Archiwa Jedi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Archiwa Jedi

Archiwa Jedi mieściły się w Świątyni Jedi na planecie Coruscant i były skarbnicą niezgłębionej wiedzy, zbieranej przez pokolenia.

Archiwa gromadziły i systematyzowały informacje zgromadzone przez Jedi na przestrzeni tysięcy lat, zawierając zarówno niezgłębioną ilość szczegółowych opisów dotyczących wszystkich planet oraz gatunków znajdujących się w granicach Republiki, a wybiegających w przeszłość aż do okresu wojen unifikacyjnych. W skład kompleksu Archiwów wchodziły też Laboratoria Diagnostyczne oraz Wieża Wiedzy Elementarnej w której przechowywan holokrony Jedi. Wiele zasobów, w większości zebranych w postaci holoksiążek, pochodziło ze zniszczonej w 3996 BBY Wielkiej Biblioteki Jedi na Ossus, najpewniej znalazły się tam też zbiory Atris z Akademii Jedi na Telos. Trzymano w nich również osobiste dzienniki zmarłych lub poległych Jedi. W głównym holu Archiwów mieściły się figury z bronzium, przedstawiające najbardziej znamienitych mistrzów Jedi z historii Zakonu, a także tzw. Straconą Dwudziestkę. Całością opiekowała się Jocasta Nu przy pomocy kilku droidów analitycznych SP-4 i JN-66, a także Astaala Vilbuma, który był opiekunem Wieży Wiedzy Elementarnej.

W okresie pomiędzy 32 a 22 rokiem BBY doszło do skasowania z Archiwów informacji o planecie Kamino, Kaminoanach i ich fabryk klonujących. Zrobił to ówczesny mistrz Jedi, hrabia Dooku, żeby ukryć przed Radą Jedi fakt powstawania armii klonów, zamówionej przez mistrza Sifo-Dyasa. Fakt skasowania tych informacji odkrył Obi-Wan Kenobi podczas poszukiwań osób odpowiedzialnych za zamach na życie Padmé Amidali, co pośrednio doprowadziło do odkrycia planów Separatystów i początku wojen klonów.

Badając archiwa, Yoda odkrył, że z Archiwów wykasowano informacje o 30 innych układach planetarnych, w tym Dagobah i Dromund Kaas. Wykorzystał te informacje przy wyborze miejsca swojego wygnania.

Pod koniec wojen klonów, podczas rajdu na Świątynię Jedi, Jocasta Nu i jej pomocnicy usiłowali zniszczyć jak najwięcej zasobów Archiwów, by nie wpadły one w ręce Sithów. Darth Vader zamordował jednak mistrzynię Nu, a także przejął wszystkie trzymane w Archiwach holokrony Sithów (nie był świadomy faktu, że duża ich część była sfałszowana przez Sithów, aby wprowadzić w błąd Jedi, którzy zapoznaliby się z tymi materiałami). Reszta zasobów najprawdopodobniej została później przeniesiona do archiwum Pałacu Imperialnego, a co ważniejsze zbiory mogły znaleźć się w licznych tajnych magazynach należących do Imperatora Palpatine'a, jak na przykład Góra Tantiss na planecie Wayland.

Źródła