Yoda/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Yoda
Data i miejsce narodzin: 896 BBY
Data i miejsce śmierci: 4 ABY, Dagobah
Rasa: Nieznana
Wzrost: 66 cm
Kolor włosów: Siwe
Kolor oczu: Zielone
Kolor skóry: Zielona
Przynależność:
Profesja: Wielki Mistrz Jedi
Yoda był Wielkim Mistrzem Jedi żyjącym w ostatnim tysiącleciu istnienia Republiki. Jedi jego czasów uważali go za jednego z najpotężniejszych i najmądrzejszych członków Zakonu. Mimo niewielkiego wzrostu i sędziwego wieku, jak większość Jedi był niezwykle wygimnastykowany i zręczny. Rekompensowało to jego niewielką siłę fizyczną. Dowodził tego osiągając niezrównane zdolności w sztuce Ataru, technice walki mieczem świetlnym wykorzystującą akrobatykę i szybkość przeciwko sile. Do walki używał krótkiego miecza świetlnego o zielonym ostrzu. Pochodzenie Yody było nieznane. W galaktyce znanych było jedynie kilku przedstawicieli tej rasy.

Biografia

N'Kata Del Gormo szkoli Yodę.

Pierwsze informacje

Yoda urodził się około roku 896 BBY. Wiadomo, że miał przyjaciela, z którym przypadkiem znalazł się na planecie, na której żył N'Kata Del Gormo, który nauczył ich korzystania z Mocy. Dalej szkolony był przez mistrzów wychowanych bezpośrednio w tradycji z czasów nowych wojen Sithów. Przez kilkaset lat zajmował się szkoleniem rycerzy Jedi. Około roku 200 BBY należał do kadry nauczycieli wykładającej na Chu'unthorze, statku kosmicznym będącym ruchomą akademią Jedi, krążącą po galaktyce w poszukiwaniu istot czułych na działanie Mocy. Akademia ta została utracona na Dathomirze, a próby odzyskania jej spełzły na niczym. Powodem były Siostry Nocy, znane jako czarodziejki bądź wiedźmy z Dathomiry. Kobiety te stworzyły własną tradycję korzystania z Mocy, podobnie jak Jensaarai, której ówcześni Jedi nie mogli pokonać. Chu'unthor został odnaleziony dopiero przez Luke'a Skywalkera w roku 8 ABY. Od czasu upadku Chu'unthora, Yoda pełnił obowiązki członka Rady Jedi.

Pobyt na Cestusie

Około roku 171 BBY, Yoda transportował nieznanego z imienia przestępce do więzienia na planecie Ord Cestus. Z nieznanych powodów ugrzązł na planecie na dłuższy czas. W czasie swego pobytu pomagał zamieszkującym planetę X'Tingom i wspierał radę roju w podejmowaniu decyzji. Pomoc Yody była tak cenna, że mieszkańcy planety postawili mu pomnik. Dzięki Yodzie, X'Tingowie zaczęli ufać Jedi. [1][2]

Świątynia Jedi

Jako członek Rady w świątyni Jedi na Coruscant szkolił kolejnych padawanów i młodzików, którzy nie zostali jeszcze wybrani do nauczania przez rycerza lub mistrza. Większość Jedi okresu końca starej Republiki na różnych etapach szkolenia pobierała nauki u Yody. Był między innymi mistrzem Mace'a Windu, Ki-Adi-Mundiego, nauczał też hrabiego Dooku, Obi-Wana Kenobiego oraz Rahma Kotę.

Wybraniec Mocy

Strach to ciemna strona Mocy. Strach wiedzie do gniewu, gniew do nienawiści, nienawiść prowadzi do cierpienia.
— Do Anakina Skywalkera.
Yoda w 32 BBY.

W roku 32 BBY Yoda uczestniczył w spotkaniu Rady Jedi, podczas którego mistrz Qui-Gon Jinn przedstawił innym Jedi Anakina Skywalkera. Jak sam twierdził, był on wybrańcem Mocy. Yoda, podobnie jak inni mistrzowie, był przeciwny szkoleniu chłopca.

W tym samym czasie, królowa Padmé Amidala ogłosiła wotum nieufności wobec kanclerza Valoruma. Qui-Gon Jinn wraz ze swoim uczniem, Obi-Wanem Kenobim, dostali polecenie eskortowanie Amidali na Naboo. Podczas bitwy Jedi zmierzyli się z lordem Sithów, Darthem Maulem. Choć Obi-Wan pokonał przeciwnika, Qui-Gon został zabity. Wkrótce Kenobi otrzymał tytuł rycerza i wziął Anakina jako swego padawana.

Wojny klonów

Bitwa o Geonosis

Yoda kontra Dooku.
Potężny stałeś się, Dooku. Ciemną stronę wyczuwam w tobie!
— W rozmowie z Darthem Tyranusem.

W 22 BBY Yoda udał się na planetę Kamino by sprawdzić armię klonów po jej wcześniejszym odkryciu przez Obi-Wana. Wraz z nią wspomógł później Jedi walczących na arenie na Geonosis, co dało początek wojnom klonów. Na Geonosis zmierzył się także z Darthem Tyranusem, swym niegdysiejszym wychowankiem, obecnie uczniem Dartha Sidiousa. Pojedynek nie został jednak rozstrzygnięty, skończył się ucieczką Sitha.

Narada z RC-2088

W roku 21 BBY Yoda wraz z Macem Windu byli obecni na sesji rady, na której ostatni przetrwały klon z misji na Asturias, RC-2088, Składał im meldunek z misji, podczas którego zdradził ich senator Lorca Oviedo. Jako że nie było innych świadków pozostawało słowo klona przeciwko słowie senatora. Opowiedział im dokładnie całą historię, czym przekonał Jedi do swojej opinii.[3]

Misja na Rugosie

W nieokreślonym czasie wojen klonów, Yoda, z polecenia Kanclerza Palpatine'a, udał się na negocjacje w sprawie dołączenia się Toydarii do Republiki i wybudowania bazy dla jej oddziałów. Miał się spotkać z tamtejszym królem, Katuunko, na neutralnym księżycu, Rugosie. Gdy przybył do umówionego układu, jego statek zaatakowały okręty Separatystów. W kapsule ratunkowej udało mu się wraz z trójką klonów wylądować na powierzchni księżyca. Skontaktował się z Katuunko, informując go, że trudności spowodowały jego spóźnienie.

Yoda staje w obronie Katuunko.

Asajj Ventress, która również przybyła na spotkanie z Toydarianinem, zaproponowała zawody. Powiedziała Katuunko, że ma zamiar wysłać droidy do walki z mistrzem Jedi, a jeśli te pokonają go, Toydaria przyłączy się do Konfederacji. Król nie potrzebował pokazu siły Yody, lecz mistrz bez wahania przyjął wyzwanie. Yoda rozłączył się i rozpoczął mozolną wędrówkę do miejsca pobytu króla. Podczas podróży wielokrotnie stawiał czoła dziesiątkom droidów, ale z pomocą klonów i dzięki swoim umiejętnościom, udało mu się je pokonać. Ponownie skontaktował się z królem, informując go o swoim zwycięstwie. Gdy tylko się rozłączył, Katuunko odmówił Ventress przyłączenia się do Separatystów. Mroczna Jedi skontaktowała się z hrabią Dooku, który nakazał zabicie króla. W momencie zadania ciosu na miejsce egzekucji, przybył Yoda. Mistrz powstrzymał za pomocą Mocy uderzenie jej mieczy świetlnych. Po chwili przyciągnął jej broń do siebie, obejrzał i stwierdził, że musi się jeszcze wiele nauczyć, po czym zwrócił jej własność. W tej samej chwili Ventress zdetonowała ładunki wybuchowe umieszczone przez siebie nieopodal miejsca spotkania. W zamieszaniu zdołała zbiec. Yoda błyskawicznie zareagował i powstrzymał lawinę kamieni. Gdy niebezpieczeństwo minęło Katuunko uroczyście obiecał dołączenie się Toydarii do Republiki.

Zamach w Świątyni Jedi

Yoda na procesie Ahsoki.
Jak najszybciej [...] wracajcie. W świątyni bombę ktoś podłożył.
— Do Anakina Skywalkera i Ahsoki Tano.

Pod koniec wojen klonów w świątyni Jedi doszło do zamachu terrorystycznego, którego ofiarą stał się między innymi mistrz Tutso Mara. Yoda wezwał na Coruscant Anakina Skywalkera i Ahsokę Tano, by pomogli w szukaniu mordercy, gdyż jako jedyni byli poza stolicą. Odbył się pochówek. O tym, iż zamach wywołała padawanka Luminary Unduli, Barrissa Offee, dowiedziano się dopiero później.

Wydalenie Ahsoki

Jakiś czas po zamachu, Ahsoka Tano, uczennica Anakina Skywalkera została oskarżona o morderstwo. Rada Jedi początkowo była przekonana, iż Togrutanka nie jest winna, stopniowo zaczęła jednak zmieniać zdanie. Pod wpływem między innymi mistrza Ki-Adi-Mundiego i Saesee Tiina zdecydowano o wydaleniu Ahsoki z Zakonu. Po udowodnieniu jej niewinności, Tano nie chciała już wrócić. Yodę wielokrotnie dręczyły wyrzuty sumienia związane ze sprawą niesłusznego oskarżenia, czego przejawem była jego wizja, podczas której widział umierającą Ahsokę pytającą, czy po śmierci zjednoczy się z Mocą.

Spotkanie z Valorumem

Kopę lat, przyjacielu. Co mogę dla ciebie zrobić?
— Valorum do Yody.
Finis w rozmowie z Yodą.

W bliżej nieokreślonym czasie wojen klonów Yoda, chcąc dowiedzieć się więcej na temat misji, na którą wysłano Jedi Sifo-Dyasa, udał się do siedziby Senatu, by spotkać się z kanclerzem Palpatine'em. Polityk powiedział, że nic nie wie na ten temat, ponieważ w czasach, kiedy Sifo-Dyas jeszcze żył, urząd ten piastował Finis Valorum. Yoda spotkał się z nim przed jego domem. Mistrz Jedi chciał się dowiedzieć, co Finis wie o śmierci Sifo-Dyasa. Valorum odpowiedział jedynie, że razem z nim na negocjacje posłał innego ambasadora. Finis pożegnał się z Yodą.

Głos Qui-Gona

Na Dagobah i planecie Mocy
W walce ze swoją ciemną stroną.

jakiś czas później Yoda usłyszał głos mistrza Qui-Gona Jinna, zabitego wiele lat wcześniej przez Dartha Maula na Naboo. Rada Jedi, wiedząc, iż żaden Jedi nie jest wstanie zachować swojej tożsamości po zjednoczeniu z Mocą, podejrzewała, że mistrz może być kuszony przez ciemną stronę. Przeprowadzono wszelakie badania, które jednak niczego nie wykazały.

Głos Qui-Gona jednak nie ustawał. Oznajmił, iż pokaże Yodzie jak zachować swą tożsamość po śmierci. Zgodnie z jego wolą, Wielki Mistrz udał się na Dagobah, gdzie sam Jinn ukazał mu się w postaci światła. Yoda miał wizję związaną z sekretnym lordem Sithów, jednak nie poznał jego tożsamości. Następnie udał się na planetę Mocy, by przejść głębsze szkolenie, związane z pokonaniem swoich lęków i słabości.

Na Morabandzie
Wizja z Darthem Bane'em.
Darth Bane. Lordem Sithów jesteś. [...] Zasadę Dwóch stworzyłeś.
— Do Dartha Bane'a.

Po próbie, zgodnie z poleceniem, Yoda udał się na Moraband, planetę Sithów. Podczas swej podróży dotarł do grobowca, w którym zmierzył się ze zjawą Dartha Bane'a. Mistrz bez problemu rozpoznał Mrocznego Lorda, ale nie okazał słabości.

Później, w wizji wywołanej na wskutek podstępu Dooku i Dartha Sidiousa, zmierzył się z tajemniczym Mrocznym Lordem Sithów. Yoda bezbłędnie przebył wszystkie próby. Został poinformowany, że jego szkolenie będzie trwało jeszcze przez dłuższy czas. Mistrz wrócił na Coruscant.

Bitwa o Liannę

Yoda walczy przeciw droidom na Ilum.

Mistrz był obecny na pogrzebie mistrza Cei Vookto, który zmarł podczas bitwy na Liannie. Wtedy dowiedział się od Tholme'a o buncie Sory Bulqa. Yoda pomógł Windu, który miał wątpliwości, czy Jedi muszą walczyć.

Ochrona świątyni kryształów na Ilum

W czasie wojny Separatyści chcieli zadać poważny cios Zakonowi Jedi poprzez zniszczenie ich świątyni kryształów do mieczy świetlnych na Ilum. Położenie świątyni zdradził dawny Jedi, Dooku. Wysłano tam setki droidów bojowych w celu zniszczenia świątyni. Jednak na planecie znajdowały się Luminara Unduli i jej uczennica, Barrissa Offee. Gdy droidy je odnalazły, próbowały je zabić. Obydwie odkryły, że droidy chcą zniszczyć świątynię, więc broniły jej za wszelką cenę. Wyczuwszy to Yoda, lecący wraz z Padmé jej statkiem, polecieli na Ilum by chronić świątynię. Po wylądowaniu Yoda udał sam do świątyni. Po drodze napotkał wiele droidów, ale je pokonał. Po dotarciu do celu zniszczył pozostałe maszyny i spotkał się z Barrissą Offee i Luminarą Unduli. Razem wrócili na statek. Yoda był zmartwiony, ponieważ lokalizacja świątyni kryształów została ujawniona.

Spotkanie na Vjun

Yoda na kybucku.

Podczas trzyletnich zmagań Yoda kilkakrotnie próbował spotkać się z hrabią Dooku. W końcu, na jego zaproszenie, udał się potajemnie na Vjun. Spotkanie okazało się być pułapką. Yoda mimo wszystko spotkał się z Tyranusem i niemal udało mu się sprowadzić go z powrotem na jasną stronę Mocy, na przeszkodzie stanęły jednak wydarzenia skrupulatnie zaplanowane przez Palpatine'a.

Bitwa o Coruscant

W 19 BBY, kiedy Separatyści zaatakowali Coruscant, Yoda bronił planety. Korzystając z kybucka szybko przemieszczał się w miejsca, w których toczyły się walki. Używając Mocy odpychał lądujące okręty desantowe i myśliwce. Dzięki swoim umiejętnościom szermierczym niszczył wiele droidów. Jego miecz świetlny był nie do powstrzymania. Pomógł obronić oddziałowi kapitana Forda jeden z sektorów. Razem z mistrzem Windu domyślił się, że inwazja droidów to próba odciągnięcia Jedi od Kanclerza. Po wycofaniu się wojsk wroga na orbitę, Yoda nie uczestniczył dalej w walkach.

Bitwa o Kashyyyk i rozkaz 66

Yoda z komandorem Gree na Kashyyyku.
Żegnaj Tarfful, żegnaj Chewbacca! Tęsknić będę...
— Opuszczając Kashyyyk.

W końcowej fazie wojen klonów Yoda udał się wraz z batalionem klonów dowodzonym przez komandora Gree na ojczystą planetę Wookieech, porośnięty drzewami o ogromnych rozmiarach Kashyyyk, gdzie koordynował odparcie inwazji Separatystów. Przez całą bitwę znajdował się wraz z komandorem Gree na specjalnej platformie. W pewnym momencie klony otrzymały rozkaz zabicia wszystkich Jedi. Gree ze swoim pomocnikiem wyciągnęli broń i chcieli zastrzelić Yodę, ale ten wyczuł zagrożenie i skrócił obydwa klony o głowę. Dzięki pomocy Chewbacci i Tarffula niepostrzeżenie udał się do swojej zamaskowanej kapsuły i odleciał z planety.

Po rozkazie 66

Yoda toczy pojedynek na Moc z Darthem Sidiousem.

Po odleceniu z Kashyyyk, Yoda udał się na statek senatora Baila Organy. Tam spotkał Obi-Wana Kenobiego. Gdy senator dostał wezwanie na posiedzenie Senatu, razem z Jedi udał się na Coruscant. Kiedy Organa udał się na obrady, Obi-Wan i Yoda udali się do świątyni Jedi. Napotkali tam oddział klonów, który ich zaatakował. Po pokonaniu wroga i spenetrowaniu świątyni zobaczyli oni setki ciał zabitych młodzików i rycerzy. Obejrzeli nagranie w archiwum ukazujące, jak Anakin na czele oddziału klonów zabija Jedi. Yoda wydał Obi-Wanowi polecenie, by ten poleciał na Mustafar, gdzie znajdował się Skywalker, i zabił go. Sam Yoda udał się do budynku Senatu, by zmierzyć się z Palpatine'em. Yoda stoczył zacięty bój, lecz nie udało mu się pokonać Sitha. Pokonany musiał uciekać. Kanałem wentylacyjnym wydostał się poza budynek Senatu. Z pod jednej z luk w ścianie odebrał go senator Organa. Następnie razem z mężczyzną udał się na jego statek, którym polecieli na stację na Polis Massa. Przybył tam także Obi-Wan, który powiedział, że pokonał Anakina, znanego już jako Vader. Razem z senatorem i Obi-Wanem oglądał narodziny Luke'a i Leii, dzieci upadłego Jedi.

Po upadku Republiki i przegranej walce z Palpatine'em, Yoda udał się na wygnanie na bagnistą planetę Dagobah, gdzie mieszkał do swojej śmierci.

Wygnanie

Do zamaskowania swojej obecności w Mocy użył jaskini, wypełnionej energią ciemnej strony, będącej pozostałością po mrocznym Jedi z Bpfassh, pokonanym tam kilkaset lat wcześniej przez rycerza Jedi, Mincha. Kontynuował tam zgłębianie tajników Mocy pod kierunkiem ducha Qui-Gona Jinna, a także udzielał porad nielicznym ocalałym Jedi, w tym Qu Rahnowi. Odwiedził go również klon Galena Marka.

Nauka Luke'a Skywalkera

Rób, albo nie rób. Nie ma próbowania!
— Do Luke'a Skywalkera.
Yoda nauczający Luke'a Skywalkera.

W roku 3 ABY duch Obi-Wana Kenobiego przysłał na szkolenie do Yody syna Anakina, Luke'a Skywalkera. Młody Skywalker z początku nie wiedział kim jest dziwny, mały, zielony osobnik, który obiecał zaprowadzić go do mistrza Jedi. Dopiero w chacie, gdy Yoda po wybuchu złości u Luke'a uznał go za zbyt starego i niegotowego do odbycia szkolenia, syn Anakina zorientował się kim jest jego rozmówca. Dopiero po interwencji ducha Obi-Wana Yoda zgodził się wyszkolić chłopaka na rycerza Jedi. Szkolenie nie było proste. Oprócz opanowania Mocy Yoda uczył go sztuki szermierczej. Podczas jednej z lekcji mentor zwątpił w młodego Skywalkera i wysłał do tamtejszej jaskini, gdzie Luke stoczył pojedynek z wizją Vadera.

W czasie innej lekcji Luke doświadczył wizji cierpień Hana i Lei w Mieście w Chmurach. Zdecydował się opuścić Dagobah przed ukończeniem szkolenia w celu uratowania przyjaciół. Yoda i duch Obi-Wana starali się przekonać go do pozostania, twierdząc, że Luke nie jest jeszcze gotowy stawić czoła Vaderowi. Obi-Wan przestrzegł młodego Jedi przed ciemną stroną, która będzie go kusić, jeśli napotka na Bespinie lorda Sithów. Skywalker obiecał wrócić i dokończyć szkolenie. Yoda powiedział, że Luke jest nierozważny i od tej pory wszystko może się potoczyć nie tak, jak powinno. Obi-Wan także był zaniepokojony tą decyzją, mówiąc Yodzie, że Luke był ich ostatnią nadzieją. Yoda przypomniał Kenobiemu o jeszcze jednej osobie.

Śmierć

Yoda umiera.

Rok później Yoda umarł ze starości w swojej chacie na Dagobah. Gdy Luke Skywalker przybył do jego chaty, zastał go tam starego i schorowanego. Jako swoje ostatnie słowa Yoda wyszeptał, że istnieje kolejny Skywalker, po czym zmarł, a jego ciało zniknęło.

Po bitwie o Endor, Yoda ukazał mu się jako duch w wiosce Ewoków, w towarzystwie duchów Obi-Wana i odkupionego Anakina.

Relacje z Palpatine'em

Palpatine w wizji Yody.

Kiedy nie wiedziano, że Wielki Kanclerz jest Mrocznym Lordem Sithów, Yoda nie miał z nim złych kontaktów. Podobnie jak Mace Windu, uważał jednak, iż polityk zbyt miesza się w wewnętrzne sprawy Jedi. Kiedy na jaw wyszło, że Palpatine jest Sithem i w wyniku wydania rozkazu 66 klony wymordowały większość Jedi, Yoda sam ruszył na spotkanie z nim. Mistrz uważał Sheeva za bardzo potężnego użytkownika Mocy. Przestrzegał przed nim Luke'a Skywalkera.

Już podczas wojen klonów Yoda chciał za wszelką cenę poznać tożsamość Sitha. Obawiał się go; Palpatine pojawił się w jego wizji, podczas której podjął z nim walkę. W widzeniu zginął również Dooku.

Osobowość

Yodę cechowało poczucie humoru. Wielokrotnie żartował ucząc nowe pokolenia, w tym Luke'a Skywalkera i adeptów w świątyni Jedi. Nawet podczas wojen klonów potrafił wszystko obrócić w żart. Jednak potrafił zachować zimną krew w walce z Sithami.

Umiejętności

Duch Yoda jako duch Mocy na Endorze.

Yoda posługiwał się formą Ataru. Mistrz wkomponował w założenia Formy IV swój niewielki wzrost i relatywnie małą siłę. Był biegły w posługiwaniu się Mocą. Potrafił przechwycić błyskawice Mocy.

Złote myśli

Jedną z charakterystycznych cech Yody była głęboka mądrość skrywana pod płaszczem oschłości i nieprzystępności. Aforyzmy Yody, przekazywane uczniom podczas treningu, zmuszały do zastanowienia, a wiele z nich stało się powszechnie znanych i cytowanych w popkulturze.

Ciekawostki

Dwa warianty Yody.
  • Laska Yody, którą często miał przy sobie, pozwalała pokonywać mu długie dystanse. Zawierała też w sobie naturalne substancje roślinne. Ich żucie wspomagało medytację.
  • Słowo Yoda pochodzi prawdopodobnie z sanskrytu: Yoddha - wojownik.
  • W oryginalnym wydaniu Zemsty Sithów na DVD znajduje się ukryty dodatek zatytułowany Hip hop Yoda, w którym występuje Yoda w towarzystwie klonów.
  • Posąg Yody stoi przed Letterman Digital Arts Center - otwartą w 2005 roku siedzibą części departamentów Lucasfilmu, LucasArts oraz Industrial Light & Magic.
  • W wersji gry Soulcalibur IV na Xboxa 360 Yoda był jedną z grywalnych postaci. Na PlayStation 3 jego miejsce zajął Darth Vader, jednak obie postaci po pewnym czasie stały się dostępne do pobrania drogą internetową na odpowiednich platformach.
  • Mistrz Yoda jest jedynym bohaterem, który umiera w filmach z przyczyn naturalnych.[4]
  • Między czwartym, a piątym sezonem serialu Wojny klonów, zmieniono nieco wygląd mistrza Jedi, by bardziej przypominał tego z Zemsty Sithów.

Przypisy

Źródła

Poprzednik:
Fae Coven
(nie bezpośrednio)
Wielki Mistrz
Nieznany - 4 ABY
Następca:
Luke Skywalker


Część tego artykułu pochodzi z Wikipedii (zgodnie z licencją CC-BY-SA 3.0). Jej historię i autorów możesz obejrzeć pod tym adresem.