Saesee Tiin/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Saesee Tiin
Data i miejsce śmierci: 19 BBY, Coruscant
Miejsce pochodzenia: Iktotch
Rasa: Iktotchi
Wzrost: 188 cm
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Żółte
Kolor skóry: Ciemnopomarańczowa
Przynależność:
Profesja: Mistrz Jedi
Saesee Tiin był mistrzem Jedi rasy Iktotchi i członkiem Najwyższej Rady, żyjącym podczas ostatnich lat istnienia Republiki.

Wyszkolony przez mistrza Omo Bouri, uczestniczył w wojnie nadprzestrzennej Starka oraz wchodził w skład grupy Jedi mającej pojmać przywódców Frontu Mgławicy. Służył Zakonowi podczas zamieszania związanego z powrotem Sithów.

Był obecny na Naboo podczas pogrzebu poległego w walce Qui-Gon Jinna. Dziesięć lat po tym wydarzeniu Tiin nadal był aktywnym członkiem Zakonu. W czasie wojen klonów posiadał stopień generała. Zginął z rąk Palpatine'a podczas próby aresztowania Sitha.

Biografia

Młodość

Urodzony na księżycu Iktotch, Saesee od najmłodszych lat poznawał sztukę pilotażu. Kiedy wysłannicy z Zakonu Jedi odkryli, że chłopiec był wrażliwy na Moc, został on odesłany na szkolenie do Świątyni na Coruscant. Wychowując się w Akademii Jedi, był oskarżany przez rówieśników o nieuczciwą walkę, przez swoje zdolności telepatyczne. Tiin uważał, że nie jest to dar lecz przeszkoda, która sprawiała, iż miał trudności z kontrolowaniem swoich umiejętności oraz z nawiązaniem kontaktu z innymi młodzikami. Odrzucenie przez rówieśników sprawiło, że czuł się samotny. Jakiś czas później, Saesee przyznał, iż jego umiejętności pomagały mu, gdy trenował walki mieczem świetlnym. Mógł wyczytać w myślach przeciwnika jego następny ruch, w rezultacie bez problemu go blokując. Kiedy Iktotchi udoskonalił swoje zdolności, zainteresował się nim mistrz Jedi rasy Wol Cabasshite, Omo Bouri, a następnie wybrał go na swojego padawana.

Tiin pod okiem Bouri'ego emanował pewnością siebie, szlifował swoje umiejętności, rozwijał zdolność czytania w myślach i próbował zrozumieć Moc. Jego dążenie do celu za wszelką cenę sprawiało, że niektórzy nazywali jego zachowanie fanatycznym. Przy boku swojego mistrza, Saesee przeszedł próby i został rycerzem Jedi. Gdy Bouri zginął na misji, Iktotchi stał się jeszcze bardziej oddany Zakonowi i jego zasadom. Często przebywał sam a swoje przemyślenia zachowywał dla siebie, w związku z czym nigdy nie zdecydował się na szkolenie padawana. Jego tendencje do bycia samotnikiem sprawiły, że niektórzy zastanawiali się nad jego przydatnością w Radzie, w której miał niewielkie zasługi.

Powstanie Yinchorrich

Gdy pokojowi w Republice zaczęła zagrażać wojownicza rasa Yinchorrich, mistrz Mace Windu postanowił zebrać rycerzy Jedi i wyruszyć na trzy planety w układzie Yinchorr, aby zakończyć konflikt. Na ojczysty świat gadopodobnych istot, Yinchorr, poleciał Mace, Saesee i Qui-Gon Jinn wraz ze swoim padawanem, Obi-Wanem Kenobim. Po wyjściu z nadprzestrzeni strażnicy pokoju zostali zaatakowani. Aby uniknąć wrogich statków Tiin, kierujący się wprost na planetę, przesłał Qui-Gonowi współrzędne, po czym kazał mu je wprowadzić do komputera nawigacyjnego i przygotować się do skoku w nadprzestrzeń. Dzięki tej sztuczce, Iktotchi przeleciał obok Yinchorra, dzięki czemu Jedi znaleźli się po jego drugiej stronie i mogli wylądować na powierzchni planety.

Jedi przed wyruszeniem do systemu Yinchorri.

Podczas infiltracji, członkowie Zakonu zostali zauważeni, przez co byli zmuszeni do ucieczki. Gdy grupy z pozostałych dwóch planet dołączyły do pierwszej ekipy, ponownie podzielono się na drużyny. Tym razem Saesee'mu towarzyszył Eeth Koth, Lilit Twoseas ze swoim padawanem K'Kruhkiem oraz Mace Windu. Po jakimś czasie, grupa Tinna została zaatakowana, podczas potyczki udało mu się jednak unieruchomić jeden z czołgów przeciwnika. Gdy Yinchorri wycofali się przegrupować Plo Koon, Qui-Gon Jinn, Obi-Wan Kenobi i Micah Giiett zostali osłaniać odwrót, a Saesee poszedł przygotować statek do odlotu. Po jakimś czasie odlecieli, a Iktotchi pilotował okręt wraz z Tsui Choi'em.

Gdy Jedi dowiedzieli się, że centrum dowodzenia Yinchorrich znajduje się wewnątrz niezamieszkanej planety, Uhanayih, postanowili przeprowadzić na nią atak. Saesee użył swoich zdolności, by wyjść z nadprzestrzeni prosto na linie obronne nieprzyjaciela. Następnie, omijając wrogie pociski, przebił się na statek Yinchorrich, na którym zakończyła się bitwa.

Bitwa o Geonosis

W 22 BBY, Saesee wchodził w skład grupy ratunkowej Jedi, wysłanej na Geonosis. Celem wyprawy było uwolnienie Obi-Wana Kenobiego, Anakina Skywalkera i Padmé Amidali. Przeżył walkę na tamtejszej arenie oraz na równinach planety.

Misja na Iktotch

Kiedy przemoc wojen klonów dotarła na powierzchnię Iktotch, Tiin poleciał tam wraz z Macem Windu, by poprowadzić obronę swojego świata. Walka z droidami Separatystów szła im na tyle dobrze, że Saesee zaczął się zastanawiać, jak daleko może polecieć droid pchnięty Mocą. Obaj mieli różne zdanie na temat taktyki. Tiin preferował bardziej bezpośrednie podejście, a działania Mace'a były znacznie bardziej finezyjne - razem współpracowali na tyle dobrze, że udało im się pokonać armię droidów, w której skład wchodził prototypowy ultra droid bojowy B3.

Karmazynowa Nowa

Kit Fisto, Agen Kolar, Mace Windu i Saesee Tiin.

Podczas bitwy na planecie Null, łowcy nagród zaatakowali obóz Jedi i uciekli, podpalając za sobą las. Gdy Windu trafił do ich siedziby i zażądał wydania ich przywódczyni, wywiązała się walka. Saesee oraz Agen Kolar udali się do pomieszczenia kontrolnego, lecz na ich drodze pojawili się wrogowie, których ostatecznie udało im się pokonać. Wcześniej, Tiin zniszczył wszystkie statki w hangarze stacji. Ostatecznie nagrody za głowy Jedi zostały wycofane przez Karmazynową Nową.

Synowie i Córki Wolności

W czasie wojny, Tiin został mianowany oficjalnym łącznikiem między Radą Jedi a Synami Wolności, rosnącą w siłę grupą najemników, która pomogła rycerzom Jedi podczas wojen klonów. Taktyki stosowane przez mistrza Jedi były dość niekonwencjonalne. U jego boku walczył również Anakin Skywalker oraz Quinlan Vos.

Bitwa o Rendili

Tiin podczas bitwy o Rendili.

Tiin służył obok Anakina Skywalkera w czasie kryzysu w układzie Rendili. Flota chroniąca Rendili, składająca się z ciężkich krążowników typu Drednot, przeszła na stronę Konfederacji Niezależnych Systemów. Delegacja, w skład której wchodził mistrz Jedi Plo Koon oraz kapitan Jan Dodonna, miała za zadanie skłonić dowódcę miejscowej marynarki, Jace’a Dallina, będącego również weteranem wojny nadprzestrzennej Starka, do poddania się. W przypadku negatywnej odpowiedzi z jego strony, flota Rendili miała zostać całkowicie zniszczona przez trzy przybyłe krążowniki typu Acclamator, pod dowództwem Saesee'a. Kiedy sytuacja stała się bardziej skomplikowana i Koon wraz z Dodonną zostali schwytani i grożono zabiciem ich, Tiin zachował zimną krew. Stwierdził, że poświęci Plo i Jana, jeśli okaże się to jedynym możliwym rozwiązaniem, prowadzącym do rozprawy z Mellorem Yago, samozwańczym dowódcą wrogiej marynarki. Dał mu godzinę na poddanie się i wypuszczenie zakładników, gdyż w przeciwnym wypadku wyda rozkaz destrukcji sił Rendili. Dzięki staraniom Anakina Skywalkera, Obi-Wana Kenobiego i Quinlana Vosa, zakładnicy zostali uratowani, a flota Rendili została zabezpieczona na rzecz Republiki.

Masakra na Devaronie

Saesee Tiin był obecny podczas powrotu na Coruscant drużyny Delta, którzy przywozili właśnie ciała martwych Jedi ze świątyni Eedit, na Devaronie. Nieznany sprawca dopuścił się tam ataku na siły Republiki. Brutalnie zamordował mistrza Jedi Halseya i jego padawana Knoxa. Zginęły też wszystkie broniące bazę klony, w tym komandor Trauma.

Końcowa faza wojen klonów

W końcowej fazie wojny, Saesee został ściągnięty na statek dowodzenia floty Anakina Skywalkera, gdzie planowano oblężenie Zewnętrznych Rubieży. Gdy statek kierował się na Boz Pity napotkał potężną blokadę utworzoną z floty Separatystów. Wyruszył na czele Eskadry Złotych, w stronę blokady, by odwracając uwagę wroga dać czas okrętowi na bezpieczne lądowanie.

Bitwa o Coruscant

Gdy Coruscant zostało zaatakowane przez Separatystów, Tiin wsiadł do swojego myśliwca, aby wspomóc obronę miasta. Dowodził on flotą Republiki, walczącą na orbicie. Kiedy stracił swój statek dowodzenia, Impavid, postanowił zdobyć wrogi okręt. Najbliżej niego znajdował się krążownik Separatystów o nazwie Prosperous. Iktotchi, na czele oddziału klonów z plecakami odrzutowymi, dokonał abordażu na wrogi statek. Droidy zaskoczone takim obrotem spraw nie zdążyły się przygotować do obrony. Żołnierze szybko zdobyli mostek i rozpoczęli ostrzał nic niepodejrzewających statków Separatystów.

Śmierć

Śmierć Saesee Tiina z ręki Dartha Sidiousa.

Tiin był członkiem grupy mistrzów Jedi zebranych przez Mace'a Windu do aresztowania Wielkiego Kanclerza, którego Skywalker zdemaskował jako poszukiwanego przez Zakon Dartha Sidiousa. Grupa udała się do biura Palpatine i zażądała, by Sith się poddał. Kanclerz odmówił współpracy i w błyskawicznym ataku zabił Saesee przy pomocy swego miecza świetlnego.

Umiejętności

Tiin był dobrze wyszkolonym wojownikiem i uzdolnionym pilotem. Jako, że pochodził z rasy Iktotchi, posiadał silne zdolności telepatyczne. Latanie przy nieustannych wiatrach, wiejących na Iktotch, nauczyło go perfekcyjnej kontroli nad myśliwcem. Tiin był do tego stopnia zżyty ze swoim statkiem, że nie używał komputera nawigacyjnego. Decyzję o tym, kiedy wyjść z nadprzestrzeni, podejmował korzystając z Mocy.

Umiejętności pilotażu Tiina okazały się przydatne podczas wojny nadprzestrzennej Starka, konfliktu z Yinchorri'mi, a co ważniejsze, w czasie wojen klonów.

Saesee interesował się najnowszą technologią lotniczą. Duże zainteresowanie wzbudził w nim Infiltrator Sithów Dartha Maula, kiedy znaleziono go na Naboo. Chociaż reszta Rady Jedi miała zastrzeżenia co do ulepszania przez Anakina Skywalkera swojego myśliwca, Tiin zachęcał młodzieńca do wprowadzania kilku modyfikacji. Będąc wdzięcznym za niestandardowe rozwiązania do Delta-7 zaprojektowane przez Anakina, złożył petycję o włączenie jego poprawek do przyszłych projektów tej jednostki. Gdy pojawiła się kolejna generacja myśliwców, Eta-2, Saesee był jednym z pierwszych Jedi, którzy otrzymali uaktualniony model.

Ciekawostki

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Saesee'a Tiina.