Saesee Tiin

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Saesee Tiin
Data i miejsce śmierci: 19 BBY, Coruscant[1]
Miejsce pochodzenia: Iktotch[2]
Rasa: Iktotchi[2]
Wzrost: 193 cm[2]
Kolor oczu: Żółte
Kolor skóry: Jasnopomarańczowa
Przynależność:
Profesja:
Saesee Tiin był mistrzem Jedi oraz członkiem Rady Jedi, żyjącym w ostatnich latach istnienia Republiki Galaktycznej. Należał do rasy Iktotchi oraz był uważany za bardzo dobrego pilota. Został zabity przez Dartha Sidiousa, w trakcie próby jego aresztowania.

Biografia

W roku 32 BBY, mistrz Qui-Gon Jinn wraz ze swoim padawanem Obi-Wanem Kenobim, zostali wysłani na Naboo, aby położyć kres jej blokadzie. Misja zakończyła się niepowodzeniem, a Jedi musieli uciekać z planety oraz uratować królową Padmé Amidalę. Gdy im się to udało, natychmiast wyruszyli na Coruscant, gdzie Jinn poinformował Radę Jedi, iż na planecie Tatooine, został zaatakowany przez Sitha oraz odnalazł na niej Anakina Skywalkera, który może być przepowiedzianym Wybrańcem. Tiin był obecny w trakcie tej narady i wraz z resztą Rady Jedi był sceptyczny co do przekazanych informacji. Mistrzowie Jedi odmówili Jinnowi pozwolenia na szkolenie Skywalkera, ponieważ ich zdaniem Anakin był na to za stary. Gdy Qui-Gon został zabity przez Dartha Maula, Tiin oraz pozostali członkowie Rady Jedi, wzięli udział w jego pogrzebie.

Gdy Obi-Wan Kenobi został uwięziony przez hrabiego Dooku w roku 22 BBY, mistrzowie Jedi Mace Windu i Yoda zdecydowali, że muszą ruszyć mu na ratunek. Mace Windu zebrał grupę Jedi, w której skład wchodził Saesee Tiin i ruszyli na Geonosis. Dotarli na arenę Petranaki, gdzie toczyła się egzekucja Kenobiego, Anakina Skywalkera oraz senator Padmé Naberrie. Windu podszedł do nic niespodziewających się Dooku oraz Jango Fetta, a następnie przyłożył swój miecz świetlny do szyi łowcy nagród i po krótkiej wymianie zdań, doszło do walki między Jedi, a armią droidów, w której uczestniczył Iktotchi. Wielu Jedi zginęło, a pozostali przy życiu zostali otoczeni przez droidy. Dooku zaproponował, że jeśli się poddadzą to daruje im życie, lecz ci nie przyjęli propozycji. Gdy miało dojść do zabicia ocalałych Jedi, w ostatniej chwili zostali uratowani przez mistrza Yodę, który przybył na czele całej armii klonów. Tiin oraz reszta ocalałych Jedi, rozpoczął ewakuację i wsiadł na pokład jednej z kanonierek LAAT/i. Po długich walkach, Republika odniosła zwycięstwo a wydarzenie te zapoczątkowało wojny klonów.

Podczas gdy na misji na Loli Sayu R2-D2, kapitan Rex, Fives, Ahsoka Tano, Obi-Wan Kenobi i Anakin Skywalker byli w poważnych kłopotach, a na dodatek mistrz Jedi Even Piell zginął, Seasee Tiin wraz z kilkoma innymi Jedi, i kilkoma Venatorami odbił klony i Jedi z planety.

Gdy w roku 19 BBY Anakin Skywalker poinformował Mace'a Windu, że Mrocznym Lordem Sithów, którego szukają jest kanclerz Palpatine, ten od razu zebrał grupę najlepszych szermierzy, w której skład wchodził Tiin i udał się z nimi do Senatu Galaktycznego, aby go aresztować. Po krótkiej wymianie zdań, Sith zaatakował Jedi, a następnie zabił Agena Kolara, a chwile później Saesee Tiina.

Przypisy

Źródła