Dziesiąty brat

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Anakin dodopracowania.png
Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Prosset Dibs.jpg
Dziesiąty brat
Prosset Dibs
Data i miejsce śmierci: 18 BBY, Kalamar
Rasa: Miraluka
Kolor włosów: Szary
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja:
Dziesiąty brat znany też jako Prosset Dibs był wrażliwym na Moc przedstawicielem rasy Miraluka. W nieokreślonym czasie wstąpił do Zakonu Jedi. Podczas wojen klonów został wysłany przez Radę Jedi na planetę Hissrich gdzie wraz z pozostałymi Jedi miał zbadać aktywność Separatystów na tym świecie. Podczas misji Dibs zwątpił w słuszność działań Zakonu i zaatakował mistrza Windu, który szybko uporał się ze swoim przeciwnikiem. Po opuszczeniu planety Prosset Dibs został przetransportowany na Coruscant gdzie stanął przed Radą Jedi.

Po rozpoczęciu Czystki Jedi Dibs dołączył do imperialnej Inkwizycji i przyjął imię "dziesiąty brat". Wraz z Darthem Vaderem i innymi inkwizytorami udał się na planetę Kalamar gdzie miał przebywać ocalały z Czystki rycerz Jedi. Dziesiąty brat został zabity podczas potyczki przy Bel City przez swój własny odział składający się z żołnierzy-klonów, którzy byli pod wpływem rozkazu 66 aktywowanego przez ocalałego Jedi.

Biografia

Początki

W bliżej nieokreślonym czasie Dibs dołączył do Zakonu Jedi aby zgłębiać tajniki Mocy. Dzięki swoim umiejętnościom i niewyobrażalnie dobrej intuicji stał się mistrzem Jedi.

Operacja na Hissrich

Po bitwie o Geonosis Wywiad Republiki odkrył wysoką czynność Separatystów na planecie Hissrich. Rada Jedi zleciła to zadanie mistrzowi Mace'owi Windu, który miał dobrać drużynę do tej misji. Mace wybrał Prosseta ze względu na doświadczenie i wysokie umiejętności, które miały być pomocne podczas misji. Oprócz Prosseta Dibsa przydzielony został też mistrz Jedi Kit Fisto i rycerz Jedi Rissa Mano.

Po dotarciu na planetę odział Dibsa natknął się na patrol zwiadowczy droidów składający się z droidów bojowych B1 i B2 oraz Octuptarr. Armia Separatystów została szybko pokonana, a zespół prowadzony przez rdzennych mieszkańców planety udał się do jaskiń. Podczas pobytu w jaskiniach zostali zaatakowani przez droidy dowodzone przez najemnika AD-W4. W trakcie potyczki Jedi zostali rozdzieleni. Dibs wraz z Fisto wycofali się do jaskiń gdzie natknęli się na stwora milodon. Po pokonaniu monstrum natknęli się na dużą ilość ciał. Prosset zaczął się zastanawiać nad sensem misji i nad dalszym sensem toczenia walk.

Walka z Windu

Po przegrupowaniu się z Windu i Mano, Dibs zaczął kwestionować rolę Jedi jako generałów. Obwiniał Mace'a i Zakon Jedi za to, co się stało na Hissrich. Rozwścieczony aktywował swój miecz i zaczął pojedynkować się z mistrzem Windu. Podczas walki Mace prosił Prosseta o złożenie broni mówiąc mu, że jest po tej samej stronie. Dibs negował wszystkie słowa. Walka zakończyła się, kiedy Mace pchnął Mocą na ziemię Prosseta i zabrał mu jego miecz.

Przed Radą Jedi

Ujęty Dibs został przyprowadzany przed oblicze Rady Jedi. Prosset zarzucał Radzie, że przekręca Kodeks na swoją stronę i jest to akt egoizmu. Rada uznała Dibsa za winnego i umieściła go w archiwach Jedi, gdzie miał się "nawrócić". Prosset wyśmiał Mace'a i powiedział mu, iż pycha będzie jego zgubą.

Przejście na ciemną stronę

W roku 19 BBY Republika i Zakon Jedi przestały istnieć. Ukrytym Sithem okazał się być kanclerz Sheev Palpatine, który wydał rozkaz 66 i utworzył Imperium Galaktyczne. Aby zniszczyć kompletnie wszystko, co było związane z Jedi - w tym potencjalnych przetrwałych, Palpatine utworzył Inkwizycję. Dibs dołączył do Inkwizycji i przyjął imię "dziesiąty brat".

Źródła