Zasada Dwóch/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Darth Bane, twórca doktryny.

Zasada Dwóch, znana też jako Doktryna Bane'a, to zasada stworzona przez Dartha Bane'a dla bractwa Sithów po ostatniej bitwie na Ruusan i zakończeniu nowych wojen Sithów. Głosiła ona, że w danym momencie może być jedynie dwóch lordów Sithów: mistrz i jego uczeń.

Cele

Celami, które przyświecały wprowadzeniu Zasady Dwóch, były:

  • Zapewnienie rozwoju potęgi Sithów przez skoncentrowanie całej wiedzy w jednej osobie (mistrza).
  • Upewnienie się, że mistrz będzie pokonany przez swojego ucznia tylko wtedy, gdy będzie on wyraźnie potężniejszy - w innych warunkach kilku słabszych uczniów mogło pokonać jednego mistrza.
  • Wymuszenie skrytego działania Sithów - Bane stwierdził, że otwarta walka przeciwko Jedi zawsze zostanie prędzej czy później przegrana ze względu na ich jednoczenie się we wspólnej sprawie; podczas gdy wielu Sithów o podobnym poziomie mocy zawsze oznaczało walki o władzę i dominację

Historia

Geneza

"Dwóch ich powinno być, nie więcej, nie mniej. Jeden, by przyjąć potęgę, drugi by jej pożądać".[1]
— Darth Bane.

Zasada Dwóch powstała w odpowiedzi na konieczność reformacji Sithów, zgrupowanych do tej pory w Bractwo Ciemności, według którego założeń, każdy Lord Sithów miał taką samą pozycję w strukturze władzy. W rzeczywistości nie wyglądało to tak sielankowo, gdyż Sithowie, zaprzedani ciemnej stronie Mocy, często używali zdrady, podstępu, a nawet i morderstwa, w dążeniu do większej potęgi.

Darth Bane z pierwszą uczennicą

Bane dostrzegał potrzebę zmian od momentu wkroczenia do Akademii Sithów na Korribanie, ale jego plany zaczęły nabierać kształtów potem, podczas jego nauki z holokronu Dartha Revana na Lehonie. Tam podjął decyzję o konieczności dokonania czystki w szeregach Bractwa.

"Bractwo trzeba oczyścić. Sithowie muszą zostać zniszczeni i odbudowani".[2]
— Darth Bane

Bane podsunął militarnemu przywódcy ówczesnej armii, Lordowi Kaanowi, plan użycia bomby myśli - antycznego sposobu wykorzystywania Mocy, w efekcie którego wszyscy żyjący członkowie Bractwa zginęli, a ich dusze zostały uwięzione w kryształowej kuli, wraz z setką rycerzy Jedi dowodzonych przez lorda Hotha. Wkrótce Bane podjął się szkolenia swojej pierwszej uczennicy - Zannah, młodej dziewczynki wykazującej duży potencjał mroku. Pomyślnie przeszła zadany jej test, w wyniku czego została w końcu pierwszym lordem Sithów nowej generacji, trwającej przez ponad tysiąc lat.

Praktyka

Od tamtego czasu Sithowie, oficjalnie uznani za wymarłych, pozostawali w ukryciu, stosując się ściśle do Doktryny. Kiedy mistrz ginął (nierzadko dzięki "pomocy" ucznia), uczeń zajmował jego miejsce. Kiedy ginął uczeń, mistrz wybierał sobie nowego.

Drogą awansu dla ucznia było zazwyczaj pokonanie i obalenie swojego mistrza; również aby zostać uczniem Sitha, trzeba usunąć jednego z aktualnych. Przykładem podjęcia pierwszego z tych działań jest Darth Sidious, który zabił podczas snu swojego mistrza Dartha Plagueisa, a następnie przyjął na nauki Dartha Maula. Drugą możliwość stosował sam Sidious wobec swoich uczniów - najpierw Darth Tyranus został zastąpiony przez Dartha Vadera, a następnie w planach Imperatora Luke Skywalker miał stać się następcą Vadera.

Mistrz i uczeń Zakonu Bane'a.

Znane są nazwiska tylko nielicznych Sithów z okresu po 1000 BBY: Darth Millennial, Cognus, Vectivus czy Plagueis. Działali oni w całkowitej konspiracji, aż w końcu ten stan rzeczy zmienił się w schyłkowym okresie Republiki, gdy ta, zżerana przez korupcję i układy, zaczęła stopniowo chylić się ku upadkowi. Wykorzystał to uczeń Plagueisa, Darth Sidious. Tytułując się imieniem "Palpatine", stopniowo dążył do władzy: najpierw jako senator, potem kanclerz i w końcu Imperator Imperium Galaktycznego.

Palpatine pozwalał sobie na drobne nagięcia Zasady Dwóch: po śmierci swojego pierwszego ucznia, zajął się jednocześnie nauką dwóch nowych: Dooku i Vergere (chociaż tej drugiej tylko przez krótki czas). Podczas wojen klonów Dooku posiadał grono swoich popleczników, używających ciemnej strony - m.in. Sorę Bulqa, Tola Skorra czy Asajj Ventress, jednak żadnego z nich nie dopuszczał do sekretów Sithów. Podobnie w późniejszym okresie czasu postępował ostatni uczeń Palpatine'a - Darth Vader. On również szkolił grono wrażliwych na Moc istot, nie biorąc żadnej z nich oficjalnie na swojego ucznia.

W czasach Sojuszu Galaktycznego główną spadkobierczynią tradycji Bane'a stała się Lumiya, nie jest jednak jasne, czy stosowała się do Zasady Dwóch.

Złamanie

Doktryna Bane'a została ostatecznie złamana krótko po zakończeniu inwazji Yuuzhan Vongów. Wtedy to Darth Krayt, potajemnie pragnąc wskrzesić zakon Sithów na Korribanie, zaczął szkolić od kilku do kilkunastu uczniów jednocześnie (dokładna ilość nieznana). W 137 ABY Nowy Zakon był już potężny - jego liczebność mieściła się pomiędzy tysiącem a dziesięcioma tysiącami. Bane, którego holokron uruchomił na Korribanie, wyraził swoje głębokie niezadowolenie z powodu zniesienia jego doktryny i nazwał Krayta fałszywym Sithem.

Przypisy

  1. "Two there should be; no more, no less. One to embody the power, the other to crave it".
  2. "The Brotherhood must be purged. The Sith must be destroyed and rebuilt".

Źródła