Krążownik szturmowy typu Acclamator/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Krążownik szturmowy typu Acclamator
Podstawowe dane
Producent: Rothana Heavy Engineering[1]
Rodzaj: Krążownik uderzeniowy
Specyfikacja techniczna
Długość: 752 m[1]
Wysokość:
  • 200 m (z wysuniętym podwoziem)[1]
  • 183 m (bez podwozia)[1]
Szerokość: 460 m[1]
Przyspieszenie maksymalne: 3500 G[1]
Hipernapęd: Klasy 0,6[1]
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 700 osób[1]
Pasażerowie: 16000 żołnierzy-klonów oraz personel pomocniczy[1]
Ładowność: 200 000 000 litrów (z wyłączeniem hangarów i zbiorników paliwa)[1]
Rola: Transportowiec wojska
Przynależność:Krążownik szturmowy typu Acclamator to okręt marynarki Starej Republiki, zbudowany na potrzeby WAR.

Charakterystyka

Acclamator reprezentował zmiany zachodzące w budownictwie okrętowym w ostatnich dekadach istnienia Starej Republiki. Ten duży republikański okręt został od podstaw zaprojektowany jako ciężka jednostka bojowa dalekiego zasięgu (zapas paliwa pozwalał na przemierzenie 250 tysięcy lat świetlnych[1]), przeznaczona zarówno do przewozu i desantowania wojska, jak i toczenia walk w przestrzeni.

Okręt ten standardowo zabierał na pokład 16 000 żołnierzy-klonów, a ponadto jego standardowy ładunek stanowiło 80 kanonierek szturmowych (LAAT) różnych wersji, 48 maszyn kroczących AT-TE, 36 dział artylerii samobieżnej i 320 śmigów.[1] Duża ilość ciężkiego uzbrojenia pozwalała mu zarówno toczyć walki w przestrzeni, jak i zabezpieczać obszary lądowania na powierzchni planety-celu. Jednostki te wspierały również wojska naziemne, korzystając ze swoich silnych skanerów do wykrywania pozycji nieprzyjaciela. Dzięki urządzeniom namierzającym umieszczonym w hełmach klonów, kontrolerzy obecni na krążownikach mogli koordynować ich działania, zaś ciężkie uzbrojenie pozwalało na dokonywanie bombardowań orbitalnych. Acclamatory nie zostały stworzone do walk kosmicznych, choć mogły brać w nich udział dzięki pancerzowi wzmocnionemu rozpraszającym energię neutronium. Dodatkowo okręty te posiadały liczne zapasowe generatory osłon, które jednak pochłaniały duże ilości energii i z tego względu były rzadko wykorzystywane. Z drugiej strony jednak uzbrojenie jednostek tego typu nie było wystarczająco celne do prowadzenia efektywnej walki w kosmosie, a jego rekalibracja była długotrwała.

Charakterystyczny kształt tej jednostki został potem wykorzystany przy tworzeniu Gwiezdnych Niszczycieli typu Victory i Imperial, krążowników typu Immobilizer itd.

Start Acclamatorów.

Historia

Kiedy mistrz Sifo-Dyas zamówił u Kaminoan armię klonów, postanowili oni dostarczyć ją razem z gotowym wyposażeniem. W tym celu zakontraktowali Rothana Heavy Engineering, firmę podlegającą Kuat Drive Yards, aby stworzyła okręty do transportowania gotowych żołnierzy. Stało się to główną rolą tych jednostek w trakcie nadchodzących wojen klonów.

Kiedy okręty tego typu przestały się sprawdzać jako jednostki liniowe i zostały zastąpione przez Gwiezdne Niszczyciele, Imperium znalazło dla nich inne zadanie. Acclamatory przebudowano na statki niewolnicze i więzienne. Dzięki możliwości lądowania na planecie były w stanie zabierać od razu duże ilości niewolników z opanowanych przez siły Imperium planet. W tym charakterze wykorzystywano krążowniki typu Acclamator jeszcze na wiele miesięcy po bitwie o Yavin, między innymi podczas bitwy o planetę Jabiim.

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
krążowników szturmowych typu Acclamator.
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.