All Terrain Tactical Enforcer

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

AT-TE
Podstawowe dane
Pełna nazwa: All Terrain Tactical Enforcer
Producent: Rothana Heavy Engineering
Rodzaj: All Terrain
Specyfikacja techniczna
Długość: 12,4 m
Wysokość: 5,4 m
Prędkość w atmosferze: 60 km/h
Uzbrojenie:
Różne
Załoga:
  • 1 pilot
  • 1 obserwator
  • 5 strzelców (w tym 1 na zewnątrz)
Pasażerowie: 20 klonów
Rola: Pojazd bojowy
Przynależność:All Terrain Tactical Enforcer, w skrócie AT-TE, był maszyną bezpośredniego wsparcia Wielkiej Armii Republiki.

Dane

Konstrukcja i uzbrojenie

AT-TE widoczny z przodu.

AT-TE zaprojektowano jako jednostki wsparcia piechoty. Stanowiły przeciwwagę dla dziesiątkujących szeregi Wielkiej Armii, droidów-pająków DSD1 i OG-9. AT-TE poruszał się na sześciu potężnych nogach pozwalających na osiągnięcie prędkości rzędu 60 km/h. Kończyny zapewniały stabilność i minimalne ryzyko przewrócenia maszyny nawet pod silnym ostrzałem. Pojazd mógł pokonywać nawet duże przeszkody np. wspinać się po niemal pionowych ścianach. W celu szybszego wprowadzenia maszyn do walki używano specjalnej wersji kanonierek LAAT/c.

Pancerz i siła uzbrojenia

Potężny pancerz czynił go niemal niewrażliwym na ostrzał większości robotów armii Separatystów, także dzięki zastosowaniu specjalnego systemu rozprowadzającego znaczną część energii po trafieniach na całą jego powierzchnię. Najwrażliwszymi na wrogi ostrzał miejscami pojazdu były przegubowe łączenia segmentów.

AT-TE jako jednostka wsparcia piechoty musiała zapewnić jej silne wsparcie ogniowe. Na podstawowe uzbrojenie pojazdu składało się jedno ciężkie i sześć lekkich działek (cztery z przodu i dwa z tyłu). Ciężkie działo można było wyposażyć w różnego rodzaju ładunki od burzących i penetrujących, poprzez torpedy protonowe po kierowane laserem podczerwieni rakiety. Było ono skuteczne w niszczeniu powolnych, a najlepiej nieruchomych celów, takich jak bunkry i stanowiska artylerii. Do zwalczania tych mniejszych i bardziej ruchliwych jak np. piechota i lekko opancerzone pojazdy świetnie nadawały się lekkie działka laserowe. Kaliber uzbrojenia wyposażonego w AT-TE z łatwością pokonywał wszelkie tarcze energetyczne.

Załoga i pasażerowie

AT-TE wspinający się pionowo w górę podczas bitwy o Teth.

Załoga pojazdu składała się z siedmiu żołnierzy-klonów: pięciu strzelców (dwóch z przodu, dwóch z tyłu i jeden na górze), kierowcy i siedzącego tuż za nim obserwatora. Szczególnie niebezpieczne zadanie miał ostatni strzelec zajmujący stanowisko na samym szczycie pojazdu i obsługujący ciężkie działo. Był on całkowicie wystawiony na ogień nieprzyjaciela i z tego powodu jego miejsce zajmowali zwykle niżsi rangą żołnierze. Rolę dowódcy pełnił zwykle obserwator mający za zadanie wyszukiwać cele i korygować ogień strzelców.

AT-TE mieścił dwie drużyny szturmowców-klonów (dwudziestu żołnierzy). Mógł przewozić zamiast tego cztery śmigacze BARC lub 2 AT-RT. Na wyposażeniu każdego AT-TE był także droid medyczny IM-6.

Historia

Kaminoanie projektując sprzęt dla Wielkiej Armii Republiki powierzyli stworzenie maszyn kroczących, w tym AT-TE, nieżywiącej przyjaznych uczuć do Federacji Handlowej i Unii Technokratycznej, firmie Rothana Heavy Engineering.

Po wybuchu wojen klonów, AT-TE były masowo wykorzystywane na wszystkich frontach. Była to podstawowa maszyna Wielkiej Armii Republiki. Po przemienieniu Republiki na Imperium Galaktyczne, co nastąpiło w 19 BBY, AT-TE nadal były na wyposażeniu armii Imperium, jednak pewien czas później wycofano je i zastąpiono lżejszymi i szybszymi AT-ST oraz dużymi i wielkokalibrowymi AT-AT.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
AT-TE.


All Terrain
[Pokaż/Ukryj]