystkie klony, a następnie zbił szybę i wyskoczył z wieży. Tam czekali na niego inni żołnierze, którzy zostali zabici. Gdy Rex, Fives, Jesse i Kix wybiegli z wieży, napotkali Dogmę, który zagroził Rexowi blasterem i powiedział, że to niewypełnianie rozkazów. Rex odparł, że klony to nie droidy i umieją podejmować własne decyzje. Po chwili dwóch klonów obezwładniło Dogmę. Krell uciekł do lasu, daleko od Rexa, został jednak przez niego dostrzeżony. Żołnierze zachowali spokój, gdy nagle generał rzucił się na klony. Dla Krella żołnierze nie stanowili żadnego problemu. Pong rzucił Tupa niedaleko stwora, który na początku bitwy chciał pożreć Fivesa. Klon skontaktował się z Rexem i powiedział, aby ten zaciągnął Krella w jego stronę. Gdy Pong był już blisko Tupa, stwór oplątał swoją kończyną generała. Jedi po chwili uwolnił się od potwora, lecz Tup najpierw zastrzelił stwora, a następnie ogłuszył generała, który został wzięty do aresztu.

Przesłuchanie

Rex próbował przesłuchać Jedi, lecz Krell okazał się nie być łatwym do złamania. Generał mówił o wydarzeniach, które miały zniszczyć Republikę i o nastaniu nowego ładu, w którym miało znaleźć się dla niego miejsce. Do rozmowy wtrącił się Dogma, który był w celi obok. Mówił, że był lojalny wobec Krella, a ten go zdradził. Pong zaś oznajmił, że Dogma był najgłupszym ze wszystkich klonów.

Koniec bitwy

Jeden z żołnierzy oznajmił Rexowi, że ktoś majstrował przy przekaźnikach i że Obi-Wan Kenobi odbił stolicę, a resztki Umbaran nadciągają w stronę bazy lotniczej. Fives powiedział, że Krell jest zbyt dużym zagrożeniem. Poparł do Jesse i Kix, a później także Rex. Kapitan rozkazał wszystkim żołnierzom iść na stanowiska obronne.

Rex, Fives, Kix i Jesse poszli dokonać egzekucji na Krellu. Pong jednak zaczął straszyć kapitana. Nagle został jednak zastrzelony przez Dogmę, który ukradł broń Fivesowi. Klon oznajmił, że Krell ich wszystkich zdradził.

Rex i reszta legionu obroniła bazę lotniczą, a Umbaranie zostali wzięci do więzienia.

Skutki

Umbara została podbita przez Republikę, gdy siły Obi-Wana Kenobiego otoczyły ostatnie enklawy Umbaran. Bitwa skończyłaby się szybciej, gdyby nie plany Ponga Krella. Zwycięstwo kosztowało wiele klonów. Skutkiem odbicia Umbary było przejęcie Mgławicy Ducha i uzyskanie dostępu do ważnych szlaków zaopatrzeniowych przez Republikę.

Bitwa o Umbarę w grach

Bitwę o Umbarę można rozegrać w internetowej grze Clone Wars Adventures. Na Umbarze można rozegrać misje w trzech bunkrach Umbaran, w bazie lotniczej i w akademii Sithów. Misje te, jak i cała gra, nie są kanoniczne, ale niezgodne też z porządkiem Legend.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!