Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Caleb

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Caleb był człowiekiem żyjącym w latach 1039 BBY - 990 BBY, głównie na planecie Ambria. Miał niezwykłe zdolności i potrafił uzdrawiać ludzi z chorób.

Historia

Spotkanie Bane'a

Caleb żył w końcowym okresie Nowych Wojen Sithów. Miał moc, którą potrafił wpływać na inne istoty. Nie należał ani do Jedi, ani też do Sithów. Jego moc pochodziła z otaczającego go świata, gór, lasów czy jezior. Jego celem było niesienie pomocy chorym istotom. Jednak unikał on kontaktu z Jedi czy Sithami i nie stał po żadnej ze stron. Nie udzielał im pomocy nawet, gdy bardzo jej potrzebowali. Wyjątek jednak nastąpił, gdy przybył do niego Darth Bane, który miał w sobie truciznę. Niewzruszony Caleb odmówił udzielenia pomocy zgodnie ze swoimi poglądami. Darth Bane ledwo trzymający się na nogach próbował go zastraszyć, lecz na nic się to zdało, ponieważ uzdrowiciel był całkowicie odporny na ból fizyczny, co zresztą udowodnił Mrocznemu Lordowi wkładając rękę do gorącej substancji. Jednak Bane spostrzegł, że w domu Caleba znajduje się mała dziewczynka, która była tam ukryta przed Sithem. Była to córka uzdrowiciela. Darth Bane wykorzystał okazje i pod groźbą jej śmierci, Caleb ugiął się i udzielił pomocy umierającemu.

Śmierć

Samotny uzdrowiciel miał okazje spotkać Dartha Bane'a po raz drugi, gdy Darth Zannah przyleciała ze swoim otrutym przez orbaliski mistrzem. Caleb odmówił twierdząc, że po raz kolejny już tego potwora nie ocali od pewnej śmierci. Córki Caleba nie było, więc Zannah nie wiedziała w jaki sposób przekonać uzdrowiciela. Darovitowi udało się jednak przekonać Caleba pod warunkiem, że Zakon Jedi dowie się, gdzie znajduje się Mroczny Lord, a następnie Jedi przybędą po niego. Zannah dla pewności musiała także uszkodzić Lorandę - statek, na którym przyleciała wraz ze swoim mistrzem. Ostatecznie jednak Darth Zannah nie dopuściła do zabrania Bane'a przez Jedi. Doprowadziła Darovita do szaleństwa i pocięła na kawałki Caleba, podczas gdy ona wraz z jej panem pozostała w ukryciu. W ten sposób Jedi, którzy przybyli na Ambrie doszli do przekonania, że to szalony Darovit zabił uzdrowiciela i wezwał Jedi.

Źródła