Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Darth Cognus

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Darthcognus.jpg
Darth Cognus
Rasa: Iktotchianka
Przynależność: Sithowie
Darth Cognus, swego czasu znana jako Łowczyni, była iktotchiańską Mroczną Lady Sithów w Zakonie założonym przez Dartha Bane'a. Jej uczniem był Darth Millennial.

Biografia

Początkowo Cognus pracowała jako zabójca na zlecenie, posługując się przydomkiem Łowczyni. W 980 BBY została wynajęta przez Lucię, by zabiła zbuntowanych górników odpowiedzialnych za śmierć księcia Gerrana. Wykonała to zadanie, ale zabiła przy tym również cereańskiego rycerza Jedi Medda Tandara, co nie było częścią planu Lucii. Wkrótce została wynajęta ponownie; spotkała się z Serrą na Ambrii i otrzymała zlecenie schwytania żywcem zabójcy Caleba. Dzięki posiadanym przez siebie zdolnościom prekognitywnym oraz odtwarzania w umyśle obrazów z przeszłości odnalazła Dartha Bane'a, którego obezwładniła z pomocą dwudziestu uzbrojonych wojowników przydzielonych jej przez Serrę i neurotoksyny zwanej senflaksem, a następnie dostarczyła Serrze, uprzednio zabierając mu miecz świetlny i holokron. Towarzyszyła księżnej, gdy ta uwięziła lorda Sithów w Kamiennym Więzieniu i poddała go torturom. Wkrótce dzięki swoim wizjom doszła do wniosku, że jej przyszłość jest związana z Bane'em i postanowiła zaczekać, aż mężczyzna się uwolni i ją odnajdzie. W międzyczasie zmierzyła się z mrocznym Jedi Setem Harthem, który odciął jej kawałek rogu i zdołał jej uciec jako jedyny z tych, których do tej pory próbowała zabić. Później napotkała Bane'a i oddała mu miecz świetlny oraz holocron, po czym wraz z nim udała się na Ambrię, gdzie zabiła Serrę i została jego uczennicą, przyjmując imię Darth Cognus. Po śmierci Bane'a szkolenie dokończyła Zannah. Cognus wzięła na ucznia Dartha Millenniala, trójokiego mutanta posiadającego dar przewidywania przyszłości. W pewnym momencie Millennial zbuntował się przeciw swojej mentorce, twierdząc, że należy odejść od Zasady Dwóch na rzecz idei głoszonych przez Bractwo Ciemności lorda Kaana. Wypowiedziawszy posłuszeństwo, uciekł i ukrył się na Dromund Kaas, gdzie założył zakon znany jako Prorocy ciemnej strony.

Osobowość i zdolności

Jedną z wrodzonych zdolności Łowczyni było zaburzanie zdolności koncentracji osób wrażliwych na Moc i zakłócanie ich kontaktu z Mocą, ograniczając możliwości posługiwania się nią. To dzięki tej umiejętności zdołała zabić Medda Tandara i schwytać Dartha Bane'a. Jedną z jej cech osobowości był sadyzm - Łowczyni napawała się cierpieniem innych i cieszyła się z ich fizycznej i emocjonalnej męki, bez względu na to, kto był ofiarą. Gdy w Kamiennym Więzieniu była świadkiem, jak Serra torturuje Dartha Bane'a, Łowczyni rozkoszowała się cierpieniem Bane'a i jednocześnie odczuwała przyjemność z emocjonalnej męki Serry. Po ucieczce Bane'a, chcąc zranić Serrę powiedziała jej, że Lucia ją zdradziła.

Ciekawostki

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!